ישראל: לא נאשרר את האמנה למניעת הפצת נשק כימי

על רקע הצעת הפשרה בסוריה הבהירו במשרד החוץ כי האמנה, שעליה חתמה ישראל ב-1993, לא תובא לאישור סופי בכנסת כל עוד ליריבותיה באזור נשק כזה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

על רקע המגעים בין רוסיה לבין ארצות הברית למציאת פתרון דיפלומטי שבמסגרתו תפורק סוריה מנשקה הכימי, מודעים בירושלים לתרחיש אפשרי שבו גופים בינלאומיים יעלו דרישה שגם ישראל תנקוט צעדים דומים ותסכים לפירוק הנשק הכימי שבו היא מחזיקה, לפי פרסומים זרים.

במשרד החוץ בירושלים מצביעים על קישור שעשו בימים האחרונים בכירים רוסים בין פירוק הנשק הכימי של סוריה לבין יכולותיה הצבאיות של ישראל. הנשיא ולדימיר פוטין אמר בריאיון לתקשורת הרוסית כי הנשק הכימי של סוריה קיים כדי להתמודד עם כוחה הצבאי של ישראל. שגריר רוסיה בפריז אמר בראיון לרדיו הציבורי הצרפתי כי הנשק הכימי של סוריה נועד "לשמור על מאזן אימה מול ישראל המחזיקה בנשק גרעיני".

ישראל חתמה על האמנה לאיסור הפצת הנשק הכימי - ה-CWC - בשנת 1993, אך מעולם לא אשררה אותה בכנסת. לפיכך, ישראל עדיין לא הסכימה להכפיף את עצמה למשטר הפיקוח של האמנה ולא התחייבה שלא לנקוט צעדים שיסתרו את רוחה של האמנה.

תרגיל נפילת טיל כימי בהרצליהצילום: דן קינן

סוריה, שמחזיקה באחד ממאגרי הנשק הכימי הגדולים בעולם, אינה חתומה על אמנת הנשק הכימי וכך גם מצרים. איראן, שהותקפה בנשק כימי על ידי עיראק בשנות ה-80, חתמה על האמנה ב-1993 ואף אשררה אותה ב-1997. למרות זאת, בכירים במשרד החוץ טוענים כי איראן מחזיקה עדיין בחשאי במאגר נשק כימי גדול.

סוריה ומצרים השתמשו בישראל כדי לתרץ את סירובן לחתום על האמנה לאיסור הפצת נשק כימי. בשורה של פורומים בינלאומיים בשנים האחרונות הדגישו בכירים מצרים וסורים כי התנאי לכך שמדינותיהם יחתמו על אמנת הנשק הכימי הוא חתימת ישראל על האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני - ה-NPT - והסכמה לפיקוח בינלאומי על הכור בדימונה.

דובר משרד החוץ יגאל פלמור אמר אתמול בתשובה לפניית "הארץ" כי ישראל לא תאשרר את האמנה, כל עוד מדינות אחרות באזור שלא מכירות בקיומה של ישראל ושמאיימות להשמיד אותה מחזיקות בנשק כימי. פלמור הוסיף כי ארגוני טרור שפועלים בשליחותן של אותן מדינות עלולים להשתמש גם הם בנשק כימי.

"ישראל חתמה על האמנה, אבל למרבה הצער מדינות אחרות באזור שהשתמשו בנשק כימי לאחרונה או בעבר וכן מדינות שאנו מאמינים שעובדות על שיפור יכולות הנשק הכימי שלהן אמרו שלא יחתמו על האמנה גם אם ישראל כן תאשרר אותה", אמר פלמור. "האיום של שימוש בנשק כימי נגד האוכלוסייה האזרחית בישראל אינו תיאורטי או מרוחק. ישראל לא יכולה להתעלם מהאיום הזה כאשר היא מחליטה לאשרר את האמנה או לא".

למרות שישראל לא אישררה את האמנה לאיסור הפצת נשק כימי היא נמצאת במעמד של מדינה משקיפה בסוכנות הבינלאומית לאיסור הפצת נשק כימי - ה-OPCW. ישראל משתתפת באופן קבוע ברבים מהדיונים שמתקיימים במטה הסוכנות בהאג. ביולי 2009 אף התקיים ביקור חריג של משלחת בכירים מטעם הארגון בישראל.

באוקטובר 2010 שיגר שר החוץ דאז, אביגדור ליברמן, מכתב למנכ"ל ה-OPCW, אחמט אוזומקו, בו הדגיש כי ישראל מעוניינת להדק את שיתוף הפעולה עם הארגון. עם זאת, ליברמן הבהיר במכתב כי ישראל לא תאשרר את האמנה כל עוד לא חתמה על הסכמי שלום עם שכנותיה.

מי שמרכז את מדיניות ישראל כלפי נשק כימי היא הוועדה העליונה לבקרת נשק, שהוקמה ב-1991 על ידי מנכ"ל משרד הביטחון דאז דוד עברי. בוועדה חברים כ-20 נציגים ממערכת הביטחון והיא עוסקת גם במדיניות בנושאי נשק ביולוגי וגרעיני. ב-2007 הופסקה פעילותה של הוועדה. לפי מברק של משרד החוץ האמריקאי שהודלף לאתר ויקיליקס, בדצמבר 2009 עדכן היועץ לביטחון לאומי דאז, עוזי ארד, כי הוועדה הוקמה מחדש על ידו כמה חודשים קודם לכן. מאז 2009 הוועדה נפגשת אחת לשלושה חודשים.

מברקים של משרד החוץ האמריקאי שהודלפו לאתר ויקיליקס חשפו שהממשל האמריקאי מקיים שיחות מתמשכות עם ישראל בנוגע לאפשרות של אישרור האמנה לאיסור הפצת נשק כימי. בפברואר 2007 התקיימה בירושלים פגישה בין בכירים במשרד החוץ האמריקאי לעמיתיהם ממשרד החוץ הישראלי. לפי מברק אמריקאי ובו סיכום הפגישה, האמריקאים דחקו בישראל לנקוט צעדים בעניין. מנהל המחלקה לבקרת נשק במשרד החוץ, אלון בר, כיום שגריר ישראל במדריד, הבהיר כי ישראל חתמה על האמנה בתחילת שנות ה-90 כאשר תהליך השלום היה בשיאו. "המצב השתנה מאז", אמר בר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Hand drawn pregnant woman belly, Vector sketch isolated on white background, Line art illustration

בניגוד לכל מה שדמיינתי, יש לי ילד אחד חי וכך זה יישאר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"