איראן: הקמנו תחנת מעקב אחר לוויינים העוברים מעל שטחנו

שר ההגנה האיראני, הגנרל אחמד ואהידי, הסביר שהתחנה נועדה לאיסוף מידע ביטחוני. טהראן התפארה בעבר בהישגים טכנולוגיים שהתגלו כמומצאים

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו אי-פי
אי-פי

איראן הודיעה היום (ראשון) על הקמת מרכז מעקב ראשון מסוגו, שיפקח על תנועת עצמים החגים סביב כדור הארץ ושעוברים מעל שטחה. לדברי שר ההגנה, הגנרל אחמד ואהידי, המרכז נועד לאיסוף מידע ביטחוני, וטהראן תשתף מדינות אחרות בנתונים שיתקבלו. כך מסרה סוכנות הידיעות הרשמית אירנ"א. עוד נמסר כי נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, היה נוכח בטקס השקת המרכז, הממוקם 200 ק"מ מדרום לטהראן, סמוך לעיר דליג'אן.

איראן מכריזה לעתים קרובות על פריצות דרך טכנולוגיות, אך לא ניתן לאמת את הידיעות בעזרת מקורות עצמאיים. זה תקופה ארוכה שהיא שואפת לשגר לחלל לוויין משלה, כמו גם חללית מאוישת.

ואהידי צוטט כאומר ש"מטרת המרכז היא להבטיח את התקני החלל של המדינה, לעקוב ולפקח על עצמים הנעים מעל שטחה של איראן, לרבות לוויינים". סוכנות החלל האיראנית מפעילה תשע תחנות קרקע, ובהן אחת בסוריה. השאר ממוקמות בעיקר במרכז ובדרום איראן. ואהידי ציין כי המרכז בדליג'אן יבצע את מעקביו בעזרת מכשירי מכ"מ, מערכות אלקטרו-אופטיות, ומכשור לסריקת גלי רדיו.

שיגור לוויין באיראן

איראן, המועדת לרעידות אדמה, הודיעה שברצונה לשגר לחלל לוויינים שיסייעו לחזות אסונות טבע, לשפר את התקשורת האלקטרונית ולהרחיב את יכולות המעקב הצבאי באזור. ארה"ב ובעלות בריתה חוששות שאותה טכנולוגיה תשמש לפיתוח טילים לטווח ארוך.

בפברואר השנה הודיעה איראן שהצליחה לראשונה לשגר קוף לחלל. אולם שבוע לאחר מכן התברר שמה שמלכתחילה לא נראה יותר מתעלול יחצ"נות מפוקפק שלא הסגיר שום יכולות טכנולוגיות יוצאות דופן, היה כנראה מצג שווא. עיתון הטיימס הציג השוואה בין צילומים שונים של הקוף-אסטרונאוט, מהם עולה כי בתמונות שפרסמו האיראנים מופיעים לפחות שני קופים שונים, מה שמצביע על כך שאם בכלל היה שיגור, הקוף לא שרד.

איראן גם התגאתה זמן קצר לאחר מכן בהישג שרק מדינות מעטות יכולות להתפאר בו כשחשפה את המפציץ החמקן החדש שלה, ה-Qaher 313. ואולם, לפחות מחוץ למדינה נראה שההישג מעט נפגם מאחר שמומחי תעופה שונים קבעו שהמטוס שהוצג הוא לא יותר מדגם שאין סיכוי שהוא יתרומם מעל הקרקע. כמה ימים מאוחר יותר התפרסמה הוכחה חותכת לכך שהמטוס החדש לא רק ממריא, אלא גם טס גבוה מעל העננים - כך לפחות לפי תמונה שפורסמה באתר khouznews.ir. אבל כפי שציין בלוגר איראני, גם ההוכחה הזאת קצת בעייתית, זאת מפני שהתמונה הודבקה בפוטושופ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ