גילי כהן
גילי כהן

חיל האוויר ערך אימון אווירי רחב היקף בבולגריה תחת איום מערכות הגנה אוויריות מתקדמות. לפני כשבועיים השתתפו אנשי החיל באימון שהתקיים על אדמת בולגריה, שכלל גם שיתוף פעולה עם צוותי אוויר מקומיים. לפי דיווח באתר בולגרי, כמאה אנשי צוות של חיל האוויר הגיעו לאימון המשותף שנמשך שלושה שבועות בבסיס "גראף איגנטיבו" (Graf Ignatievo).

בתצלום שהועלה לאתר חיל האוויר ניכר כי 18 אנשי צוות אוויר – טייסים ונווטים ישראלים - הגיעו לאימון, ויחד עמם נחתו בבולגריה צוותים טכניים רבים וכן בעלי תפקידים נוספים בטייסות. מפקד חיל האוויר, האלוף אמיר אשל, הגיע אף הוא לצפות באימון בבולגריה ונפגש שם עם עמיתו הבולגרי, קונסטנטין פופוב.

במסגרת האימון של חיל האוויר הגיעו למדינה האירופית מטוסי אף-16 של שתי טייסות מבסיס חצור של חיל האוויר – טייסת "העקרב" (105), המפעילה מטוסים דו-מושביים (כלומר כאלו בהם שוהים טייס ונווט, מדגם F-16D), וטייסת "הקרב הראשונה" (101), טייסת חד-מושבית (טייסים בלבד), המפעילה מטוסים מדגם F-16C.

הצוותים שהשתתפו באימון בבולגריה צילום: דובר צה"ל

אחד מאתרי החדשות בסופיה אף דיווח כי מטוס הבואינג הישראלי, שטס נמוך מאוד בדרום בולגריה במהלך התרגיל, גרם לבהלה בקרב אזרחים שהתקשרו לדווח על הטיסה החריגה במוקדי החירום במדינה.

חיל האוויר הבולגרי הציב לטובת האימון, המכונה "פריט אספנים" ("Collector's Item") כמה מטוסי מיג-21, מיג-29, כמותם יש בחיל האוויר האיראני והסורי, וכן מטוסי סוחוי-25 הנמצאים ברשות חיל האוויר האיראני. חיל האוויר הבולגרי אף דיווח כי במסגרת האימון השתתפו גם כלי רכב קרקעיים ומערכת הגנה אווירית.

בידי בולגריה מערכת טילי הקרקע-אוויר S-300, אך מדובר בדגם ישן של המערכת, S-300P. הדיווחים עצמם לא כללו התייחסות מפורשת לסוג המערכות מולן התמודדו טייסי הקרב של חיל האוויר, אך סביר כי בחיל ניצלו את אפשרות האימון בשטח בולגריה, כדי לתרגל את המיומנויות הנדרשות כדי להתמודד עם איום זה. במערכת הביטחון מתייחסים למערכת זו כאל דבר שיחייב את חיל האוויר להתאים את שיטות הפעולה שלו. לשם השוואה, כאשר מערכת מתקדמת של S-300 מוצבת נניח ברמת הגולן, היא מסוגלת לאיים על כל מטוסי הקרב שטסים בשטח ישראל, ואף מסוגלת לאיים על נתב"ג. סוריה חתמה עם רוסיה על עסקה לאספקת מערכת טילי S-300.

בדיווח באתר חיל האוויר הבולגרי נכתב כי "האימון המשותף שיפר באופן משמעותי את יכולות מערכת ההגנה האווירית של המדינה שלנו (הכוונה לבולגריה)". קצין בכיר בחיל האוויר, שהתייחס לאימוני חיל האוויר ללא קשר לאימון הנוכחי במהלך החודש האחרון, אמר כי "התפקיד של חיל האוויר זה להיות מוכן", והוסיף כי האימונים עצמם, בכללם גם התרגיל החילי שביצע חיל האוויר בחודש האחרון, התקיים על רקע "הציר שנקרא איראן-חיזבאללה-סוריה, ואנחנו נערכים למשמעות של תרחיש רב-זירתי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ