הממשלה בוחנת רכישת ערכות מגן מתשלומי הציבור לביטוח הלאומי

משרדי הממשלה שוקלים להעביר לביטוח הלאומי את האחריות לציוד הציבור במסכות אב”כ. לא ברור עדיין אם ייגבה תמורתן תשלום נוסף

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

משרדי הממשלה שוקלים לחייב את האזרחים לשלם עבור ערכות המגן כחלק מתשלומי הביטוח הלאומי. בדיונים הנערכים בתקופה האחרונה בין משרד האוצר, המועצה לביטחון לאומי ומנכ"ל משרד ראש הממשלה, עלה הנושא לבחינה. בניגוד לנעשה בשנים אחרונות, ייתכן שביטוח לאומי יהיה הגוף האחראי על תקצוב רכישת וחלוקת מסכות האב”כ.

לפי נתונים שהוצגו היום (שלישי) בוועדה לביקורת המדינה, התקציב הקיים עבור רכישת מסכות המגן, שניתן עוד במהלך שנת 2013, יאפשר את החלוקה עד לחודש מארס 2014. תקציב התוכנית לשנת 2014, עומד כעת על אפס שקלים.

טרם הוחלט אם האזרחים יידרשו לשלם יותר בעבור ערכות המגן, או שתשלום זה ייגבה מתוך הסכומים הקבועים כעת לביטוח הלאומי. "אנחנו מבינים שאין תקציב שנראה לעין שיאפשר את מימון הסכום הדרוש כדי להשלים את ערכות המגן לכלל האוכלוסייה", הסביר גורם המעורה בנושא.

חלוקת ערכות מגןצילום: אוריאל סיני

עד סוף השנה הנוכחית יחולקו מסכות מגן לכשישים אחוזים מהאוכלוסייה בישראל, וטרם נקבע תקציב ייעודי או תוכנית רב שנתית עבור המשך החלוקה. אם יבקשו בממשלה להשלים את חלוקת ערכות המגן עבור כלל האזרחים, יהיה צורך להקצות תקציב של כ-1.3 מיליארד שקלים עבור רכישת מסכות מגן ל-40 האחוזים הנותרים מהאוכלוסייה. יחד עם זאת, כדי להמשיך ולרענן את ערכות המגן, שבעלות תוקף של 25 שנה, נדרשת הממשלה להשקיע 300 מיליון שקלים מדי שנה.

"בעבר התקבלו החלטות שונות על ידי הממשלות בנושא של חלוקת מסכות, ונוצר מצב בעייתי: שלחלק מהציבור יש, ולחלק אין", אמר בוועדה השר להגנת העורף, גלעד ארדן. "צריך להבין שאם מחליטים שהממשלה לוקחת על עצמה לממן את זה לעולמי עד, זה בעלות של 300 מיליון שקל כל שנה. זה עוד משרד ממשלתי, מלבד עלות רכישת המסכות, עבור רענון מסכות המגן".

לדבריו של סגן ראש המל"ל (המועצה לביטחון לאומי), זאב צוק־רם, הבדיקה המשפטית שנערכה בנושא הזה הסתיימה, וכעת "מתבצעת עבודה שעומדת לקראת סיכום". כיום יש בחוק הוראה המסמיכה את שר הביטחון, בהסכמת שר הרווחה, להשתמש במשאבי משרד הרווחה לטובת החלוקה. גם בעבר, בזמן מלחמת המפרץ, חולקו ערכות המגן בשיטה דומה. "זו בחינה נכונה - הממשלה בוחנת איך מייצרים את הסכום הנדרש על מנת להשלים לעוד 40 אחוזים מהאוכלוסייה שאין להם ערכות", אמר בוועדה צוק־רם.

מהמשרד להגנת העורף נמסר כי “בניגוד למה שנכתב בהודעת הוועדה לביקורת המדינה, המשרד להגנת העורף אינו שוקל להטיל שום מס ונושא מסכות המגן אינו כלל בסמכותו אלא בסמכות ואחריות משרד הביטחון. צר לנו שנכתבו בהודעת הוועדה דברים שמעולם לא נאמרו על ידי נציגי המועצה לביטחון לאומי בדיון”.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אדולף אייכמן. "פנינים" מתועבים

חשבתי שכבר שמעתי הכל. ההקלטות של אייכמן טלטלו אותי

הפגנת מחאה נגד פסיקת העליון, מול בית הנבחרים של יוטה

למה מתכוון בית המשפט העליון בארה"ב כשהוא מדבר על "ניטרליות"

"שבב של אהבה 2". נקודת מבט מקורקעת במציאות

העונה הראשונה היתה מצוינת. השנייה משונה ומהנה לא פחות

צביקה הדר ומירי מיכאלי. לא נתנו לבוט האנושי לפצוח במונולוג

בעולם מלא פייק ניוז, דווקא צביקה הדר התגלה פתאום כעיתונאי

אוסטין בטלר כאלביס. "הרגשתי כאילו אני מסתכל למעריצות בתוך הנשמה"

"אם הוא לא יקבל אוסקר על התפקיד של אבא שלי, אוכל את כף הרגל"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ