הותר לפרסום |

צה"ל חשף מנהרה מעזה לשטח ישראל

המנהרה שנחשפה ליד עין השלושה באמצע השבוע שעבר נועדה ככל הנראה לביצוע פיגוע בישראל או לחטיפת חייל. זו המנהרה השלישית שמתגלה השנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חיילי צה"ל חשפו בשבוע שעבר מנהרה בגבול רצועת עזה שיועדה ככל הנראה לסייע בביצוע פיגוע באזרחים או בכוחות צה"ל - כך הותר הבוקר (ראשון) לפרסום. הכוחות איתרו את פתחי המנהרה בתוך שטח ישראל, סמוך לקיבוץ עין השלושה, ובמשך כמה ימים פעלו לנטרול המנהרה כולה. גורמים צבאיים שביקרו במקום הסבירו כי מדובר במנהרה רחבה במיוחד, בעלת כמה פתים בשטח ישראל, שעשויה היתה לשמש בקלות עבור חטיפת חייל.

בעקבות חשיפת המנהרה הורה מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף איתן דנגוט, לעצור את העברת חומרי הבניין לרצועת עזה. היום נמנע מעברן של 70 משאיות מלט וחצץ.

בצה"ל מתמודדים בשנים האחרונות עם איום המנהרות מרצועת עזה. בינואר התגלתה מנהרה שנחפרה מעזה לשטח ישראל, ליד קיבוץ ניר עוז. חפירת המנהרה נחשבה לאירוע ביטחוני חריג בתקופה שלאחר מבצע "עמוד ענן", אם כי אנשי הביטחון העריכו כי לא היתה זו מנהרה חדשה, אלא תשתית ישנה שהתגלתה רק לאחר המבצע. היו אלו תנאי מזג האוויר הגשומים באותה תקופה, שהביאו לחשיפת המנהרה. לפני כשנה, ימים אחדים לפני פרוץ מבצע "עמוד ענן", התגלתה מנהרה ממולכדת סמוך לקיבוץ נירים. עומק המנהרה היה כארבעה מטרים.

חשיפת מנהרה מעזה, השבוע

שלוש המנהרות התגלו באותו אזור של דרום-מרכז רצועת עזה, בשטח העבסאן, מול חאן יונס. בעבר העריך גורם צבאי כי יש מספר דו-ספרתי של מנהרות כאלו, אותן הגדיר כ"מנהרות התקפיות", מנהרות שחוצות את הגדר.

שר הביטחון, משה יעלון, אמר שהמנהרה "מהווה הוכחה נוספת כי ארגון הטרור חמאס, על אף הרגיעה שנכפתה עליו ואשר מתקיימת בזכות כוח ההרתעה של צה״ל, ממשיך להכין את עצמו לעימות מול מדינת ישראל ולפעולות טרור במידה שיחוש כי הדבר אפשרי".

יעלון ביקש לשבח את כוחות צה"ל על חשיפת המנהרה ואמר כי פעילות זו "מנעה ניסיונות פגיעה בישראלים המתגוררים בסמוך לגבול ובכוחות צה״ל אשר נמצאים באזור. על צה״ל וכוחות הביטחון להמשיך לפעול כדי לחשוף ניסיונות נוספים של החמאס ושל ארגוני טרור אחרים לפגוע באזרחי ישראל ובחיילי צה״ל, ומחובת כל הנוגעים בדבר לשמור על עירנות מרבית שכן הנחת העבודה שלנו היא שבכל עת מנסים גורמי טרור בעזה לחפור מנהרות נוספות שישמשו להוצאת פיגועים אל הפועל ברגע שיתאפשר להם", אמר השר. יעלון הוסיף עוד כי כבר בסוף השבוע הורה על הפסקת העברת חומרי הבניין לרצועת עזה.

חיילי צה"ל ליד מנהרה מעזה שנחשפה בשבוע שעבר

דובר 'ועדות ההתנגדות העממית' בעזה אמר כי תכלית הפרסום בישראל בדבר חשיפת המנהרה היא הכשרת הקרקע לתוקפנות ישראלית חדשה נגד הפלסטינים בעזה. לדבריו, המנהרה כשלעצמה מוכיחה שהפלגים ממשיכים בניסיון לחטוף חיילים לשם ביצוע עסקאות שיביאו לשחרור אסירים פלסטינים נוספים.

דובר 'עז אל-דין אל-קסאם', אבו-עבידה, פירסם הודעה בטוויטר בתגובה לחשיפת המנהרה. לדברי אבו-עבידה, לפלגים יכולת לחפור עוד מנהרות רבות, אולם חשוב בהרבה מן המנהרות החפורות באדמה הוא כוח הרצון לחפור בלבבות ובמוחות של הלוחמים.

ראש המועצה האזורית אשכול, חיים ילין, אמר כי "המנהרה נחשפה בזמן ובכך נמנע אסון. שיתוף הפעולה בין החקלאים, שמעבדים את השדות עד התלם האחרון לבין צה"ל שמגן עליהם, מוכיח את עצמו. אנחנו סומכים על צה"ל ועל כיתות הכוננות שלנו שמאפשרים לנו להמשיך את שגרת חיינו".

מירב כהן מעין השלושה סיפרה כי מאז ההודעה על חשיפת המנהרה נמשכת שגרת החיים ולא התקבלו הוראות מיוחדות מצה"ל: "אין שום שינוי בשגרת החיים שלנו, למרות המקרה הלא סימפטי הזה. המנהרה היא בשדות של הקיבוץ ויחסית מרוחקת מאתנו. אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה אם הם היו מתקדמים בחפירה. יש תושבים שאומרים שהם שמעו דפיקות בבתים וחשדו בחפירות, אבל לי אישית לא יצא לשמוע".

תושב אחד הקיבוצים הסמוכים לעין השלושה אמר הבוקר ל''הארץ'': "במשך תקופה ארוכה תושבים בלא מעט ישובים שמעו חפירות מתחת לבתים. התרענו על כך לגורמים בצה"ל אבל לפי ההתנהלות נראה היה שלא היה מענה אמיתי לבעיה. לפלסטינים יש זמן ולא חסר להם כוח אדם, הם יכולים לחפור עוד ולהגיע גם למרכז הקיבוץ. המנהרות שנחשפו השנה רק מדגישות את הסכנה באלה שלא חשפו".

בתוך כך, ראשי המועצות האזוריות בעוטף עזה יצאו בקריאה לבטל מספר החלטות של צה"ל, שעלולות לטענתם לפגוע בביטחון התושבים. בחודש שעבר הוחלט בצבא להפסיק להציב חיילים שייאבטחו יישובים בגבול הצפון והדרום, ובשבוע שעבר הוחלט לבטל את מימון רכבי הביטחון הממוגנים ביישובים צמודי הגדר בעוטף עזה. "מדובר בהחלטות תמוהות ומנותקות מהמציאות", אמרו ראשי המועצות.

השתתף בהכנת הידיעה: ג'קי חורי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ