משרד ראש הממשלה מסרב לחשוף את מספר ההאזנות הביטחוניות שאישר

האגודה לזכויות האזרח ביקשה לקבל את המידע, אולם לטענת המשרד, פרסומו עלול לחשוף מידע מסווג ודרכי פעולה חשאיות

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

בצל הפרשה המסעירה את ארצות הברית על המעקב של הסוכנות לביטחון לאומי של ארה"ב אחרי שיחות טלפונים של אזרחים, מתברר שמשרד ראש הממשלה מסרב לספק נתונים על מספר האזנות הסתר הביטחוניות שנערכות על ידי השב"כ. בניגוד להאזנות סתר בחשדות פליליים, האזנות סתר בחשד לעבירות ביטחון לא מצריכות צו שיפוטי, אלא אישור של ראש הממשלה בנימין נתניהו בלבד.

במאי 2012 פנתה האגודה לזכויות האזרח למשרד ראש הממשלה, שלו הסמכות להעניק היתרים להאזנות סתר ביטחוניות. האגודה ביקשה נתונים על מספר ההיתרים שניתנו בחמש השנים האחרונות, בהתפלגות לפי שנה. כמו כן ביקשה האגודה את מספר היתרי האזנת הסתר הביטחוניות שניתנו ביחס למספר האזרחים והתושבים בישראל בחמש השנים האחרונות, גם כן בהתפלגות לפי שנה. בנוסף, ביקשה האגודה לקבל את הנהלים המשמשים את ראש הממשלה בהפעלת סמכותו להתיר האזנות סתר ביטחוניות.

עו"ד לילה מרגלית מהאגודה לזכויות האזרח ציינה בפנייתה כי נתונים לגבי היקף האזנות הסתר בחשדות פליליים שכן כפופים לביקורת שיפוטית, מתפרסמים כל העת ומלמדים על כך ששיעור גבוה מאוד מהבקשות מאושר גם על ידי בית המשפט. יחד עם זאת, נתונים על האזנות סתר ביטחוניות מעולם לא פורסמו.

לעיון בפניית האגודה לזכויות האזרח לחצו כאן

לעיון בתשובת משרד ראש הממשלה לחצו כאן

רק בשבוע שעבר, יותר משנה מאז הוגשה הבקשה ולאחר שכמה פעמים נמסר ממשרד ראש הממשלה כי הבקשה נבחנת, הודיעה באופן רשמי הממונה על יישום חוק חופש המידע במשרד ראש הממשלה, איילת משה, כי "עמדתנו היא כי יש במידע המבוקש כדי לחשוף בין היתר מידע מסווג, משימות, יכולות, דרכי פעולה חשאיות, כשירות מבצעית, אמצעים מסווגים ומקורות מידע, האסורים בפרסום מכוח חוק שירות הביטחון הכללי".

בתשובת משרד ראש הממשלה צוין כי קיימים מנגנוני בקרה ופיקוח על מתן ההיתרים באמצעות חובת דיווח ליועץ המשפטי לממשלה ולוועדה המשותפת של ועדת חוקה וועדת חוץ וביטחון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ