ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הממשלה הפלסטינית החדשה, בראשות ד”ר ראמי אל־חמדאללה, הושבעה הערב (חמישי) ברמאללה. הרכב הממשלה הפלסטינית, ה-16 במספר, זהה כמעט לחלוטין לממשלה הקודמת, שגם בראשה עמד אל־חמדאללה, כולל שני סגניו - ד”ר מוחמד מוסטפא וד”ר זיאד אבו עין המשמשים גם כיועציו של נשיא הרשות אבו־מאזן (מחמוד עבאס).

בחודש יוני האחרון התפטר אל־חמדאללה מתפקיד ראש הממשלה - פחות מחודש לאחר מינויו - עקב מחלוקת על חלוקת הסמכויות בינו לבין שני סגניו. על אף שהשניים, כאמור, נותרו בתפקידם גם בממשלה החדשה, גורמים ברשות הפלסטינית טענו כי סוגיית הסמכויות הוסדרה. גם קודמו של אל-חמדאללה, ד"ר סלאם פיאד, התפטר מתפקידו.

מאז ההתפטרות עמד אל־חמדאללה בראשה של ממשלת מעבר זמנית, כאשר בינתיים התנהלו מגעים בינו לבין לשכת אבו מאזן. לפני כחודש וחצי המגעים נשאו פרי, והנשיא עבאס הודיע כי אל־חמדאללה ישוב ללשכת ראש הממשלה.

ראש הממשלה הפלסטיני אל-חמדאללה, בחודש יוני

לפני כמה ימים חזר אל־חמדאללה מסיור באירופה והודיע על מענק בסך 42 מיליון יורו שיעביר האיחוד האירופי לרשות הפלסטינית. הזרמת הכספים אמורה לייצב את המערכת הכלכלית ברשות בעיקר בתקופת המשא ומתן עם ישראל, שכן ארה"ב ואירופה מעוניינות שהשיחות יימשכו ללא לחצים כלכליים על הרשות. מטרת המהלך היא למנוע להתסיס הרחוב הפלסטיני, שממילא מראה אמון מועט ביותר בתהליך המדיני עם ישראל.

אל–חמדאללה, בן 54, מוכר מאוד בחוגים האינטלקטואלים הפלסטינים ולא נחשב לאחד מאנשי תנועת הפתח. הוא נולד בטול כרם וב־15 השנים האחרונות כיהן כנשיא אוניברסיטת א־נג’אח. יש לו דוקטורט בבלשנות יישומית, ובעברו מילא שורה ארוכה של תפקידים באקדמיה הפלסטינית. ב–2002 התמנה אל־חמדאללה לתפקיד מזכ”ל ועדת הבחירות המרכזית - תפקיד בו הוא מכהן עד היום. במקביל הוא חבר גם בוועדת החוקה הפלסטינית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אדולף אייכמן. "פנינים" מתועבים

חשבתי שכבר שמעתי הכל. ההקלטות של אייכמן טלטלו אותי

הפגנת מחאה נגד פסיקת העליון, מול בית הנבחרים של יוטה

למה מתכוון בית המשפט העליון בארה"ב כשהוא מדבר על "ניטרליות"

"שבב של אהבה 2". נקודת מבט מקורקעת במציאות

העונה הראשונה היתה מצוינת. השנייה משונה ומהנה לא פחות

צביקה הדר ומירי מיכאלי. לא נתנו לבוט האנושי לפצוח במונולוג

בעולם מלא פייק ניוז, דווקא צביקה הדר התגלה פתאום כעיתונאי

אוסטין בטלר כאלביס. "הרגשתי כאילו אני מסתכל למעריצות בתוך הנשמה"

"אם הוא לא יקבל אוסקר על התפקיד של אבא שלי, אוכל את כף הרגל"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ