וינשטיין הסתייג, אך אישר את רפורמת הגיוס לקראת הצבעת הממשלה

למרות האישור הזהיר היועמ"ש מפני פגיעה בשוויון וקבע כי כמה מההוראות "בעייתיות", לרבות משך שירות תלמידי ישיבות ההסדר והארכת השירות לנשים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, אישר היום (שלישי) את רפורמת הגיוס של ועדת פרי לשוויון בנטל לפני הבאתה לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב. הבוקר הופיע וינשטיין בפני הוועדה ולמרות האישור שנתן לרפורמה, הציג הסתייגויות לגבי כמה מההסדרים שגובשו ואף אמר שחלק מההוראות שנוסחו הן "בעייתיות" מאחר שהן מעוררות פגיעה בשוויון ויש לתקנן עד תום תקופת ההסתגלות (יולי 2017). ואולם בפועל, המשמעות של החלטתו היא כי משך השירות של תלמידי ישיבות ההסדר יישאר קצר יותר משל המתגייסים האחרים בארבע השנים הבאות.

וינשטיין התייחס להצעה להחיל – במסגרת הרפורמה – את מסלול ישיבות ההסדר גם לתלמידי ישיבות חרדים ואמר כי הצעה זו מהווה קושי משפטי. לדבריו, גם המצב כיום בו במסלול זה משרתים המתגייסים 16 חודשים בלבד הוא בעייתי. ואולם כאשר יהפוך הגיוס למסלול זה לחובה, עשוי מצב זה להביא ל"פגיעה חוקתית בשוויון" וזאת "ביחס למשרתים אחרים בשירות צבאי (המחויבים כיום לשרת 36 חודשים)".

ועדת פרי המליצה אמנם להאריך בחודש את מסלול ההסדר ל-17 חודשים אך וינשטיין קובע כי אין בכך די. ואולם, מאחר שבארבע השנים הקרובות – עד תום "תקופת ההסתגלות" לחוק - לא תחול חובת גיוס לתלמידי הישיבות, לעת עתה אין הכרח בהכרעה "בדבר חוקתיותו של משך השירות של תלמידי ישיבות ההסדר". אלא שבתום תקופת הביניים, יהיה צורך "לתת את הדעת על הנושא ובמידת הצורך לשנות את ההסדר כך שיענה על דרישת השוויון".

יהודה וינשטיין

וינשטיין התייחס גם לסוגיית הארכת שירות הנשים בצה"ל, שלפי החלטת ועדת פרי יוארך משך שירותן מ-24 חודשים כיום ל-28. לדבריו, מהחלטה זו לא ברור לאיזו קבוצה באוכלוסייה יש להשוות את שירותן ועל כן קיים קושי בקביעה אם זהו צעד שוויוני. אם ההשוואה היא לבנות דתיות פטורות, הרי שהן פטורות כיום כליל משירות בצה"ל ועל כן "הארכת משך השירות נראית לכאורה כהעמקת הפגיעה בשוויון". ואולם, "אם קבוצת ההשוואה היא הגברים המשרתים בצה"ל, לכאורה ייתכן כי אין בכך משום פגיעה בשוויון. בנוסף יש לבחון את צרכי הצבא". וינשטיין המליץ לחברי הוועדה לדון בנושא בשנית, "בשים לב לקשיים האמורים".

וינשטיין אף התייחס להקלות שקבעה ועדת פרי לתלמידי הישיבות החרדים לעומת כלל חייבי הגיוס ואמר כי יש להקציבן בזמן. הקלות אלה כוללות את היעדר חובת הגיוס לתלמידי הישיבות במשך תקופת ההסתגלות לחוק (תקופת הביניים כפי שכונתה בוועדת פרי); גיוס רק בגיל 21 כאשר תחול חובת הגיוס ולא בגיל 18; וכן חלופת שירות אזרחי שמוצעת לבני הישיבות ולא לכלל המתגייסים. "נוכח פגיעתן של הוראות אלה בשוויון, אין לקובען כהוראות של קבע, אלא יש לקובען כהוראות שעה שלקראת סיום תוקפן יהיה על הכנסת והממשלה להידרש אליהן שוב, בשים לב למצב העובדתי שישרור אז ובשים לב לפגיעה בשוויון שכרוכה בהן", נכתב בחוות הדעת המשפטית. עם זאת קובע היועץ כי ייתכן שהוראות אלו אף יימשכו מעבר לחודש יולי 2017, אך עליהן לא להיות "ארוכות מדי, כך שניתן יהיה לבחון אותן בעוד פרק זמן סביר".

לגבי העדר חובת הגיוס של המתגייסים החרדים, עמדת וינשטיין היא כי ניתן לקבל את המודל שמוצע, לפיו עד תום תקופת ההסתגלות לא תחול חובת גיוס אלא גיוס מרצון, אך "בלבד שלצד קביעת יעדים אלה (של גיוס מרצון) יינקטו צעדים משלימים, שיבואו במקום חובת הגיוס ויהיה בהם כדי לעודד התגייסות של תלמידי ישיבות לצה"ל במהלך תקופת ההסתגלות". בין היתר, נכללת כאן התלות שעליה החליטה ועדת פרי בין שיעור הגיוס לצה"ל ולשירות האזרחי לתמיכה הפיננסית בישיבה שממנה באים המתגייסים, וכן הגברת האכיפה והבקרה על הימצאותם של בעלי הפטור בישיבות ועצם למידתם במקום.

וינשטיין ביקר את חלופת השירות האזרחי המוצעת רק לבני הישיבות, וטען כי קיימים הבדלים בהיקף, בקושי ובסיכון בשירות בהשוואה לאלו המתגייסים לצה"ל ולאלו שישרתו במסגרות האזרחיות. "הקביעה כי חלופה של שירות אזרחי תוצע רק לתלמידי הישיבות ולא ליתר המגוייסים, מעוררת קושי מבחינת השוויון", נכתב בחוות הדעת. עם זאת גם במקרה זה טוען היועץ כי "ניתן בשלב זה וכהוראת שעה קצובה בזמן לקבל את ההסדר הזה", אך קובע במקביל שלקראת סיום תקופתה של הוראת השעה "תשוב הסוגייה ותיבחן בשים לב לפגיעתה בשוויון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ