שטייניץ: נשחרר אסירים "קשים" כחלק מהמשא ומתן עם הרשות

השר לעניינים אסטרטגיים אמר עוד כי הפלסטינים התחייבו לקיים מו"מ במשך לפחות תשעה חודשים, בהם יימנעו מפעילות בזירה הבינלאומית

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

השר לעניינים אסטרטגיים, יובל שטייניץ, אמר הבוקר (שבת) כי כחלק מההסכמה על חידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, עליה הודיע אמש שר החוץ האמריקני, ג'ון קרי, ישראל תשחרר אסירים פלסטינים, בהם כאלה שהגדיר "קשים".

בריאיון לקול ישראל אמר שטייניץ כי האסירים ה"קשים" מוגדרים כאלה שנמצאים בכלא זה שנים רבות, ושחרורם יתקיים בכמה פעימות. לדברי השר, ההסכמה למשא ומתן לא פוגעת בעקרונות שהציב ראש הממשלה נתניהו לקיום השיחות. הוא אמר כי הפלסטינים התחייבו לקיים משא ומתן רציני במשך תשעה חודשים לכל הפחות, ובפרק זמן זה לא יפעלו נגד ישראל בזירה הבינלאומית. שטייניץ הסביר כי הקפאת בניה בהתנחלויות אינה עומדת על הפרק. כמו כן, ציין כי אין כל הצהרה באשר לעניין הגבולות.

עוד אמר שטייניץ כי יו”ר הרשות, מחמוד עבאס (אבו מאזן) אינו נלהב באשר לחידוש השיחות ונגרר אליהן בעל כורחו. לדבריו, התנהלותו של יו"ר הרשות ומצבו האוביקטיבי מעוררים ספק האם הוא מסוגל לבצע וויתורים שיידרשו בהסכם.

השר שטייניץ, ארכיון

שר האוצר, יאיר לפיד, הגיב אף ההוא להודעה על חידוש המשא ומתן עם הפלסטינים וכתב בדף הפייסבוק שלו: "לשמאל אנחנו אומרים: עלינו לנהל את המו"מ הזה כמו שמנהלים מו"מ במזרח התיכון - בקשיחות, בחשדנות, תוך שאנחנו מקפידים תמיד "למכור ביוקר" ומבלי להתפשר על הנכסים החיוניים של מדינת ישראל. לא נישואין מאושרים עם הפלסטינים אנחנו מחפשים, אלא גירושין הוגנים. לימין אנחנו אומרים: עלינו להיפרד מהפלסטינים, מפני שמדינה דו-לאומית היא סוף הציונות. אבא שלי בא הנה אחרי השואה כי הוא רצה לחיות במדינה יהודית, לא במדינת כל אזרחיה. אנחנו צריכים לגשת לתהליך הזה באומץ - על בסיס פתרון שתי המדינות - מפני שאסור לנו להיכנע לייאוש, להרמת הידיים, לכל מי שאומר לנו ש'אין מה לעשות'".

אתמול, כתב לפיד טור לניו יורק טיימס, בו ציין כי החלטת האיחוד האירופי כי כל ההסכמים עם ישראל לא יחולו מעתה על ההתנחלויות תעכב את חידוש המשא ומתן. לפיד ציין בדבריו כי “שיתוף הפעולה המתהווה עם הפלסטינים נמצא בסכנה בגלל האנשים בעלי הכוונות הטובות, אך מוטעות בבריסל”. לדבריו, אנשי האיחוד מעודדים בהחלטתם את הקיצוניים (כמו חמאס וחיזבאללה) שאומרים לעבאס שעליו להתרחק משולחן המשא מתן, מאחר וככל שעובר הזמן ישראל הופכת למבודדת יותר ויותר בעולם.

במסיבת העיתונאים שקיים אמש, ציין שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי כי בשבוע הבא, או כמה ימים לאחר מכן, יגיעו לוושינגטון ראשי צוותי המשא ומתן של ישראל ושל הפלסטינים – שרת המשפטים, ציפי לבני, וראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת. שר החוץ האמריקאי מסר הודעה קצרה ולקונית, ולא ציין מה יהיה הבסיס שעליו יתבססו שיחות השלום. הוא לא הזכיר את סוגיית קווי 1967, את היותה של ישראל מדינה יהודית, ואת הדרישות הפלסטיניות להקפאת הבנייה בהתנחלויות ולשחרור אסירים.

קרי הדגיש כי מלוא הפרטים לגבי חידוש המשא ומתן עדיין לא נסגרו וכי השיחות בשבוע הבא בוושינגטון יעסקו בקביעת הפרטים הסופיים של עקרונות ניהול המשא ומתן. לדבריו, בסיום סבב השיחות בוושינגטון תימסר הודעה עם פרטים נוספים.

מקור פלסטיני המעורה בפרטים אמר ל"הארץ" כי תמונת המצב המצטיירת היא שהפלסטינים לא רצו להיחשב כסרבנים, ולכן הסכימו לפתוח בשיחות לתקופה מוגבלת במטרה לגבש הסכמות על עקרונות המשא ומתן ובעיקר על סוגיית הגבולות. לדבריו, "האווירה בקרב הפלסטינים לא חיובית בלשון המעטה, ויש חשש אמיתי מתגובת הרחוב הפלסטיני אם יתברר ששוב נכנסים למשא ומתן ריק מתוכן".

השתתף בהכנת הידיעה: יהונתן ליס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ