מינוי אל-חמדאללה: אדישות בגדה, בחמאס תוקפים

הדעה הרווחת בקרב הפלסטינים היא שממשלתו החדשה של אל-חמדאללה תנהג בדיוק כמו הממשלה הקודמת. חמאס על המינוי: זאת הפרה של ההסכמה הלאומית

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ההודעה על מינוי ראש ממשלה חדש ועל ממשלה חדשה ברשות הפלסטינית התקבלה הבוקר (שני) באדישות בגדה המערבית. העיתונים הפלסטיניים אמנם דיווחו על מינוי ד"ר ראמי אל-חמדאללה לראש הממשלה, אך הדעה הרווחת בקרב הפלסטינים בגדה היא שהממשלה החדשה כמוה כממשלה הקודמת - תתנהל לפי רצון הנשיא מחמוד עבאס ויועציו, ללא שינויים מהותיים.

אחת השאלות שבכל זאת נשאלות בגדה היא, האם ייזום אל-חמדאללה שינויים כלכליים, ומה יעלה בגורל שיטת המיסוי שרצה להנהיג ראש הממשלה הקודם, סלאם פיאד, שחוללה סערה בשל העלאת המסים. פיאד ביקש להנהיג מנגנון מיסוי שיכניס כספים נוספים לקופה הפלסטינית, הניזונה היום רק מתרומות וסיוע חיצוני.

רוב הפלגים הפלסטיניים לא התנגדו למינוי אל-חמדאללה והביעו תקווה שהממשלה החדשה תפעל להכשרת הקרקע לבחירות. ההחלטה הסופית בעניין זה נתונה בידי הנהגות פתח וחמאס.

ראש ההממשלה חדש אל-חמדאללה

במקביל, תקפו בחמאס את הבחירה בראש הממשלה החדש. דובר הארגון, סאמי אבו זהרי, אמר שמינוי אל-חמדאללה מהווה הפרה של ההסכמה הלאומית הפלסטינית, שהממשלה החדשה אינה מייצגת את העם הפלסטיני ואינה לגיטימית כי אינה זוכה לאמון המועצה המחוקקת. לטענת חמאס, הממשלה החדשה תעמיק את הקרע בין פתח לחמאס, והיא מנוגדת לעקרונות הסכמי הפיוס.

בהודעתו על מינויו של אל-חמדאללה הבהיר עבאס שהוא מחויב להסכמי הפיוס עם חמאס ושהממשלה החדשה תפעל במתווה הזה, ותקדם את הבחירות לנשיאות ולפרלמנט.

אל-חמדאללה, בן 54, הוא דמות מוכרת בחוגים האינטלקטואלים הפלסטינים ונחשב לאיש עצמאי שאינו נמנה על חברי תנועת פתח. הוא נולד בטול כרם ומכהן כנשיא אוניברסיטת א-נג'אח ב-15 השנים האחרונות. הוא בעל דוקטורט בבלשנות יישומית, ומילא שורה ארוכה של תפקידים באקדמיה הפלסטינית. אל-חמדאללה מכהן גם כחבר בוועדת החוקה הפלסטינית.

בשנים האחרונות הוא מילא שורה של תפקידים באקדמיה ובפורומים אקדמאים ערביים, וב-2002 התמנה לתפקיד מזכ"ל ועדת הבחירות המרכזית - תפקיד בו הוא מכהן עד היום. ועדת הבחירות המרכזית היא הוועדה שארגנה את הבחירות לנשיאות ב-2004 וב-2006.

אל-חמדאללה נחשב מקורב לנשיא עבאס, ומקורות ישראלים מגדירים אותו כ"פרגמטי" ביחס למשא ומתן המדיני עם ישראל. במשך השנים הוא קיים קשרי עבודה עם לא מעט גורמים ישראלים. לצד קרבתו לעבאס, הוא נחשב גם למקורב למיליארדר משכם, מוניב אל-מסרי.

אל-חמדאללה נחשב לאיש נעים הליכות ולדמות מקובלת הן בזירה הפלסטינית והן בקהילה הבינלאומית מאחר ואינו מזוהה עם ההנהגה המסורתית או חשוד בשחיתות. אחד ממבקריו של אל-חמדאללה ומי שהכיר אותו מקרוב בתפקידו באוניברסיטת א-נג'אח, שיבח את אופיו אך טען שמדובר בדמות שאינה כריזמטית: "הוא נתפש כאקדמאי מובהק שיהיה עושה דברו של עבאס בהרבה מובנים", אמר. "אני בטוח שעבאס קיבל אור ירוק למינוי הזה מארצות הברית, ואולי גם מישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ