הממשלה אישרה את שחרור האסירים הפלסטינים

ההצעה עברה ברוב של 13 תומכים לעומת שבעה מתנגדים, שניים מהשרים נמנעו. נתניהו הבהיר כי שחרור ערבים ישראלים יובא להצבעה נוספת

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הממשלה אישרה אחר הצהריים (ראשון) את שחרורם של האסירים הפלסטינים שנכלאו בישראל לפני חתימת הסכם אוסלו. השחרור עבר ברוב של 13 תומכים, שבעה מתנגדים ושני נמנעים. ההחלטה מתייחסת ל-104 אסירים, ולא 82 כפי שנמסר קודם לכן לשרים. ראש הממשלה הבהיר כי שחרורם של 14 אסירים בעלי אזרחות ישראלית יובא לאישור מחודש בממשלה.

עם התומכים בהחלטה נמנים נתניהו עצמו וכן שר הביטחון משה יעלון, שר הפנים גדעון סער והשר לנושאים אסטרטגיים יובל שטייניץ (הליכוד); שר האוצר יאיר לפיד, שר החינוך שי פירון, שר הרווחה מאיר כהן, שרת הבריאות יעל גרמן ושר המדע יעקב פרי (יש עתיד); השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' ושרת הקליטה סופה לנדבר (ישראל ביתנו); שרת המשפטים ציפי לבני והשר להגנת הסביבה עמיר פרץ (התנועה).

בין המתנגדים היו שלושת שרי הבית היהודי - שר הכלכלה נפתלי בנט, שר השיכון אורי אריאל והשר לאזרחים ותיקים אורי אורבך; שניים משרי הליכוד - שר התחבורה ישראל כ"ץ ושר התקשורת גלעד ארדן, ושניים משרי ישראל ביתנו שר התיירות עוזי לנדאו ושר החקלאות יאיר שמיר. שניים מהשרים, שר האנרגיה סילבן שלום ושרת התרבות והספורט לימור לבנת, נמנעו, לאחר שלפני ישיבת הממשלה ניסה נתניהו לשכנע אותם שלא להתנגד להצעה.

השר בנט הסביר בישיבה את התנגדותו לשחרור האסירים ואמר כי חידוש המשא ומתן לא יביא לשקט אלא לטרור. "אנחנו בתוך 'קוראלס' של שתי מדינות", אמר בנט. "זו לב הבעיה. זו קונספציה שגויה מיסודה ואת זה צריך לשנות. אני קורא לכולם להפסיק לומר 'אם לא תקום מדינה פלסטינית זה סופה של ישראל'. השתגענו?! ישראל תשגשג גם ללא מדינה פלסטינית".

בנט הוסיף כי ההחלטה לשחרר אסירים מהווה גלישה במדרון חלקלק. "פעם שחררנו מחבל תמורת חייל חי, אחר כך מאות מחבלים תמורת חייל חי, אחר כך מחבלים תמורת חייל מת ועכשיו מאה מחבלים תמורת תהליך", אמר. "אנו מלמדים את העולם שאצלנו הכל סחיר".

השרה לבני אמרה בישיבה כי מדובר באחת הישיבות החשובות ביותר לעתידה של ישראל. "איני יודעת האם זוהי החלטה היסטורית, אבל זה יכול להיות פספוס היסטורי", אמרה. "ההחלטה שלנו היום יש בה לא מעט כאב. צריך לקבל החלטה עבור העתיד, שלוקחת בחשבון את מכלול השיקולים".

לבני ציינה שישראל שחררה בעבר רוצחים כש"אקדח צמוד לראשה", על פי דרישת ארגוני טרור. "זה לא המצב כיום. אנחנו מקבלים החלטה לשחרר במהלך משא ומתן רוצחים שפלים", אמרה. "הם ישוחררו רק אם המשא ומתן יהיה רציני, וזאת תשובתי לאלה שמוכנים לשחרר בשביל השלום".

ברק רביד עם עדכונים שוטפים. עקבו אחר @barakravid

עוד לפני הדיון בשחרור האסירים אישרה הממשלה את טיוטת חוק משאל העם, שיובא להצבעה בקריאה טרומית בכנסת עוד השבוע. בסיום ההצבעה שב נתניהו והבהיר כי כל הסדר שיושג במשא ומתן יובא למשאל עם.

בפתח הישיבה, אמר נתניהו כי "חידוש תהליך השלום עכשיו חשוב לישראל אל מול המציאות באזור בסוריה ובאיראן. כל הסדר עם הפלסטינים יובא למשאל עם וכל אזרח יוכל להכריע. הרגע הזה לא קל לי, לא קל לשרים ולא קל למשפחות השכולות, אבל יש רגעים שצריך לקבל החלטות קשות לטובת המדינה".

לשרי הליכוד איתם נועד טרם הישיבה אמר נתניהו כי "יש מחיר כבד להחלטה הזו, אבל גם לאי-כניסה לתהליך מדיני. כניסה לתהליך תסייע לאינטרסים אסטרטגיים של ישראל". הוא הוסיף כי "צוות השרים שבראשותי יקבע את זהות המשוחררים. כל החלטה לשחרור ערביי ישראל, אם תהיה כזו, תובא לאישור מחודש של ממשלת ישראל".

שחרור האסירים אושר בממשלה

בין האסירים שישוחררו צפויים להיות גם 14 אסירים בעלי אזרחות ישראלית, בניגוד להצהרות מוקדמות של נתניהו. בין האסירים הישראלים גם ארבעה שהיו מעורבים בפיגוע "ליל הקלשונים" ב-1992, שבו נהרגו שלושה מחיילי צה"ל. האסירים הישראלים צפויים להשתחרר רק בשלב הרביעי של תהליך שחרור האסירים, תשעה חודשים לאחר תחילת המשא ומתן. גורמים פלסטינים הדגישו כי ללא שחרור האסירים אזרחי ישראל לא יחודשו השיחות. "אם אכן נתניהו משעה את ההחלטה לגבי שחרור אסירים ביטחוניים אזרחי ישראל, כל התוכניות ישתנו לגבי תחילת השיחות ביום שלישי", אמר פקיד באש"ף.

שר הפנים, גדעון סער, שבבוקר עוד לא היה ברור כיצד יצביע, הודיע בצהריים כי יתמוך בשחרור האסירים, ונשא מונולוג ארוך כדי לשכנע את שאר השרים להצביע כמוהו. סער הזהיר שהצבעה של רוב השרים נגד שחרור האסירים תיצור משבר חמור ביחסים עם ארצות הברית ועם ידידותיה של ישראל במערב.

"קל ופופולארי להצביע נגד - אבל מה יקרה אם כולנו או אפילו מחציתנו יצביעו נגד?", שאל סער את חבריו. "הצבעה נגד משמעה שממשלת ישראל דחתה את הסיכום אליו הגיע ראש הממשלה עם מזכיר המדינה האמריקאי. משא ומתן לא ייפתח, וישראל תואשם, גם על ידי ידידיה הטובים ביותר, בכך שהוא לא ייפתח".

השר לפיד אמר הבוקר כי "זה לא יום שמח, אבל לפעמים צריך לעשות מה שנכון ולא לפעול לפי הרגש". השר שטייניץ אמר כי יתמוך בשחרור, מאחר ש"בהסתכלות מדינית, ממשלת ישראל לא יכולה להצטייר כמי שדוחה הצעה להכנס למשא ומתן". השר ארדן הודיע שיתנגד משום ש"שחרור מחבלים רוצחים ללא תמורה לא יכול להיות תנאי מוקדם למשא ומתן או להינתן כמחווה לפלסטינים, כאשר אבו מאזן לא נלחם נגד ההסתה". השר יעלון אמר בישיבת שרי הליכוד כי יצביע "בלב כבד בעד ההחלטה", והוסיף: "אתנגד לשחרור מחבלים ערבים ישראלים. אבו מאזן לא מייצג אותם".

יושבת ראש האופוזיציה, שלי יחימוביץ', קראה לשרי הממשלה לאשר את שחרור האסירים. "על ראש הממשלה להקשיב לרוב הציבור בישראל ולרוב בכנסת התומך בפתרון מדיני, ולהפסיק להיות מובל בידי הקיצוניים בממשלתו". אמרה. ח"כ משה פייגלין (ליכוד) הביע התנגדות למהלך. לדבריו, "שחרור 104 פצצות מתקתקות כשוחד לתחילת משא ומתן או לבניה ביהודה ושומרון הוא מעשה שכל אדם מוסרי חייב להתקומם נגדו".

מחוץ לישיבת הממשלה הפגינו כמה כמה עשרות בני אדם במחאה על הכוונה לשחרר אסירים. את ההפגנה ארגנו תנועות הימין "ישראל שלי", "אם תרצו" וארגון נפגעי הטרור "אלמגור". בין המפגינים היו גם שר השיכון אריאל וחברות הכנסת אורית סטרוק ואיילת שקד מהבית היהודי. במהלך ההפגנה התבקש הקהל להתקשר ולשלוח מסרונים לשרים המתלבטים. "קיבלנו מידע ששי פירון מתלבט. קדימה, ללחוץ עליו, לסמס לו", קרא מנחה האירוע, שהקריא את מספר הטלפון של שר החינוך.

"אנחנו לא מעוניינים ברווחים פוליטיים קצרי טווח", אמר מאיר אינדור, מנכ"ל "אלמגור". "כל אחד מאיתנו הוא חייל ללא מדים שתפקידו לעצור את החפירות מתחת לחומות הכלא שנעשות בעזרת אבו מאזן וקרי. אומרים לי שהם (האסירים) מבוגרים, אבל הם מומחים לטרור והעיקר בשבילי זו הנקמה. לנקמה יש ערך, לצדק יש ערך, למוסר יש ערך".

ברמאללה הפגינו היום מאות פלסטינים במחאה על חידוש השיחות עם ישראל. על פי הדיווח בסוכנות הידיעות הפלסטינית מעאן, המפגינים צעדו ממרכז העיר למוקטעה, בה שוכנת לשכתו של הנשיא עבאס. בעימותים בין המפגינים וכוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית נפצעו שלושה מפגינים וארבעה שוטרים.

השתתף בהכנת הידיעה: ניר חסון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ