ברק רביד - צרובה
ברק רביד

צוות בדיקה של ועדת המשנה למודיעין של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת קבע כי התגלה "כשל מערכתי חמור" בתהליך גיוסו של בן זיגייר למוסד וכן במהלך הפעלתו בארגון, כך אמר חבר כנסת שמעורה בטיוטת הדו"ח שחיבר הצוות. חבר הכנסת ביקש לשמור על עילום שם בשל רגישות הנושא.

ב-17 בפברואר, חמישה ימים אחרי שידור התחקיר של רשת ABC האוסטרלית בעניינו של בן זיגייר – העציר X – הודיעה ועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי "ועדת המשנה למודיעין החליטה על קיום בדיקה אינטנסיבית של מכלול ההיבטים בפרשת העצור שנמצא מת בתאו בדצמבר 2010".

בראש צוות הבדיקה עמד ח"כ אריה דרעי מש"ס והצטרפו אליו ראש השב"כ לשעבר ח"כ יעקב פרי מיש עתיד וח"כ זאב אלקין מהליכוד. יו"ר הוועדה, ח"כ אביגדור ליברמן, השתתף גם הוא בחלק מדיוני הצוות. לאחר הרכבת הממשלה ב-18 במארס השתנה הרכב הוועדה כיוון שחלק מחבריה מונו לתפקידי שרים או סגני שרים.

בשבוע שעבר דיווח עמית סגל בערוץ 2 כי הוועדה תמתח ביקורת על "אופן גיוסו והפעלתו של זיגייר". בן כספית דיווח בעיתון "סופהשבוע" כי חלק מהח"כים מתחו ביקורת על העובדה שראש המוסד תמיר פרדו לא מסר להם פרטים מדוייקים בעניין אי הדיווח בזמן אמת לוועדת החוץ והביטחון על עצם מעצרו של זיגייר.

הוועדה שמעה עדויות של פרדו ובכירים אחרים בארגון, של ראש השב"כ יורם כהן ובכירים בארגונו, של בכירים בשב"ס וכן של עורכי דינו של זיגייר, רועי בלכר, משה מרוז ובועז בן-צור. עדיין לא ברור מתי צוות הבדיקה יגיש את הדו"ח המסכם שהטיוטה שלו כבר מוכנה.

בן זיגייר

חבר כנסת שהיה מעורב בעבודת צוות הבדיקה אמר ל"הארץ" כי טיוטת הדו"ח קובעת שהתרחשו "כשלים מערכתיים" בתהליך גיוסו של זיגייר למוסד וכן בהפעלתו לאחר מכן.

חבר כנסת שני שעסק בנושא ציין כי עיקר הכשל היה אגף משאבי האנוש במוסד ובגורמים האחראים על מיון וסינון המועמדים. לדבריו, פרדו הודה בכשלים אלה בעדותו בפני הוועדה, אך הדגיש כי שיטות הסינון והמיון משנת 2003, אז גויס זיגייר למוסד, עברו רפורמה משמעותית.

הוועדה לא צפויה להצביע בדו"ח המסכם שלה על אשמים או גורמים במוסד שנושאים באחריות אישית. אחד מחברי הכנסת ציין כי הפרשה החלה והסתיימה לפני שראש המוסד פרדו או ראש השב"כ כהן נכנסו לתפקידיהם. לדברי חבר הכנסת, "רוב המעורבים בפרשה שהיו אחראים לכשלים שהתרחשו כבר אינם בשירות פעיל במוסד".

אחד מחברי הכנסת ציין כי כל אחד מנציגי הארגונים שהופיעו בפני הצוות טען כי ארגונו לא היה זה שאחראי למותו של זיגייר בתא המבודד בכלא אילון. "כולם הפנו אצבע מאשימה לעבר שירות בתי הסוהר", ציין.

שני חברי הכנסת ציינו כי הוועדה קבעה שלא היה פסול בתנאי מעצרו של זיגייר וכי החזקתו בבידוד היתה סבירה ונעשתה תחת פיקוח ראוי של הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה. לדבריהם, גם עורכי דינו של זיגייר העידו בפני הוועדה שלא היתה להם התנגדות לתנאי המעצר.

חלק גדול מדיוני צוות הבדיקה עסוק בהתנהלות התקשורתית של המוסד מרגע שנודע לו על כוונת רשת ABC האוסטרלית לשדר את התחקיר בנושא. במהלך עבודת צוות הבדיקה התגלה כי המוסד ידע על הפרסום הצפוי כשבוע ימים לפני שידור התחקיר בטלוויזיה האוסטרלית. עם זאת, לא ננקטו פעולות כדי להיערך לפרסום מלבד ההסתמכות על צו איסור הפרסום שהוצא לאחר מעצרו של זיגייר שנתיים קודם לכן.

לדברי אחד מחברי הכנסת, ראש המוסד הודה בפני הוועדה כי ההתנהלות התקשורתית היתה שגויה וציין כי לא העריך נכונה את הנפח שהפרשה תתפוס בתקשורת הישראלית והבינלאומית. במהלך דיוני צוות הבדיקה טענו כמה מחברי הכנסת, בין השאר בפני ראש המוסד, כי על המוסד היה לקחת יועץ תקשורת מיוחד כדי לטפל במשבר עוד לפני הפרסום.

חברי הכנסת ציינו כי המוסד אינו מתאים את עבודתו למציאות התקשורתית הנוכחית, וזאת בניגוד לשירות הביטחון הכללי, שביצע לפני כמה שנים רפורמה בכל הקשור להתנהלותו מול התקשורת. חלק מחברי הכנסת אמרו לפרדו כי על המוסד לבחון ברצינות מינוי דובר לארגון לראשונה מאז הקמתו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ