המדינה נסוגה מהדרישה לבדיקת רקמות לישראלים החיים ברצועה

בית המשפט קיבל שתי עתירות בנושא: במקרה אחד קיבלה העותרת דרכון ויצאה מהרצועה לישראל, ובמקרה שני נמסר לעותרות כי יקבלו את דרכוניהן

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירה הס
עמירה הס

משרד הפנים ויתר בפועל על דרישתו לבצע בדיקת רקמות לתושבי עזה שהם אזרחים ישראלים, כתנאי ראשון ליציאתם לביקור בישראל לצורך חידוש מסמכי הזיהוי שלהם.

השינוי חל בעקבות מאבק משפטי שניהלה "גישה, המרכז לשמירה על הזכות לנוע", ובעקבות שתי עתירות שהגישה לבית המשפט המחוזי, בשבתו כבית משפט לעניינים מינהליים: עתירה אחת בבאר שבע בשם גב' אל וחידי – שאמה היא אזרחית ישראלית החיה בישראל; והשנייה בירושלים, בשם שלוש אחיות ממשפחת דבאס, שאחיותיהן חיות בישראל.

ארבע הנשים נתקלו בסבך בירוקרטי – שבו הודו משרד הפנים והמינהל האזרחי שהן אזרחיות, אך סירבו לתת להן היתרי כניסה לישראל משום שהן מחזיקות בתעודת תושב פלסטינית (שהיא, עקרונית, מסמך ישראלי לכל דבר). עם הגשת העתירות התברר שמשרד הפנים מגבש נוהל לחיוב אזרחים החיים ברצועה לעבור בדיקת רקמות כדי לאמת את זהותם ולהבטיח שאין מדובר בזיוף.

לדעת "גישה", בדיקת רקמות היא אמצעי פולשני קיצוני שנוקטים רק כאשר נכשלו כל שאר האמצעים לזיהוי, ובשני המקרים לא מוצו האמצעים לזיהוי ולאימות. עורכות הדין של "גישה", נעמי הגר ושרי בשי, טענו שמורכבות ההליך הבירוקרטי ועלותו הגבוהה (בשל הזדקקות לעורך דין) עלולות להרתיע רבים ממימוש זכויותיהם כאזרחים.

מחסום ארז

בית המשפט הורה למדינה למצות את הליך התשאול, והנשים וקרובות משפחתן החיות בישראל אכן נפגשו עם פקידי משרד הפנים וענו לשאלות שאימתו את זהותן.

אל וחידי קיבלה את דרכונה לפני כשלושה שבועות, וכבר יצאה מהרצועה לישראל ונפגשה עם אמה, לראשונה מאז 1999. לשלוש האחיות דבאס נמסר היום (ראשון) שיקבלו בקרוב את דרכוניהן. אשה נוספת, שאינה בין העותרות, קיבלה בקלות יחסית אישור להיכנס לישראל על סמך תעודת התושב העזתית שלה – ושבה עם דרכון ישראלי.

בשבוע שעבר פסקה שופטת המחוזי בבאר שבע, שרה דברת, שהמדינה תשלם ל"גישה" 7,000 שקל הוצאות על עתירת וחידי. היא מחקה את העתירה והדגישה שרק הגשתה הובילה לפתרון הבעיה. היא ביקרה את המשיבה (משרד הפנים) ש"לא אצה לה הדרך לבצע התשאול וזאת בלשון המעטה, והתשאול נערך רק לאחר שביהמ"ש קצב מועד לכך".

בשנים האחרונות התבררה ל"גישה" התופעה של אזרחי ישראל, שחיים ברצועת עזה ושאינם מודעים לזכות היסוד שלהם – לצאת מהרצועה כאזרחים ולבקר בסדירות את משפחותיהם. אחרי 1967 ישראל העניקה בפועל חופש תנועה לפלסטינים בארץ כולה (ישראל, הגדה והרצועה). כך חודשו קשרים משפחתיים ונוצרו קשרים משפחתיים חדשים בין תושבי הרצועה לאזרחים ישראלים. מעבר אזרחים ואזרחיות לרצועה לא ביטל את מעמדם. בשנות התשעים התחילה ישראל להגביל את תנועת הפלסטינים (באמצעות החובה לבקש היתרי יציאה). אחרי ההתנתקות ב-2005 והחמרת הסגר אחרי עליית חמאס לשלטון בעזה, פחת והלך מספר היתרי התנועה שניתנו. ממדיניות זו נפגעו גם אותם אזרחים ואזרחיות, שכאמור לא היו מודעים לזכות היסוד שלהם לצאת מעזה ולהיכנס לישראל בלי הגבלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ