חוק יחייב ליווי סנגור ציבורי להארכת החזקה של אסיר בהפרדה

תזכיר חוק קובע שלא ניתן להמשיך להחזיק בהפרדה אסיר שאינו מיוצג; המקסימום להחזקתו כך הוא 7 ימים בכל פעם

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

תזכיר חוק שהפיץ אתמול משרד המשפטים קובע חובה למנות סנגור ציבורי לאסיר שאינו מיוצג, המובא לבית המשפט להארכת החזקתו בהפרדה. החוק הופץ למשרדי הממשלה בהמשך לדו”ח הסנגוריה הציבורית על החזקת אסירים בהפרדה, שפורסם בספטמבר 2012, ולפיו כמחצית מהאסירים אינם מיוצגים בהליך זה. החוק קובע כי לא ניתן יהיה להמשיך להחזיק בהפרדה אסיר שאינו מיוצג. התקופה המקסימלית להחזקת אסיר בהפרדה ללא ייצוג נקבע לשבעה ימים בכל פעם.

החוק קובע שהחזקת אסיר בהפרדה בתא לבדו, לתקופה העולה על שישה חודשים, מחייבת אישור בית המשפט, שמוסמך להאריך את תקופת ההפרדה מעבר לשישה חודשים. גם לאסיר מוחזק בהפרדה בתא עם אסיר או אסירים אחרים, המוחזקים גם הם בהפרדה, לתקופה של למעלה משנה, נדרש אישור בית המשפט, המוסמך להאריך את ההפרדה לתקופה שלא תעלה על שנה. החוק קובע שהדיון בבית המשפט יתקיים בנוכחות האסיר או בא כוחו.

תזכיר החוק מוסיף לפקודת בתי הסוהר סעיף שקובע כי בית המשפט לא יורה על הארכת החזקתו של אסיר בהפרדה, אלא אם הוא מיוצג על ידי סנגור, או שהאסיר הודיע לבית המשפט שאין ברצונו להיות מיוצג. אם לא היה לאסיר סנגור ולא הודיע שאין ברצונו להיות מיוצג, ימונה לו סנגור ציבורי. לפי הסעיף החדש, כל עוד לא התמנה סנגור, רשאי בית המשפט להורות על החזקתו של האסיר בהפרדה לתקופה שלא תעלה על שבעה ימים, בכל פעם.

תא בידוד בבית הסוהר מג"ן ברמלה

בסנגוריה הציבורית מעריכים שיש לתיקון לחוק השלכה תקציבית לא גבוהה, ושמדובר בכמאה הליכים בשנה. לפי נתונים של השב"ס שהופיעו בדו”ח הסנגוריה הציבורית מהשנה שעברה, מספר האסירים המצויים בהפרדה, נכון ליוני 2012, הוא 121. מהם 24 בהפרדה זוגית, 12 קטינים, שלוש נשים ו-18 אסירים ביטחוניים. 39 אסירים מוחזקים בהפרדה לתקופה מרבית של שלושה חודשים, 24 לתקופה של שלושה חודשים עד שנה, 21 בהפרדה משנה ועד שנתיים ו-36 מוחזקים בהפרדה מעל שנתיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ