התקדמות במאמצים לחידוש המו"מ המדיני; קרי: "הפערים צומצמו"

הליגה הערבית: "הצעות קרי יוצרות בסיס טוב ואווירה מתאימה לחידוש המשא ומתן". היום יכנס עבאס את בכירי דיון הוועד הפועל של אש"ף לדיון מכריע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

התקדמות במאמציו של שר החוץ האמריקאי, ג’ון קרי, לחדש את שיחות השלום בין ישראל לרשות הפלסטינית. תשעה שרי חוץ של הליגה הערבית הודיעו אתמול, בתום פגישה עם קרי בעמאן, כי הם תומכים בחידוש השיחות ומגבים את הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו-מאזן), לחזור לשולחן המשא ומתן. “הצעות קרי יוצרות בסיס טוב ואווירה מתאימה לחידוש המשא ומתן”, נמסר בהודעה מטעם שרי החוץ הערבים.

הודעת שרי החוץ של הליגה הערבית הגיעה לאחר שהתקיימה בעמאן פגישה לילית שנמשכה יותר מחמש שעות בין קרי לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן). לאחר פגישת קרי עם שרי החוץ של הליגה הערבית הוא נפגש בעמאן עם הנשיא עבאס - בפעם השנייה בתוך פחות מ-24 שעות. לפני הפגישה עם קרי נפגש עבאס עם משלחת שרי החוץ של הליגה הערבית וקיבל מהם עדכון על פגישתם עם קרי.היום יכנס עבאס את ההנהגה הפלסטינית לדיון מכריע ברמאללה בשאלה האם לחדש את המגעים עם ישראל או לא. הודעת הליגה נועדה ככל הנראה לגבות את עבאס לקראת הישיבה עם בכירי הוועד הפועל של אש"ף מחר. בכירים פלסטינים רבים מסתייגים מחידוש המגעים עם ישראל, כך שתמיכה פומבית מצד שרי החוץ של הליגה הערבית עשויה לסייע לעבאס להעביר את ההחלטה לחדש את שיחות השלום.


קרי ושר החוץ הירדני בירדן, היוםצילום: אי-פי

שר החוץ קרי אמר בסיום פגישתו עם משלחת הליגה הערבית כי הוא סבור שהוא קרוב לפריצת המבוי הסתום בתהליך השלום. "הצלחנו לצמצם את הפערים בין ישראל לפלסטינים בצורה משמעותית", אמר קרי, "אנחנו ממשיכים לקרב בין הצדדים ואני מלא תקווה שהם יוכלו לשבת בקרוב לשולחן המשא ומתן".בתגובה להצהרת שרי החוץ של הליגה הערבית אמר קרי כי על ישראל לבחון בצורה רצינית ועמוקה את יוזמת השלום הערבית, שלפיה מדינות ערב ינרמלו את יחסיהן עם ישראל בתמורה להקמת מדינה פלסטינית על בסיס גבולות 1967 עם חילופי שטחים. "היוזמה מבטיחה לישראל שלום עם 22 מדינות ערביות ו-35 מדינות מוסלמיות שרק מחכות להזדמנות לעשות עמה שלום", אמר.


חברים בוועד הפועל של אש"ף מסרו ל"הארץ" כי עבאס לחץ להקדים את ישיבת הוועד למחר, אף שתוכננה לשבת הקרובה. בלשכת עבאס דאגו באופן חריג להוסיף להודעה לתקשורת על קיום הפגישה מחר את המונח "דחוף" . חבר בוועד הפועל אמר ל"הארץ" כי עבאס מבקש לקבל החלטה מיידית בנוגע למשא ומתן ולא מעוניין להמתין עד שבת. "אני לא יודע מה המשמעות של הדברים אבל אין ספק שמתבשל משהו", אמר, "לנו כהנהגה אין מידע חדש, משום שהפגישות שקיים הנשיא עם קרי היו בארבע עיניים או בצוות מצומצם מאוד".


קרי ומזכ"ל הליגה נביל אל-ערבי בעמאן, היום

פקיד פלסטיני בכיר העריך שהכיוון המסתמן הוא חזרה למשא ומתן לתקופה מוגבלת כדי שהפלסטינים לא ייתפשו כסרבנים. לדבריו, ההחלטה של האיחוד האירופי נתנה דחיפה בעיקר מוראלית לפלסטינים, והפגישה עם שרי ועדת המעקב ליוזמה הערבית שהתקיימה היום בעמאן בהשתתפות מזכ"ל הליגה הערבית נביל אל-ערבי אינה מקרית. כך נראה שעבאס קיבל את המטרייה הערבית טרם פגישתו עם ההנהגה הפלסטינית ברמאללה. 


גורם המעורה במגעים שהתקיימו עם קרי אמר כי אם היתה פריצת דרך במגעים אז היא התבשלה כנראה ביממה האחרונה. "משיחות שקיימתי עם מעורבים ישירים במגעים בימים האחרונים היו היו די פסימיים, והרושם היה שאין התקדמות עד כדי פריצת דרך", אמר, "יכול להיות שבשתי הישיבות האחרונות עם קרי היתה התפתחות למרות הפסימיות ולמרות חוסר האמון המוחלט שנתניהו וממשלתו יכולים להגיש הצעה או נוסחה שתוביל לחידוש השיחות. זאת על רקע התבטאויות של חלק משריו בימים האחרונים וההחלטות לאישור מאות יחידות דיור חדשות בהתנחלויות".


התחושה בקרב גורמים רבים בירושלים וברמאללה היא שהסבירות להודעה על חידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים בימים הקרובים עולה. עם זאת, בלשכת ראש הממשלה שמרו על שתיקה בנוגע לפגישות קרי בעמאן וסירובו למסור כל פרט בנושא המגעים עמו על חידוש תהליך השלום.


בהוראת לשכת ראש הממשלה ולשכת שר הביטחון הוסרה אתמול מסדר היום שורת תוכניות לבניית מאות יחידות דיור בהתנחלויות מבודדות בגדה המערבית. הסיבה לדחיית הדיון בעניין היא ככל הנראה רצון להימנע מפגיעה בשיחותיו של קרי עם עבאס.


עדיין לא ברור מה יהיה הבסיס לחידוש המשא ומתן. ההערכה היא ששר החוץ קרי יפרסם הודעה בנושא וימסור את העקרונות לחידוש השיחות. קרי יאמר ככל הנראה כי השיחות יתבססו על קווי 1967 עם חילופי שטחים ועל העקרון של שתי מדינות לשני עמים – פלסטין כמדינה פלסטינית וישראל כמדינה יהודית. שני הצדדים יוכלו להציג הסתייגויות להצהרת קרי ולא יחויבו לאמץ אותה בפומבי.


בנוסף, הפלסטינים צפויים להתחייב כי במהלך המגעים לא ינקטו מהלכים חד-צדדיים באו"ם נגד ישראל. ישראל, מנגד תתחייב, להמשיך ולרסן את הבנייה בהתנחלויות בעת השיחות, לשחרר כמה עשרות אסירים פלסטינים ולנקוט מחוות נוספות לאחר שהשיחות יתחדשו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ