לפיד על החלטת האיחוד: “הימנעות ממשא ומתן פוגעת במעמדה של ישראל”

האיחוד האירופי החליט לאסור שיתופי פעולה עם גורמים ישראליים המנצאים מעבר לגבולות 67’. אקוניס: אלו לא שטחים כבושים, אלא ערש המולדת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שר האוצר, יאיר לפיד, הגיב היום (שלישי) לחשיפת ההנחיות החדשות באיחוד האירופי לגבי ההתנחלויות. "מדובר בהחלטה נוספת בשורה של החלטות שגורמות לבידודה של ישראל בעולם, הזמן אינו פועל לטובתנו כל יום שבו ישראל אינה נמצאת במו"מ עם הפלסטינים הוא יום שבו נפגע עוד יותר מעמדה הבינלאומי". לפיד הוסיף עם זאת כי החלטת האיחוד האירופי הינה "אומללה ומגיעה בתזמון גרוע שמחבל במאמציו של שר החוץ של ארה"ב לחדש את המו"מ בין ישראל לפלסטינים". לפיד ציין כי בכוונתו לשוחח עם עמיתיו באירופה ולהסביר להם שההחלטה משיגה תוצאה הפוכה מזו שקיוו לה.

הבוקר נחשף ב"הארץ" כי האיחוד האירופי הפיץ ב-30 ביוני הנחיה מחייבת לכל 28 המדינות החברות שאוסרת כל מימון, שיתוף פעולה, מתן מלגות, מענקי מחקר ופרסים לגורמים שנמצאים בהתנחלויות היהודיות בגדה המערבית, בירושלים שמעבר לקו הירוק ובגולן. בנוסף קובעת ההנחיה כי כל הסכם עתידי שייחתם עם ישראל חייב לכלול סעיף שקובע כי ההתנחלויות אינן חלק ממדינת ישראל הריבונית ולכן אינן חלק מההסכם. ההנחיה החדשה צפויה להיכנס לתוקף ביום שישי הקרוב – 18 ביולי.

לשר האוצר, יאיר לפיד

בתגובה לפרסום אמר שר המדע, הטכנולוגיה והחלל יעקב פרי: "המשמעות התקציבית היא פגיעה פוטנציאלית בכ-40% מתקציבי המחקר והפיתוח האקדמי שמועברים למדענים ישראלים באוניברסיטאות. ההחלטה תגרום לאוניברסיטאות ישראליות להתחרות עם יד אחת קשורה מאחורי הגב על מענקי המחקר של תכניות האיחוד".

ח”כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), יו”ר ועדת הכספים, אמר כי ”בזמן שכל המזרח התיכון בוער ואלפי אנשים נהרגים מידי חודש, אני ממליץ לאיחוד האירופי לעסוק בבעיות האמת של האזור. אנחנו מצדנו נמשיך לבנות ולפתח”.

צילום: אורן נחשון

גם סגן השר ח”כ אופיר אקוניס (ליכוד) הגיב לפרסום ואמר כי “החלטת האיחוד האירופאי היא שגויה ומצערת. צעדים מסוג זה מרחיקים את המשא ומתן המדיני, ולא מקרבים אותו”. לדברי אקוניס, “יידעו גם באירופה כי יהודה ושומרון אינם שטחים “כבושים” אלא ערש המולדת של העם היהודי”.

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' אמרה על הודעת האיחוד האירופי כי "הבידוד המדיני הגובר פוגע במדינה ובמשק, ומהווה איום אסטרטגי לא פחות מכלי נשק מתוחכמים המכוונים לעברנו. יחד עם זאת, מצער שבמקום לתמוך ולעזור במאמצים הקדחתניים של האמריקאים לחידוש המו״מ מתמקד האיחוד האירופי בסנקציות וחרמות. על ראש הממשלה להיכנס באופן מיידי למו״מ עם הרשות הפלשתינית, ולחתור להסדר קבע. זאת לא למען האירופים, האמריקאים או הפלשתינים, אלא למען ישראל. מאמצי מזכיר המדינה קרי נמשכים, ולכן אני קוראת לממשלה לעשות כל מאמץ להיכנס למו״מ ומתחייבת כי כאופוזיציה אחראית נעניק לו רשת ביטחון פוליטית".

ראשת מרצ, זהבה גלאון, הביעה תמיכה במהלך ואמרה כי “האיחוד האירופי עושה עם ישראל חסד כאשר הוא מסמן את הגבול שממשלת ישראל נכשלה לסמנו. לא מדובר בחרם על ישראל, אלא באבחנה בין ישראל לבין ההתנחלויות והכיבוש. ההחלטה היא תוצאה של הקיפאון המוחלט בתהליך המדיני והמשך הבניה בהתנחלויות ובמאחזים”.

גם אחמד טיבי בירך על החלטת האיחוד האירופי: "זו החלטה טובה בתזמון מתאים, וטוב מאוחר מאשר בכלל לא", אמר. "ההחלטה מקבעת את העובדה כי ההתנחלויות הן בלתי לגיטימיות וההכרה הזאת מחלחלת לכל העולם".

ח”כ עמר בר-לב (עבודה), חבר וועדת החוץ והביטחון, ציין כי “האשליה שהימין מנסה להנחיל לנו שהסטאטוס-קוו פועל לטובתנו, נחלה היום עוד תבוסה בהודעת מדינות האיחוד האירופי. יותר מכך, ההחלטה קובעת שכל הסכם עתידי בין ישראל לאיחוד האירופי יכלול סעיף טריטוריאלי הקובע למעשה את גבולות ישראל בגבולות 67. כך, מוצאים גושי ההתישבות הגדולים ביהודה ושומרון כמו גם הר הבית ושכונות בירושלים, הנמצאים בלב הקונסנזוס הישראלי דה פקטו מחוץ לגבולות ישראל. זוהי עוד הוכחה שמדיניות הממשלה ש”תפסת מרובה לא תפסת” לא עובדת. זהו עוד שלב בדה לגיטמציה של מדינת ישראל ועוד איתות שחובה לפעול למען המטרה המרכזית- הבטחת המשך קיומה של ישראל כמדינה דמוקרטית בעלת רוב יהודי מובהק״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ