דוברת בצלם נפגעה מירי ברגלה מטווח קצר

שרית מיכאלי, שנפצעה באורח קל מהירי, סיפרה כי שוטרי מג"ב ירו עליה כדורי גומי מטווח של 15-20 מטר במהלך הפגנה בנבי סלאח ביום שישי

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון
חיים לוינסון

דוברת בצלם, שרית מיכאלי, נפצעה באורח קל ביום שישי מכדור גומי שירה עליה מטווח קצר שוטר מג"ב בהפגנה בנבי סלאח. היא פונתה לטיפול בבית החולים איכילוב בתל אביב בו היא עדיין מאושפזת.

מיכאלי הגיעה לכפר הסמוך לרמאללה, כדי לצלם את התהלוכה הקבועה של תושבי הכפר ביום שישי המפוזרת בכוח על ידי הצבא. ביום שישי היו במקום כוחות מג"ב, תחת פיקוד החטיבה המרחבית בנימין.

“הייתי בכביש הראשי של הכפר. כמה צעירים ידו אבנים”, סיפרה מיכאלי בשיחה עם "הארץ", “תשעה שוטרים וחיילים הסתערו על קבוצה של מפגינים שברחו מהם. אני עמדתי בצד. בשלב מסויים, אחד השוטרים ירה לעברי כדור גומי מטווח של 15-20 מטר. לא ברור לי למה הוא ירה לעברי. לא עשיתי שום דבר שהיה עלול להתפרש כאיום על החיילים”, אמרה מיכאלי. היא הוסיפה כי היא לא היתה בנתיב ההסתערות של החיילים, “כך שלא היו צריכים לכוון אלי או לעבר שתי הנשים שעמדו לידי את נשקם".

מיכאלי באיכילוב, בסוף השבועצילום: אורן זיו

מהתיאור של מיכאלי עולה כי השוטרים פעלו בניגוד להוראות הפתיחה באש. ירי כדורי גומי אמור להתבצע באופן מדויק ומטווח של לפחות חמישים מטר. במרחק כזה, הכדור לא אמור לחדור את העור. העובדה שהכדור חדר לירכה של מיכאלי מלמדת כי הירי בוצע מטווח קצר.

בנוסף, ירי כדורי גומי לא אמור להיות מבוצע תוך כדי הסתערות, אלא באופן מדויק, לעבר מטרות שאושרו בידי קצין בכיר. ואולם, לדברי מיכאלי, ירי כדורי גומי בצורה כזו הוא פרקטיקה רווחת בפיזור הפרות סדר בשטחים.

מדובר מג״ב נמסר כי מבדיקה ראשונית עולה כי במהלך הפרת סדר אלימה שכללה רעולי פנים וצעירים נוספים שיידו אבנים לעבר הכוחות בוצע שימוש באמצעים לפיזור הפגנות. יחד עם זאת האירוע ייבדק ויופקו הלקחים במידת הצורך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ