קרי התקשר לנתניהו וללבני ומחה בפניהם על תוכניות הבנייה בהתנחלויות

צוותי המו"מ צפויים להיפגש מחר בירושלים. ראש הצוות הפלסטיני עריקאת שוחח עם קרי ומחה בפניו על תוכניות הבנייה הישראליות

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד
ג'קי חורי

שר החוץ של ארצות הברית, ג'ון קרי, התקשר אתמול (שני) לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשרת המשפטים ציפי לבני, והביע דאגה מסדרת ההודעות האחרונות על מכרזים חדשים לבנייה בהתנחלויות ובמזרח ירושלים. פקיד ישראלי בכיר ופקיד אמריקאי בכיר ציינו כי קרי אמר לנתניהו ולבני שחלק מהמכרזים שפורסמו מנוגדים לסיכומים בין הצדדים לגבי ריסון הבנייה.

בשיחות הטלפון הבהיר קרי כי ארה"ב אכן עודכנה לגבי בניית 1,200 יחידות הדיור החדשות בגושי ההתנחלויות ובמזרח ירושלים, אולם הופתעה מקידום המכרז לבניית 900 יחידות דיור בשכונת גילה וקידום התוכניות לבניית מאות יחידות דיור בהתנחלויות המבודדות.

קרי התקשר לנתניהו ולבני בעקבות מחאות חריפות שקיבל מהנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן) ומראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת. קרי אמר לנתניהו כי הוא מודאג מההצטברות ההודעות הרבות על הבנייה בהתנחלויות ערב המפגש בין צוותי המו"מ של ישראל והפלסטינים שיתקיים בירושלים מחר (רביעי).

שר החוץ האמריקאי קרי, בחודש שעבר בירדן

שר החוץ האמריקאי הבהיר לנתניהו כי ההודעות הרבות "אינן מועילות" לשיחות השלום וביקש שישראל תעמוד בהתחייבויותיה לרסן את הבנייה בהתנחלויות במהלך תשעת חודשי המו"מ עם הפלסטינים.

במסיבת עיתונאים שקיים היום בברזיל אישר קרי כי שוחח עם נתניהו ולבני וניהל עמם "דיון פתוח וכן בנושא הבנייה בהתנחלויות". קרי ציין שארה"ב רואה את הבניה בהתנחלויות כלא לגיטימית וציין כי הבהיר זאת לממשלת ישראל בצורה ישירה. עם זאת, קרי הוסיף שאינו חושב שההודעות על הבנייה בהתנחלויות ישבשו את חידוש המו"מ בין ישראל לפלסטינים.

צוותי המו"מ של ישראל והרשות הפלסטינית ייפגשו מחר בירושלים לסבב ראשון של שיחות אחרי ההשקה החגיגית בוושינגטון לפני שבועיים. הפגישה צפויה להימשך כמה שעות, ובמהלכה ידונו הצדדים בעקרונות שלפיהם ינוהל המו"מ ובסדר הנושאים שיעלו לדיון, אולם גם יתחילו להציג עמדות מהותיות בחלק מהסוגיות.

מהצד הישראלי יגיעו לפגישה שרת המשפטים ציפי לבני שממונה על המו"מ מטעם הממשלה ושליחו של ראש הממשלה יצחק מולכו. מהצד הפלסטיני יגיעו לפגישה ראש צוות המו"מ סאיב עריקאת ובכיר הפת"ח מוחמד שתייה. בפגישה ישתתפו השליח האמריקאי לתהליך השלום מרטין אינדיק וסגנו פרנק לוונשטיין. השניים צפויים להיות בתוך חדר הדיונים במהלך רוב סבב השיחות. בסיום יום הדיונים יחליטו הצדדים האם להמשיך בשיחות גם ביום חמישי.

אתמול שוחח עריקאת עם קרי ומחה בפניו על המכרזים וההודעות של ממשלת ישראל על המשך הבנייה בהתנחלויות. לפי מקורות פלסטינים, השיחה התנהלה בתום התייעצות שערך עריקאת עם עבאס ערב חידוש השיחות והפגישה המתוכננת למחר בין צוותי המו"מ.

מקורות פלסטינים המעורים בפרטים מסרו אמש ל"הארץ" כי למרות שלא היתה התחייבות ישראלית להקפאת הבנייה בגדה, היו הבנות עם קרי על ריסון הבנייה בצורה משמעותית. "אם המשמעות של ריסון בעיני נתניהו וממשלתו זו הודעה על בניית יותר מ-2,000 יחידות דיור בהתנחלויות, כולל בירושלים המזרחית, מיד אחרי ההודעה על חידוש השיחות, אז אנחנו לא מבינים מה המשמעות על בנייה פרועה", אמר מקור פלסטיני, שהוסיף כי "קרי, כמתווך וכמי עשה מאמצים אדירים לחידוש השיחות, צריך לקבל החלטות ולהעביר מסרים ברורים לנתניהו".

בעקבות אכזבת הפלסטינים מהודעות ממשלת ישראל, עלה היום חשש שהם יחליטו להיעדר מהפגישה עם צוות המו"מ הישראלי מחר. לדברי פקיד פלסטיני בכיר, השיחות שקיים קרי עם שני הצדדים יכריעו בסופו של דבר את גורל הפגישה המתוכננת למחר. בכירים בפתח ששוחחו עם עבאס ועריקאת ביומיים האחרונים התרשמו כי הפגישה תתקיים בסופו של דבר, אך היא תתמקד בסוגיית הבנייה בהתנחלויות והמחאה הפלסטינית. "התחושות קשות מאוד, והצעדים שנוקטים בממשלת ישראל לא מבשרים טובות", אמר אמש פקיד פלסטיני בכיר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ