ליברמן על אסיר האיקס הנוסף: שומרים על זכויותיו, אף שזה מקרה חמור מאוד

בישיבת ועדת החוץ והביטחון ביקר ליברמן את הפרסום בנושא, והוסיף כי מעצרים מסוג זה מפוקחים על ידי המדינה. אהרונוביץ: "אין במדינת ישראל עצורים שנעלמים"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס


יממה לאחר שנחשף כי בתקופת מעצרו של האסיר איקס בן זיגייר בכלא איילון, היה כלוא במקום אסיר עלום-שם נוסף, אמר הבוקר יושב ראש ועדת חוץ וביטחון, חבר הכנסת אביגדור ליברמן, כי מקרהו של האסיר הוא "מקרה חמור מאוד". בדברים שאמר הבוקר בפתח ישיבת הוועדה תקף ליברמן את הפרסום בנושא, אך הוסיף כי מעצרים מסוג זה מפוקחים. "בהמשך לכל דברי ההבל שעלו באחרונה בנושא הפרסומים על אסיר X ,Y או Z, אני מבקש להדגיש כי מדינת ישראל מכבדת את החוק וכל אותם מקרים נמצאים תחת פיקוח צמוד של המערכת המשפטית והפרלמנטרית דרך ועדות המשנה של ועדת החוץ והביטחון. מדינת ישראל שומרת על כל הזכויות של האסירים בהתאם לחוק. אנחנו מקפידים בנושא על קוצו של יוד, וזאת על אף שמדובר במקרה חמור במיוחד".


גם השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ, התייחס הבוקר לפרשה, והזכיר את דבריו בכנסת בנושא העציר איקס מפברואר השנה. אהרונוביץ אמר אז כי “אין במדינת ישראל עצורים עלומים ונעלמים, אין במדינת ישראל התנהלות במחשכים, יש במדינת ישראל פיקוח וליווי משפטי מתאים, הקפדה על החוקים והנהלים וכן יש גם דאגה גדולה לביטחונה של מדינת ישראל, דאגה אשר על-מנת לטפל בה יש לעיתים לפעול בחשאיות רבה”. הבוקר אמר השר לביטחון פנים כי הוא מבקש לחזור על הדברים: “אכן, אין במדינת ישראל עצורים שנעלמים ומשפחתם לא יודעת על מעצרם”, אמר. “גם אין עצורים שנעלמים ורשויות המשפט – הפרקליטות ובתי המשפט לא מטפלות בעניינם. על מעצרו של כל עצור נמסרת הודעה לגורם הרלוונטי ועניינו מטופל על ידי התביעה ובתי המשפט לפי כל הוראות החוק. עם זאת, לעתים, יש תיקים שלא ניתן לפרסם דבר קיומם ברבים, וזאת בכדי למנוע נזק לביטחון המדינה, ואז נעשה הדבר מכוח צו איסור פרסום שיפוטי. יש גם לעתים תיקים שבהם הכרח הוא להחזיק אסיר בשם בדוי כדי למנוע נזק לביטחון המדינה. אלא שגם בתיקים אלה נשמרות כל זכויות האסירים בקפדנות, ובוודאי שאסירים אלה אינם “נעלמים” מעיני בית המשפט”.

אביגדור ליברמן במסיבת עיתונאים בכנסת, בחודש שעבר

לדבריו, הפרסומים אודות אסיר איקס נוסף “באו בעקבות החלטת בית המשפט להתיר לפרסום כי באחד המסמכים שהוגשו לו בהליך חקירת סיבות המוות, צוין שהיו בשב”ס נהלים מפורטים שחלו הן על האסיר שהתאבד לפני כמה שנים, והן על אסיר אחר, שמאפייניו דומים לאותו אסיר. על סמך משפט יחיד זה נבנו תילי תילים של פרסומים. כמובן שלא אוכל לפרט בנושא זה. כל שאוכל לומר הוא שאין בפרסום זה מילה או חצי מילה הסותרת את הדברים שאמרתי לפני כמה חודשים על דוכן הכנסת. אני מציע לציבור להימנע מספקולציות על סמך הפרסום האמור. ולכן, אני שב ואומר פעם נוספת, אין במדינת ישראל עצורים עלומים או נעלמים”.

דבר כליאתו של האסיר הנוסף נחשף באחד הנספחים לתמלילי הדיונים וההחלטות בפרשת זיגייר, שהתירה לפרסם נשיאת בתי משפט השלום במרכז, השופטת דפנה בלטמן־קדראי, בעקבות פניית עורכי הדין טלי ליבליך וירון שלמי ממשרד ליבליך־מוזר. פרקליטו של זיגייר, עו"ד אביגדור פלדמן, סיפר אתמול גם הוא כי מקרהו של האסיר הנוסף חמור, לדבריו, פי כמה וכמה ממקרהו של זיגייר. "מבלי להיכנס לפרטים, (העבירות) הרבה יותר סנסציוניות, הרבה יותר מדהימות והרבה יותר מרתקות", אמר בראיון לרדיו 103. "זו פרצה ביטחונית איומה. כששמעתי את הסיפור, כאזרח ישראלי פשוט קיבלתי הלם.. זו פרשה שמצביעה על כשלים הרבה יותר חמורים מהכשלים של המערכת הביטחונית מבמקרה זיגייר. במקרה של זיגייר, המערכת שגייסה אותו לא שמה לב מי נמצא לפניה ולא ראתה מה הוא עושה ומה ההתנהגויות שלו. בסדר – כשלה. האסיר X שתיים זה סיפור אחר לגמרי". לדברי פלדמן, "הנושא הזה הושתק לחלוטין על ידי עורכי דין שיש להם קשרים טובים עם המערכת. מי שיפתח את הפרשה הזו יעשה שירות טוב למדינה, לא שירות רע". בעקבות החשיפה אתמול, ביקש ח"כ אחמד טיבי מיו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, לברר אם ישנם עוד אסירים חסויים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ