יעלון דוחה את גיוס בני הישיבות שכבר קיבלו צווים לאוגוסט

השר הסביר כי בשל העיכוב ברפורמה "אין מנוס מלדחות את הגיוס לנובמבר, ואז נראה מי רוצה או יכול להתגייס". השבוע: גיוס החרדים הנרחב ביותר עד כה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

שר הביטחון, משה יעלון, החליט לדחות את גיוסם של בני הישיבות שכבר קיבלו צווי גיוס. בשנה החולפת קיבלו 560 בני ישיבות צווי גיוס לתאריך 18 באוגוסט מכוח חוק שירות ביטחון, בעקבות ביטול חוק טל. בעקבות העיכוב בהעברת רפורמת הגיוס בחקיקה, החליט יעלון בימים האחרונים לדחות באופן רשמי את צווי הגיוס לחודש נובמבר.

היום (שני) צפויה המדינה להשיב באופן רשמי במסגרת עתירה בנושא שהוגשה לבג"ץ. לפי החלטת נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס, עד היום בצהריים צריכה להגיש פרקליטות המדינה את התייחסותה לבקשת העותרים בנושא גיוס בני הישיבות לבקשת צו הביניים בנושא, ולפרט כיצד מתכוון שר הביטחון לפעול לגבי תלמידי הישיבות שאמורים להתייצב לשירות מחודש אוגוסט ואילך.

לשאלת "הארץ" אמר היום יעלון כי "אין מנוס אלא לדחות את גיוסם לחודש נובמבר ואז נראה מי מהם רוצה או יוכל להתגייס, או מי מהם יקבל דחייה במסגרת 'תורתו אומנותו'". לדבריו, החוק צפוי להגיע להצבעה בקריאה שנייה ושלישית בכנסת במהלך הפגרה או בתחילת המושב הבא.

כנס תמיכה בחיילים חרדים. חדו"ש: החלטת יעלון - "מחטף"

לפי חוק שירות ביטחון יכול הפוקד, קרי אנשי לשכת הגיוס, לדחות את גיוסם של המחזיקים בצווי גיוס עד לתקופה של שנתיים. רפורמת הגיוס של חוק פרי מציעה כי אותם בני הישיבות יוכלו לדחות את גיוסם עד גיל 24, ולכן אם החוק יעבור כמתוכנן תיווצר בעיה עם 5,100 בני ישיבות שלהם כבר הוצאו צווי גיוס.

לדברי קצין באגף כוח האדם, הפתרון המסתמן הוא דחייה של עד שנתיים בגיוסם של אותם חרדים, מתוקף סעיף 20 לחוק שירות ביטחון. לאחר תקופה זו, כל חודש של דחייה בגיוס החייל יקוזז מתקופת שירותו הצבאי כחוק. אם יסכימו בני הישיבות לדחייה והיא תיחשב ככזו שנעשתה ביוזמת המתגייס, בצבא יוכלו להמשיך ולדחות את גיוסם של בני הישיבות גם מעבר לשנתיים מבלי לפגוע באורך תקופת השירות של המתגייסים.

בתוך כך, ביום חמישי הקרוב צפוי להיערך הגיוס הנרחב ביותר של חרדים: פלוגה שנייה לגדוד הנח"ל החרדי ופלוגה נוספת לגדוד החרדי החדש שיוקם באוגוסט. עד היום גויסה פלוגה אחת לגדוד החרדי "נצח יהודה", אך בשל העלייה במספרי המתגייסים הוחלט לפתוח פלוגה נוספת, שתרכיב גדוד חרדי נוסף. יעלון התייחס היום לדברים ואמר כי הוא שמח לראות את נתוני גיוס החרדים: "אלה חדשות טובות. אני תמיד האמנתי שהדרך הנכונה לגייס חרדים זה לאפשר להם לשרת ולא לכפות עליהם את זה".

סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, שחר אילן, מסר בתגובה להחלטת יעלון כי "לשר הביטחון אין כל סמכות לדחות את שירותם של תלמידי הישיבות, והניסיון לעשות זאת הוא מחטף חמור וצפצוף ארוך על שלטון החוק ועל העקרונות החוקתיים של מדינת ישראל". לדבריו, "הכוונה לדחות את גיוס תלמידי הישיבות שקיבלו צווים לאוגוסט מהווה יריקה בפרצופם של אלפי המתגייסים הלא חרדים ביולי ובאוגוסט. זו הכרזה רשמית של המדינה שדמם של החרדים שווה יותר". אילן הביע תקוה שבג"ץ יוציא צו ביניים נגד דחיית גיוס תלמידי הישיבות, כך ש"צה"ל יצטרך לראשונה בתולדותיו לממש באמת את עיקרון חובת השירות גם כלפי חרדים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ