שגרירי ישראל בבירות אירופה ננזפו בשל פרסום מכרזי הבנייה החדשים בגדה

במהלך מתואם, זומנו נציגי ישראל בלונדון, פריז, רומא ומדריד. בשיחות הובעה דאגה לגבי השלכות פרסום המכרזים על המו"מ. נתניהו: להפסיק עם הצביעות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שגרירי ישראל בלונדון, פריז, רומא ומדריד זומנו היום (חמישי) לשיחות נזיפה במשרדי החוץ המקומיים על רקע הודעת ממשלת ישראל מיום שישי שעבר על פרסום מכרזים חדשים ל-1,400 יחידות דיור בהתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים.

לדברי דיפלומט אירופי בכיר, חמש המדינות הגדולות באיחוד - בריטניה, צרפת, גרמניה, איטליה וספרד - תיאמו את המהלך בימים האחרונים. שגריר ישראל בברלין לא זומן לשיחת נזיפה בגלל ביקורו של שר החוץ הגרמני פרנק-וולטרשטיינמאייר בישראל השבוע. האחרון העביר את המסר הגרמני בנוגע להתנחלויות בפגישתו עם שר החוץ אביגדור ליברמן.

לדברי הדיפלומט האירופי, בכל שיחות הנזיפה שהתקיימו היום הועבר מסר של דאגה עמוקה להשלכות האפשריות של פרסום המכרזים החדשים על תהליך השלום. "הבהרנו שהודעות כאלה עלולות להיות הרסניות ולפגוע בניסיונות ליצור אווירה חיובית למשא ומתן", אמר.

צילום: רויטרסצילום: REUTERS

הדיפלומט האירופי הוסיף שהאיחוד האירופי סבור שיש הזדמנות אמיתית להתקדם בשיחות בין ישראל לפלסטינים בעת הזו לאור יוזמתו של שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי. לדבריו, בשיחות עם השגרירים הישראלים, הודגש שוב כי האיחוד האירופי מציע לישראל חבילת תמריצים חסרת תקדים ושדרוג של מעמדה באיחוד לזה של "שותפה מועדפת מיוחדת". זאת - אם היא תחתום על הסכם שלום עם הפלסטינים.

ההצעה האירופית על חבילת התמריצים הועברה לישראל כבר לפני חודש, אולם עד כה לא העבירה הממשלה בירושלים כל תגובה בנושא לאיחוד האירופי או לאחת המדינות החברות בו. גרמניה, בריטניה וצרפת העבירו בשבועיים האחרונים כמה מסרים לירושלים ובהם אכזבה מהיעדר התגובה הישראלית ונכונות לפתוח במגעים מיידים על מרכיבי חבילת התמריצים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב במפגש השנתי עם תא הכתבים הזרים בישראל לזימון השגרירים הישראלים. "האיחוד האירופי צריך להפסיק עם הצביעות הזו לגבי גינוי ההתנחלויות", אמר נתניהו. "מתי בפעם האחרונה האיחוד האירופי זימן את השגרירים הפלסטינים כדי להתלונן על ההסתה והקריאות להשמדת ישראל?".

ביום שישי שעבר הודיע משרד השיכון על פרסום מכרזים חדשים לבניית 800 יחידות דיור בהתנחלויות הגדה המערבית, ועוד 600 יחידות דיור בשכונת רמת שלמה שמעבר לקו הירוק בירושלים. פרסום המכרזים היה תגובה על שחרור הקבוצה השלישית של אסירים פלסטינים. עם זאת, המכרזים פורסמו שבועיים אחרי שחרור האסירים, בין השאר בשל ביקורו של שר החוץ קרי באזור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ