האיחוד האירופי קבע: הזרוע הצבאית של חיזבאללה ברשימת הטרור

בעקבות ההכללה, יוכל האיחוד להקפיא נכסים של הארגון ולאסור על קשרים כלכליים או עסקיים עם חיזבאללה בכל 28 מדינות האיחוד

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו רויטרס
רויטרס

מדינות האיחוד האירופי הגיעו היום (שני) להסכמה על הכנסת הזרוע הצבאית של חיזבאללה לרשימת הטרור של האיחוד. כך מסרו היום דיפלומטים לאחר ישיבה של שרי החוץ של האיחוד בבריסל. "הושגו הסכמות להכנסת חיזבאללה לרשימה", אמר היום דיפלומט באיחוד, ושלושה דיפלומטים נוספים אישרו את דבריו.

ההסכמה הושגה לאחר שבריטניה וארה"ב הפעילו לחץ כבד על המדינות שהתנגדו למהלך בישיבות הקודמות של שרי החוץ של האיחוד. לדברי דיפלומטים מהאיחוד, מה שהטה את הכף לקבלת ההחלטה היא מעורבות חיזבאללה במלחמת האזרחים בסוריה לצד הנשיא אסד וההתקפות על ישראלים לפני כשנה בבורגס שבבולגריה ובקפריסין.

להכנסת הזרוע הצבאית של חיזבאללה או חלקים ואישים מתוכה לרשימת הטרור יש השלכות מיידיות, שייכנסו לתוקף בכל 28 מדינות האיחוד. הכללה ברשימה תביא להקפאת כל הכספים והנכסים הכלכליים ששייכים לזרוע הצבאית של חיזבאללה ולהטלת איסור על כל קשר כלכלי או עסקי איתה. ההכרזה גם עשויה להביא למניעת ויזות או איסור כניסה ותנועה של אנשי חיזבאללה באיחוד האירופי. אולם, האיחוד צפוי להיתקל בקשיים בזיהוי הזרועות השונות של חיזבאללה ובהפרדה בין נכסים וכספים ששייכים לזרוע הצבאית לבין אלה ששייכים לזרוע המדינית.

שרידי האוטובוס שהתפוצץ בפיגוע בבורגס, ביולי שעבר

שר החוץ ההולנדי, פרנס טימרמאנס, אמר כי "ההחלטה תגביל את יכולתו של חיזבאללה לפעול באירופה. אני מרוצה שעשינו צעד משמעותי בטיפול בזרוע הצבאית של חיזבאללה באמצעות הקפאת נכסים ומניעת גיוס כספים של הארגון באירופה".

בשבוע שעבר כינס סגן שר החוץ זאב אלקין דיון מיוחד במשרד החוץ בירושלים, לדיון במאמצים לשכנוע מדינות האיחוד שהתנגדו להכניס את הזרוע הצבאית של חיזבאללה לשנות את עמדתן. בחודש שעבר, אחרי שבדיון הראשון שנערך באיחוד בעניין לא התקבלה החלטה, שיגר יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ אביגדור ליברמן, אגרת לשרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון, בה הביע את מחאתו. "אי הכללת ארגון טרור הפועל ומטיף לרצח ושנאה ברשימת ארגוני הטרור של האיחוד האירופי, היא צביעות הזועקת לשמים", כתב ליברמן לאשטון. "השאלה הנשאלת היא מה נדרש על מנת להיכנס לרשימה מעבר לעובדות הידועות... החלטה כזו לא רק תשלח מסר חזק של אפס סובלנות כלפי פעילות הארגון, אלא גם תמנע ממנו את היכולת לאסוף תרומות ולצבור תמיכה ברחבי אירופה".

שרת המשפטים ציפי לבני בירכה היום על ההחלטה: ״אחרי שנים של דיונים והתלבטות, כשל, ובצדק, הנסיון לטעון כי הם מפלגה פוליטית לגיטימית. היום ברור לכל העולם כי חיזבאללה הוא ארגון טרור״. גם שר האנרגיה והמים והשר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום, הגיב להחלטה: ״יש לכך משמעות עצומה והכבדה קשה על פעילותו של ארגון טרור שמתחפש לארגון פוליטי", אמר. "למרות שהדבר נעשה באיחור, מוטב מאוחר מאשר לעולם לא. הדבר מהווה סימן ברור לכל ארגוני הטרור שהקהילה הבינ״ל נחושה להילחם בטרור״.

כתבות מומלצות

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

סינר פמיניסטי

RBG מתהפכת בקברה, אבל לא יכולה לעשות הרבה כקישוט לחדר

מרק יוגורט, זוקיני, שום ושקדים

זריקת מרץ מרעננת בקיץ חם ולח: מתכונים למרק קר

שרת התחבורה מרב מיכאלי

הטקסט הזה עשוי לדכדך את מי שהצביע למפלגת העבודה

"התחלתי תהליכים חינוכיים רבים במקביל. את רובם לא הייתי יכולה לעשות היום, כי אני אמא" (למצולמים אין קשר לכתבה)

במיליארדים שמבזבזים על "העשרה" אפשר לתת לכל המורים שכר הוגן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ