נתניהו תקף את נשיא הפרלמנט האירופי: מטיחים בנו נתונים בלי לבדוק

מרטין שולץ טען בנאומו שאזרח ישראלי צורך כמות מים גדולה פי ארבעה מפלסטיני. ראש הממשלה האשים בתגובה את אירופה בשמיעה סלקטיבית

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תקף הערב (רביעי) במליאת הכנסת את נאומו של נשיא הפרלמנט האירופי מרטין שולץ, שציטט טענת פלסטינים שלפיה הם יכולים לצרוך 17 ליטר מים בלבד ליום, בעוד שישראלי יכול לצרוך 70 ליטר.

"שמעתי את דבריו בקשב רב והוא אמר גם בדבריו כאן וגם בפגישה עמי שני דברים חיוביים מאוד: שהוא מתנגד להחרמת ישראל על ידי אירופה. זאת אמירה חשובה", פתח נתניהו, "הדבר השני היה שהוא בעד שיתוף פעולה מדעי בין ישראל ואירופה, אני בטוח שזה דבר שכולנו מסכימים לו. מה שפגם בדברים הללו זה מה שאני קורא השמיעה הסלקטיבית, שלצערי הופכת נחלתם של חוגים רבים באירופה".

נתניהו הוסיף כי "נשיא הפרלמנט האירופי ביקר ברמאללה ושמע שם מצעירים פלסטינים נתונים על שימוש במים, שלפיהם אזרח ישראלי משתמש בלמעלה מפי ארבעה מים לצריכה לנפש לעומת פלסטיני. לפי הנתונים שאנחנו קיבלנו מהרשות גם בפרסומים רשמיים של רשות המים הפלסטינית וגם בנתונים שלנו, המספר הזה אינו נכון, אלא קטן באופן משמעותי. נשיא הפרלמנט אמר ביושר, לא בדקתי. אבל זה לא הפריע לו לחזור ולהטיח ישר. שומעים, לא בודקים, מטיחים. ראוי שיבדוק. הנתונים נמוכים באופן משמעותי".

ראש הממשלה אמר כי יש דברים שהם גלויים וידועים בכל הנוגע לעניין המים, ומחה על כך ש"בשעה שמקבלים כל הכפשה של ישראל וחוזרים עליה ללא בדיקה, אוטמים את האזניים להתקפות הפרועות נגד מדינת ישראל”.

נתניהו במליאת הכנסת

לדברי נתניהו, "נשיא הפרלמנט האירופי אמר שעד לאחרונה שמעו בטהראן קריאות 'מוות לישראל'. עד לאחרונה – משמעות המלים שעכשיו לא שומעים. אבל אנחנו שומעים כל יום או יומיים מחמינאי או מדובריו את הקריאות 'מוות לישראל'. רק אתמול, בציון יום השנה למהפכה, בא אותו משטר וקורא 'מוות לישראל'. חוזרים בהטחות בלי לבדוק על ישראל”.

שר הכלכלה ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, נטש את מליאת הכנסת במהלך נאומו של נשיא הפרלמנט האירופי ותקף אותו מאוחר יותר מעל במת הכנסת. "העולם מכבד מדינות שיש להן כבוד לאומי. לנו יש כבוד לאומי. מפה אני קורא לנשיא הפרלמנט האירופי, חזור בך מדברי השקר", קרא בנט.

לדבריו, "ציפיתי לשמוע דברי ידידות ואכן שמעתי. שמעתי הרבה ידידות ואמפתיה. שמעתי צער על השואה. ציפיתי לשמוע ביקורת, שהוא תומך בהקמת מדינה פלסטינית ומתנגד למדיניות ישראל. זה בסדר, כי מידידים אפשר לשמוע ביקורת. לפתע, הוא עומד פה ושולף נתון שאמרו לו ברמאללה, שלפלסטינים נותנים 17 ליטר ליום ולישראלים 70. נשיא הפרלמנט האירופי עומד בלב הדמוקרטיה הישראלית בשפה הגרמנית ומאשים את ישראל בשקר. אין לנו זכות למחול על פגיעה באמת ובכבוד הלאומי של מדינת ישראל. אנחנו עומדים פה כנבחרי הציבור וכשיורקים עלינו ואומרים פה שקרים, אני לא אשתוק אף פעם”.

שגריר גרמניה בישראל, אנדריאס מיכאליס, מתח ביקורת על ההתקפות מצד שר הכלכלה נפתלי בנט וחברי מפלגתו נגד נשיא הפרלמנט האירופי מרטין שולץ במהלך נאומו בכנסת.
בהתקפות נגד שולץ מצד השרים בנט ואורי אורבך הודגש מוצאו הגרמני של שולץ. השניים אף רמזו כי בשל השואה אין לשולץ לגיטימציה למתוח ביקורת על ישראל. "מר שולץ הוא תומך אדוק של ישראל", אמר השגריר הגרמני. "כשהוא מקיים דיאלוג עם הציבור הישראלי הדיאלוג הזה צריך להתבצע בצורה רצינית ובאופן מכובד".

חברי סיעת הבית היהודי נטשו אף הם את המליאה בעת נאום שולץ, שכונה בפי יו"ר המפלגה בנט "תעמולה שקרית". הם גם דרשו ממנו התנצלות. בעניין הפלסטיני אמר שולץ כי "הפלסטינים רוצים לחיות בשלום בחופש תנועה ללא מגבלות. צעיר פלסטיני שאל אותי למה ישראלי יכול להשתמש ב-70 ליטר מים ליום ופלסטיני רק ב-17. לא בדקתי את הנתונים, אני שואל אתכם אם זה נכון".

עוד אמר כי "המטרה היא שתי מדינות לשני עמים. לגבי ההתנחלויות, ידוע לכם שהפרלמנט האירופי העביר ביקורת על עידוד הבנייה שם. אני חושב שהן אבן נגף לפתרון. כמו כן, המצור על עזה מוביל לתהליך כלכלי קשה והייאוש הזה מסייע דווקא לקיצוניים".

שולץ פתח את נאומו, שאותו נשא בגרמנית, באומרו כי "אני גרמני אשר לא נאלץ לחוות את זוועות המלחמה, אולם פשעי הנאצים היו מבחינתי המניעה לכניסה לחיים הפוליטיים. הנאצים השפיעו על חיי אישית ואני נושא באחריות בשם עמי וארצי על הסבל שלא יכופר שנגרם לעם היהודי. אני מרכין ראש בפני אלה שנרצחו".

בהמשך אמר כי "כגרמני אשר נושא משרה פוליטית ובינלאומית רואה אני לעצמי חובה עליונה ונשבע לעולם לא עוד, לעולם לא נשכח, כדי שזיכרונות העבר יביאו ליתר אחריות בעתיד". עוד הוסיף כי "אסור שלאיראן יהיה נשק גרעיני", ואף יצא נגד חרם כלכלי על ישראל. הוא הוסיף כי "האיחוד האירופי יעמוד תמיד לצידה של מדינת ישראל.

חילופי דברים התפתחו במליאה בין חברי הכנסת ניצן הורוביץ (מרצ) ואורית סטרוק (הבית היהודי). "את מזהמת את הכנסת", הטיח הורוביץ בסטרוק, "המושג שלום זר לך, את אשת מלחמה. כל קיומך נשען על סכסוך וכיבוש. את הובלת אותנו לבידוד". סטרוק השיבה "אני לא הפרעתי למר שולץ בגלל שהוא דיבר על שלום, אלא משום שהוא הכפיש את מדינת ישראל ואמר עלינו שקרים שלא היו ולא נבראו. כשיורקים עלינו אנחנו לא אומרים שזה גשם אלא שומרים על כבוד העם היהודי ומדינת ישראל".

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין זעם על החלטת חברי הבית היהודי לנטוש את המליאה בתגובה לדבריו של שולץ, והתרעם על קבוצת חברי כנסת, בראשם ח"כ משה פייגלין, שהחליטו להחרים את האירוע בשל העובדה ששולץ בחר לנאום בגרמנית. "אם זה הסגנון, באיזה פרצוף אנחנו מחר נכעס על מישהו שלא רוצה לדבר בפני הכנסת, כי יפריעו לו, והוא מחליט להעדיף לדבר בפני סטודנטים?" תהה אדלשטיין, "אם לא רוצים, לא צריך. לא יבואו אורחים והכנסת לא תשחק שום תפקיד בזירה הבינלאומית. כמו שהכנסת יודעת להתאחד בגינוי אלימות, כך גם בדברים אחרים עלינו להיות כנסת אחת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ