אלמונים ניקבו הלילה (שלישי) צמיגים של 28 כלי רכב וריססו את הכתובות "גזענות או התבוללות" ו"ערבים החוצה" ביישוב אבו גוש, סמוך לירושלים. המשטרה פתחה בחקירת האירוע. זוהי הפעם הראשונה שבה מתבצע פשע מסוג זה ביישוב.

ראש המועצה המקומית אבו גוש, סלים ג'אבר, אמר בתגובה לאירוע כי "בכל מקום יש קיצונים, זה לא מראה על הדעות של הרוב. חבל שעשו את זה באבו גוש, זה לא ישנה את המדיניות שלנו או את ההתנהגות שלנו. אנחנו נישאר באבו גוש. אנחנו ב-1948 נשארנו בכפר שלנו, הכפר היחידי באזור שנשאר, ולא יסלקו אותנו".

ג'אבר הוסיף בראיון לגלי צה"ל כי ביישוב מתגוררות כ-50 משפחות יהודיות ולדבריו הם "אנשים טובים, רודפי שלום. אני לא מאמין שיש תושב אבו גוש יהודי שיש לו יד בזה. התקשרו אליי שכנים יהודים וערבים והם מעודדים אותנו. אני מאמין שהמשטרה תמצא אותם".

כתובת הנאצה באבו גוש, הבוקרצילום: אמיל סלמן

שר הכלכלה והמסחר, נפתלי בנט, גינה את המעשה וכינה אותו "מעשה לא מוסרי ולא יהודי". בנט כתב בדף הפייסבוק שלו כי יש קבוצה קטנה של חורשי-רעה שרוצים לייצר שרשרת של שנאה ואלימות בין ערבים ליהודים בארץ שלנו. קבוצה שנותנת כלים בידי שונאינו בעולם להשחרת פנינו. לא נאפשר להם להצליח".

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' אמרה כי "מבצעי תג מחיר הם אמנם מיעוט קיצוני ביותר, אולם מעשיהם השיטתיים גורמים נזק קשה גם לדימויה של ישראל בעולם וגם למרקם היחסים בין יהודים לערבים בישראל, במיוחד כשמדובר ביישוב הידוע בסובלנותו ובדו קיום שלו". לדבריה, "תכיפות המעשים האלה, שהם פשעי שנאה לכל דבר, מחייבת את כוחות הבטחון להפעיל את כל האמצעים שיש בידיהם כדי להביא לדין את המבצעים. לא ייתכן שישראל, הברוכה ביכולות מודיעיניות ומבצעיות משוכללות במיוחד לא תצליח לשים ידה על קבוצה פורעת חוק המסבה נזק כבד למדינה".

חבר הכנסת אחמד טיבי גינה אף הוא את האירוע ותקף בחריפות את הממשלה שלדבריו, "מעבירה חוקים גזעניים ומסרבת להכריז על אנשי תג מחיר כארגון טרור, שותפה למעשה לפשעי השנאה נגד ערבים והאחרון באבו גוש. הממשלה מקרינה אפליה, גזענות ושנאה כלפי האזרחים הערבים וזה מה שקולט כל פרחח בימין. פשעים כאלה יימשכו והממשלה תמשיך לרחוץ בניקיון כפייה המאוד מטונפות". הוא הוסיף: לא רק צמיגי המכוניות באבו גוש נוקבו, כי אם מערכת המשפט ועשיית הצדק נוקבו ללא היכר על ידי ההשלמה הבולטת עם פשעי השנאה והאפליה נגד ערבים כמעט בכל תחומי החיים".

מזכ"ל תנועת שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, קשר אף הוא בין האירוע ובין החקיקה האחרונה ואמר כי "יום לאחר אישור החוק המפלה לרעה ערבים ואי הכללת תג מחיר כטרור, בשטח מבינים את רוח המפקד ומתנהגים בהתאם".

שלשום החליט הקבינט המדיני-ביטחוני להסמיך את שר הביטחון להכריז על פעילי "תג מחיר" כהתאחדות בלתי מותרת, בדומה לארגוני צדקה שקשורים לחמאס או לג'יהאד האיסלאמי. בכך למעשה ריכך הקבינט את המלצתם של שרת המשפטים ציפי לבני, של השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' ושל שירות הביטחון הכללי להכריז על פעילי "תג מחיר" כארגון טרור.

תושבים מחליפים צמיגים שנוקבו באבו גוש, הבוקרצילום: אמיל סלמן

שר שהשתתף בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני אמר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו נימק את התנגדותו להכרזה על פעילי תג מחיר כארגון טרור בכך שאין לעשות השוואה בינם לבין ארגוני טרור כמו חמאס או הג'יהאד האיסלאמי.

לדברי השר, שביקש לשמור על עילום שם כיוון שהדיון הוגדר סודי, נתניהו טען שגם אם הכרזה על פעילי תג מחיר כארגון טרור היא דבר נכון מבחינה פנים-ישראלית, זו תהיה טעות לעשות זאת כלפי הקהילה הבינלאומית. נתניהו הסביר כי הכרזה שכזו תגרום לנזק תדמיתי לישראל, תגביר את הדה-לגיטימציה שלה ותעודד גורמים שונים בעולם להשוות בין פעולות תג מחיר לבין ירי רקטות או פיגועי התאבדות של החמאס.

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי ההחלטה תאפשר להרחיב את כלי איסוף המודיעין, החקירה והאכיפה שבידי שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל בכל הנוגע לפעולות "תג מחיר" נגד פלסטינים בגדה המערבית וכן נגד מוסדות מוסלמים ונוצרים בתוך שטח מדינת ישראל.

"בהחלטתו הסמיך הקבינט את שר הביטחון לעשות שימוש בסמכותו לפי תקנות ההגנה לשעת חירום ולהכריז על פעילי תג מחיר כהתאחדות בלתי מותרת באופן שיחזק משמעותית את היכולת להיאבק בתופעה", נמסר מלשכת ראש הממשלה. "במקביל, תמשיך שרת המשפטים לקדם את חקיקת החוק למניעת טרור שיטפל גם הוא בתופעה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות