בגיל 100, ולאחר עשרות שנות מאבק, יצחק פונדק יקבל את דרגת האלוף שהובטחה לו ב-1954

פונדק קיבל ממשה דיין הבטחה שמעולם לא קוימה. כעת החליט הרמטכ"ל גנץ להפוך אותו לתא"ל הראשון בתולדות צה"ל המקבל דרגת אלוף כשהוא בדימוס

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר אורן
אמיר אורן

תת-אלוף בדימוס יצחק פונדק, שהיה בין תפקידיו הצבאיים מפקד גייסות השריון, יקבל בשבוע הבא את דרגת האלוף שהיה אמור לשאת כבר לפני כמעט ששה עשורים. פונדק, שחגג לפני חודשיים את יום הולדתו ה-100, הוא התא״ל הראשון בתולדות צה״ל העולה לדרגת אלוף כשהוא בדימוס ולא בשירות פעיל. בכך מוכתר בהצלחה מאבקו הממושך לתיקון העוול שנגרם לו מאז אמצע שנות ה-50.

פונדק, יליד יוני 1913 המתגורר בכפר יונה, התבשר היום (ששי) כי הרמטכ״ל, רב-אלוף בני גנץ, החליט בתחילת החודש להיענות לבקשתו וכי שר הביטחון משה יעלון אישר את החלטת גנץ. פונדק יקבל את דרגתו בטקס שייערך בלשכת הרמטכ״ל, בנוכחות שר הביטחון. להחלטת גנץ, שנולד בשנת פרישתו של פונדק מצה״ל, קדמו חוות-דעת מסתייגות של קצינים באגף כוח-אדם, שהזהירו מפני ״תקדים״, אך גנץ העריך כי הסיכון שתא״ל נוסף שקופח לפני שנים ידרוש בהגיעו לגיל 100 כי ינהגו בו לפי תקדים פונדק אינו גבוה.

קידומו של פונדק לדרגת אלוף פורם את תקרת החאקי של צה״ל. קצינים רבים המשרתים במילואים קודמו ברבות השנים מדרגת אלוף-משנה לתת-אלוף, אך שום תא״ל לא זכה במילואים לדרגת אלוף. כאשר נוסדה דרגת התא״ל, ב-1968, כמקבילה לגנרל עם כוכב אחד, קיוו בצה״ל שההתייחסות אליה תהיה דומה להתייחסות לאלופים, בין השאר משום שמספר נושאי דרגות אלה היה דומה, כ-20; אך במהרה תפח מספר התת-אלופים בשירות קבע לכ-100, ודרגת האלוף נותרה ייחודית ביוקרתה.

לשני קצינים שנהרגו בעת שירותם הוענקה דרגת אלוף לאחר מותם - ראש אגף ההדרכה בהגנה, יהושע גלוברמן, ואלוף פיקוד הדרום במבצע ״קדש״, אל״מ אסף שמחוני. למפקדו הראשון של חיל הים, פול שולמן, שהסכים לשרת מאוחר יותר כראש-מטה החיל בדרגת סגן-אלוף, הוחזרה דרגת האלוף במותו. דרגת אלוף הוענקה גם למפקד האצ״ל דוד רזיאל, שנים לאחר שנהרג בהפצצה בעיראק. קצינים בדרגת תת-אלוף שפרשו מקבע לפני מלחמת יום הכיפורים והוחזרו לשירות (יקותיאל אדם, משה גדרון) קודמו בדרגה עם קבלת תפקידי אלוף.

פונדק היה מפקד גדוד וחטיבה בקרבות מלחמת תש״ח ומפקד הנח״ל לאחריה, לפני מינויו למפקד גייסות השריון. בקיץ 1954 הבטיח הרמטכ״ל משה דיין לפונדק כי, כמקובל באותה תקופה, לאחר שהייה של שנה בדרגת אלוף-משנה בתפקיד שדרגת התקן שלו היא אלוף יועלה לדרגה זו. לאחר כחמישה חודשים הודיע דיין לפונדק כי לא יוכל לקיים את הבטחתו, בגלל סירובו של שר הביטחון, פנחס לבון. בזכרונותיו סיפר דיין כי לבון החליט להקפיא אז את קידומם של אלופי-משנה ששירתו בתפקידי אלוף וכי החריג היחיד שאישר היה ליצחק רבין, ראש אגף ההדרכה.

אף שלבון התפטר שלושה חודשים לאחר מכן ודוד בן-גוריון חזר למשרד הביטחון, נמנע דיין מקיום ההבטחה לפונדק. כך נהג גם הרמטכ״ל הבא, חיים לסקוב, שהודיע לפונדק שאין בדעתו להעניק לו תפקיד של אלוף והציע לסייע לו במציאת תעסוקה מחוץ לצה״ל. פונדק השתחרר משירות קבע ומילא תפקידים במשרד העבודה, בראשות מועצת ערד ובשירות החוץ. דיין, בהיותו שר הביטחון, ביקש ממנו לחזור לשירות קבע כמושל רצועת עזה וצפון סיני, בדרגת תת-אלוף. בתפקיד זה התנגש פונדק תכופות עם אלוף פיקוד הדרום, אריאל שרון. לפני מלחמת יום הכיפורים פרש סופית מצה״ל.

כרמטכ״ל וכשר הביטחון התנגד דיין להענקת דרגת אלוף לנשיאי בית-הדין הצבאי לערעורים, נחום שדמי (שאותו השאיר בדרגת אל״מ, למרות הבטחה שלדברי שדמי קיבל מבן-גוריון), שמואל גודר (שאותו הדיח דיין מפיקוד על חטיבה במבצע ״קדש״) ויהודה גביש - שני האחרונים נשאו דרגת תת-אלוף. כל הנשיאים האחרים של בית-הדין הצבאי, ב-65 שנות צה״ל, היו אלופים.

יצחק פונדקצילום: שי אלוני

ידידיו של אורי בן-ארי, שנאלץ לפרוש מצה״ל כאלוף-משנה בהיותו מפקד גייסות השריון ב-1957, הוחזר לשירות מילואים פעיל כמפקד חטיבת ״הראל״ במלחמת ששת הימים והועלה לדרגת תא״ל כסגנו של אלוף פיקוד הדרום שמואל גורודיש במלחמת יום הכיפורים, פעלו לאחר 1973 לקידומו לאלוף. הפרקליטות הצבאית התנגדה לכך, כרגיל בנימוק התקדימי, אך הבטיחה שתוענק לו זכות-היתר היחידה המבחינה בין אלופים לבין תת-אלופים וקצינים זוטרים יותר - הלוויה צבאית. בן ארי ויתר על הכבוד ובחר בהלוויה אזרחית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ