הגנרל האמריקאי אלן ישמש שליח למו"מ עם הפלסטינים

אלן, שהיה עד לאחרונה מפקד הכוחות האמריקאיים באפגניסטאן, יעבוד בעיקר עם ירושלים, ויעסוק בגיבוש עמדת ארה"ב לצורכי הביטחון של ישראל

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הממשל האמריקאי מינה את הגנרל ג’ון אלן לתפקיד השליח המיוחד לסוגיות הביטחון במו”מ הישראלי-פלסטיני. אלן לא יתווך בין הצדדים אלא יעבוד כמעט רק עם ישראל. הוא יעסוק בגיבוש עמדת ארה”ב לצורכי הביטחון של ישראל וסידורי הביטחון שיגבו הקמה של מדינה פלסטינית.

פקידים ישראלים ואמריקאים בכירים ציינו שאלן מונה לתפקיד על ידי שר ההגנה האמריקאי צ’אק הייגל, בתאום עם שר החוץ האמריקאי ג’ון קרי, שמוביל את המהלך לחידוש המו”מ בין ישראל לרשות הפלסטינית. “אלן הסכים לשמש יועץ מיוחד לשר ההגנה, שיתמקד בהיבט הביטחוני בתהליך השלום במזרח התיכון”, אמר בכיר בממשל אובמה. “עבודתו תתמוך במאמצי שר החוץ קרי לחדש את תהליך השלום”.

בשבוע שעבר ביקר אלן בישראל ופגש את ראש הממשלה בנימין נתניהו, את שר הביטחון משה (בוגי) יעלון וקצינים בכירים בצה”ל. בביקור קיבל אלן סקירות על דרישות הביטחון של ישראל בהסדר קבע עם הפלסטינים. “התפקיד של אלן יהיה לגבש ‘רשת ביטחון’ אמריקאית בעניין דרישות הביטחון של ישראל, בהסדר עם הפלסטינים”, אמר מקור ישראלי שעודכן בפרטי ביקורו של אלן. “האמריקאים רוצים להגיע לתאום מרבי בעניין דרישות הביטחון של ישראל. הם סבורים שרק כך היא תרגיש בטוחה לעשות ויתורים בהסכם עם הפלסטינים. המטרה שלו היא להגיש לדרג המדיני האמריקאי טיוטה של עמדת ארה”ב בעניין סידורי הביטחון במסגרת הסכם שלום ישראלי-פלסטיני”.

הגנרל ג'ון אלן, בפברואר

אלן, גנרל ארבעה כוכבים שצמח בחיל הנחתים, פרש מהצבא בסוף אפריל, אחרי 37 שנה. בתפקידו האחרון היה מפקד הכוחות האמריקאים באפגניסטאן. בנובמבר 2012 פרש מתפקידו בנסיבות מביכות, לאחר שנחשד בהתנהגות שאינה הולמת קצין, אך בינואר 2013 נוקה מכל חשד. אובמה רצה למנותו למפקד העליון של הכוחות האמריקאיים באירופה, אך אלן סירב בשל מחלת אשתו.

אלן יבצע משימה דומה לזו של הגנרל ג’יימס ג’ונס, שמינה הנשיא ג’ורג’ בוש מיד אחרי ועידת אנאפוליס בנובמבר 2007. ג’ונס, שב-2009 מונה ליועץ לביטחון לאומי של הנשיא אובמה, גיבש בשביל ממשל בוש תוכנית ביטחונית להסדר קבע ישראלי-פלסטיני.

תוכניתו של ג’ונס, שהתבססה על הצבת כוחות אמריקאים וכוחות נאט”ו בשטח המדינה הפלסטינית, התקבלה ברובה על ידי הפלסטינים. עם זאת, כשנכנס בנימין נתניהו לתפקיד ראש הממשלה, באפריל 2009, ועודכן בתוכניתו של ג’ונס, הוא דחה אותה על הסף וטען שאינה עונה לצורכי הביטחון של ישראל. נתניהו דחה את העיקרון של הצבת כוח בינלאומי בגדה המערבית והדגיש, שבכל הסדר קבע תידרש נוכחות צבאית ישראלית ארוכת טווח בבקעת הירדן.

שר החוץ קרי שוחח בשבוע שעבר בטלפון עם נתניהו, ומחה על כוונת ממשלת ישראל להכשיר ארבעה מאחזים בלתי חוקיים בגדה המערבית. כך אמר אתמול פקיד אמריקאי בכיר ל”הארץ”. ביום שלישי פורסם ב”הארץ” שקרי התקשר ביום חמישי לשגריר מייקל אורן, אמר לו שהכשרת המאחזים היא צעד שפוגע במאמציו לחדש את המו”מ בין ישראל לפלסטינים וביקש שהממשלה תשקול מחדש את החלטתה.

פקיד אמריקאי בכיר אמר שקרי אכן קיים שיחת טלפון עם בכיר ישראלי, שבה אמר את הדברים, אך המחאה הועברה בדרג גבוה יותר מזה שפורסם ב”הארץ”. לדבריו, מי שקיבל את שיחת קרי היה נתניהו ולא רק השגריר בוושינגטון. מלשכת ראש הממשלה לא הגיבו לפניית “הארץ” בעניין.

קרי, שנחת אתמול בישראל, נפגש עם נתניהו במשך יותר משעתיים. בפגישה השתתפה גם שרת המשפטים ציפי לבני, הממונה על המו”מ עם הפלסטינים. בכיר אמריקאי בפמליית קרי אמר שהוא מקיים מגעים שקטים עם שני הצדדים. “התגובות שאנחנו מקבלים מהשחקנים המרכזיים בשני הצדדים חיוביות”, אמר האמריקאי. עם זאת הבהיר כי “השמועות שקרי מתכוון להציג תוכנית שלום אמריקאית אינן נכונות”.

בפתח הפגישה עם קרי אמר נתניהו שהוא מעוניין להתניע מחדש את שיחות השלום עם הפלסטינים. “אנו עובדים על כך יחד. זה משהו שאני רוצה בו ואתה רוצה בו”, אמר נתניהו. לבני נפגשה אתמול עם קרי ועם שר החוץ הבריטי ויליאם הייג. בהודעה שפרסמה אחרי הפגישות, אמרה כי “הימים הבאים קריטיים לאפשרות של חידוש המשא ומתן עם הפלסטינים”. היא ציינה שהמאמץ לחדש את השיחות צריך להיות גם של שני הצדדים, ולא רק של ארה”ב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ