אישום: מתנחלים בנו מחסום ויידו אבנים על כוחות הביטחון בגדה

השישה, בהם ארבעה קטינים המתגוררים באזור יצהר, נאשמים שחסמו ציר והשליכו עשרות אבנים וסלעים לעבר מח"ט שומרון וכוחות משטרה במקום

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון
חיים לוינסון

פרקליטות מחוז מרכז הגישה אתמול (ראשון) כתב אישום נגד שישה מתנחלים מיצהר בטענה שהציבו מחסום לכוחות צבא ומשטרה ויידו עליהם עשרות אבנים וסלעים. לטענת הפרקליטות, ביצהר יש "התנהלות שיטתית ומאורגנת בעלת גוון אלים וקיצוני הנוקטת באלימות קשה כלפי כוחות צבא, משטרה ותושבי האזור".

האירוע המדובר התרחש בשבוע שעבר במאחז הסמוך ליצהר המכונה “הכיפה הסרוגה”. גורם במשטרה הסביר בשיחה עם "הארץ" כי במקום יש נקודת חיכוך קבועה בין אנשי יצהר לבין הכפר הפלסטיני הסמוך בורין, והמתחם הוכרז צו שטח צבאי סגור. בעקבות ריבוי האירועים של עימותים בין מתנחלים ופלסטינים וזריקת אבנים על אנשי כוחות הביטחון, החליטו במחוז ש"י במשטרה לבצע תרגיל הטעיה: שיירה משטרתית נעה על הציר וחיכתה שיחלו לתקוף אותה באבנים. מיד לאחר שהדבר קרה, זינקו שוטרי יס"מ ש"י מהמארב ועצרו כמה ממיידי האבנים.

כתב האישום הוגש לבית המשפט המחוזי לוד נגד ראובן כהן ממצפה יריחו, יהוידע סוכי מסוסיא ועוד ארבעה קטינים מירושלים ויצהר. השישה נוהגים לשהות ביצהר ומאחזיה בקביעות. עוד צוין באישום כי לפני 10 ימים, נע מפקד חטיבת שומרון, אלוף משנה יואב ירום, בשיירה צבאית סמוך ליישוב. מתיישבים רבים חסמו את ציר התנועה ומנעו ממנו להמשיך לנוע, ואף הושלכו לעברו כמה אבנים. למחרת, שני כלי רכב משטרתיים נעו לאורך הציר ונתקלו במחסום אבנים שכלל דוקרנים. לאחר מכן השוטרים החלו לספוג מטר אבנים שהשליכו רעולי פנים מטווח קרוב מגבעה סמוכה.

רעולי פנים ליד יצהר, ארכיון

האירוע השלישי והאחרון, צוין באישום, היה בתחילת השבוע שעבר: שני כלי רכב משטרתיים נסעו על הציר ונתקלו בחסימה שכללה צמיגים בוערים. באישום נכתב כי ששת הנאשמים ו-10 בני אדם נוספים, כולם רעולי פנים, "החלו ליידות בעוצמה ומטווח של מטרים בודדים עשרות אבנים וסלעים לעבר כלי הרכב. כתוצאה מהמעשים נגרמו לכלי הרכב פגיעות שונות בפח ובמיגון". השישה נאשמים בסיכון חיי אדם במזיד בנתיב תחבורה, בתקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, בהפרעה לשוטר וכן גרימת היזק בזדון.

בבקשה להאריך את מעצרם של הנאשמים עד תום ההליכים, כתב עורך הדין עודד קלר מהפרקליטות כי "את מעשיהם לא ניתן לראות כאירוע בודד, אלא חלק ממסכת התנהלות שיטתית ומאורגנת בעלת גוון אלים וקיצוני של תושבי יצהר וסביבתה הנוקטים פעם אחר פעם אלימות קשה כלפי כוחות צבא, משטרה ותושבי האזור האחרים”.

לדבריו, “התנהלות זו באה לידי ביטוי בעשרות אירועים עבריינים רק השנה, שבהם היו מעורבים תושבי יצהר, והיה בהם כדי לפגוע באופן ממשי בפעילות הביטחון של כוחות צה"ל באזור. באותם אירועים נחצה קו גבול האלימות הפיזית פעמים רבות, לרבות שימוש באבנים, צמיגים ודוקרנים וזאת בידי צעירים רעולי פנים". חרף הדברים, השופטת ורדה מרוז דחתה את הבקשה והורתה לשלוח את השישה למעצר בית עד לקבלת תסקירים משירות המבחן.

עורך הדין עדי קידר, המייצג את הנאשמים מטעם תנועת חננו, מתח ביקורת על האופן שבו נעצרו השישה. "מבלי להתייחס לעצם הקשר של כל אחד ואחד מהנאשמים, דרך העבודה שלפיה משטרת ישראל מבצעת פעילות יזומה במטרה לגרות את בני הנוער לבצע עבירות היא פסולה לטעמנו".

דובר יצהר, אברהם בנימין, אמר בתגובה כי "הניסיון הנואל של הפרקליטות להטיח האשמות בכל תושבי יצהר אינו ראוי לתגובה, אך משקף תופעה חמורה של חדירת דעות פוליטיות לתוככי שירות המדינה. את בדק הבית ראוי לעשות בפרקליטות, שאמורה לנהוג ולהתבטא באופן זהיר, שוויוני והגון”. עוד אמר בנימין כי “יצוין כי בעבר זכה היישוב יצהר במספר תביעות דיבה נגד גופי תקשורת ומשטרת ישראל לאחר האשמות שקריות על אלימות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ