חללים לא יהודים ייקברו בחלקה משותפת עם יהודים - אך בשורות שונות

בעקבות התקרית בערב יום הזיכרון, צפוי שר הביטחון יעלון לפרסם הנחיה שתסדיר קבורת חיילים שיהדותם מוטלת בספק. הצעת החוק בנושא תיגנז

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חיילים לא יהודים ייקברו בחלקות משותפות עם חיילים יהודים בבתי העלמין הצבאיים - אך בשורות שונות. כך צפוי להודיע מחר (ראשון) שר הביטחון משה יעלון. ההחלטה באה לאחר שביום הזיכרון האחרון לחללי מערכות ישראל, נמנע הרמטכ"ל מהנחת דגלון על קבר חלל שיהדותו הוטלה בספק. ההחלטה תעוגן בתקנה שיפרסם השר, ובעקבותיה צפוי ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) לגנוז את הצעת החוק שיזם, ולפיה חללים שיהדותם מוטלת בספק לא ייקברו בחלקה נפרדת.

בשבועות האחרונים קיימו שטרן ויעלון דיונים בניסיון להגיע לפשרה, שתאפשר להסדיר את קבורת החללים שיהדותם מוטלת בספק בחלקות המרכזיות בבתי העלמין הצבאיים. שטרן הגיש הצעת חוק עליה חתמו 26 ח"כים מהקואליציה והאופוזיציה, על פיה ייקברו חללים שעלו לישראל מכוח חוק השבות אך יהדותם מוטלת בספק לצד החללים היהודים - ולא בחלקה נפרדת. ההצעה עוררה מחלוקת בקואליציה כאשר סגן שר הדתות, הרב אלי בן דהאן (הבית היהודי) הבהיר כי הוא מתנגד לה מסיבות הלכתיות, בעוד חברת מפלגתו, שולי מועלם-רפאלי, מופיעה כאחת החתומות על הצעת החוק.

שטרן יזם את הצעת החוק בעקבות התקרית שהתרחשה בערב יום הזיכרון האחרון, כאשר הרמטכ"ל הניח דגל על קברו של חלל צה"ל היהודי האחרון שנקבר בהר הרצל, במקום להניח את הדגל על קברו של החלל האחרון על ההר באותה העת, יבגני טולוצ'קו, משום שנקבר בחלקה המיועדת לחללים שיהדותם מוטלת בספק. התקרית עוררה ביקורת ציבורית, בעקבותיה הודיעו בצה"ל ובמשרד הביטחון על שינוי הנוהל, כך שהרמטכ"ל יניח דגלון על קבר החלל האחרון בהר הרצל באשר הוא - בנוסף לחלל האחרון שנקבר בחלקה המרכזית.

החלטת יעלון, למרות שלא תבטל את ההפרדה בין קברי יהודים ולא יהודים, צפויה למנוע את הכפילות ולאפשר את קבורתו של החלל האחרון בחלקה המרכזית ללא קשר לדתו. עם זאת, גורמים במערכת הביטחון טענו אתמול כי המהלך אינו צפוי לשנות באופן מהותי את המצב הקיים. "במרבית בתי העלמין הצבאיים קוברים כבר כיום חיילים לא יהודים באותן חלקות שבהן נקברים חיילים יהודים, אך בשורות שונות", אמרו.

הרמטכ"ל בני גנץ מניח דגלון על קבר החלל היהודי האחרון בהר הרצל, ביום הזיכרון השנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ