צה"ל דוחה בקשות לטיפול רפואי בישראל כדי לא להכיר ב"מדינת פלסטין"

70 בקשות של תושבי עזה שהוגשו מטעם "מדינת פלסטין", ולא הרשות, נדחו לאחרונה מבלי שנבדקו. צה"ל מציע לפונים להגיש מסמכים מתוקנים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

ישראל דחתה עשרות בקשות של פלסטינים מרצועת עזה להיכנס אליה לצורך טיפולים רפואיים - משום שנשלחו מטעם "מדינת פלסטין". עד לאחרונה, לדברי גורמים צבאיים, הפניות נכתבו מטעם הרשות הפלסטינית.

במפקדת התיאום והקישור (מת"ק) ובמטה מתאם פעולות הממשלה בשטחים סרבו לדון בבקשות מטעם "מדינת פלסטין", בטענה כי אינם מכירים ביישות זו אלא רק ברשות הפלסטינית. כ-70 בקשות כאלו הגיעו מרצועת עזה - וכולן נדחו. אנשי התיאום והקישור הציעו לפונים לנסח מחדש את הבקשה, כך שתוצג מטעם הרשות הפלסטינית. ב־24 בקשות שנחשבו דחופות אכן שונה הנוסח, והן נבחנו ואושרו על ידי הצבא.

ממתאם פעולות הממשלה בשטחים נמסר כי "עם קבלת המסמכים הנושאים עליהם חותמת 'מדינת פלסטין' הוחלט על החזרתם לוועדה האזרחית ללא בחינה ודרישה להגשתם בשנית כמקובל. יודגש כי מקרים רפואיים דחופים, נבחנו ואושרו בלוח זמנים קצר וזאת לאחר שהוגשו כנדרש".

פלסטינים במעבר ארז מוחים נגד המצור על עזה, בנובמבר האחרון

בתחילת ינואר פורסם ב"הארץ" מקרה של ת', תושבת עזה בת 26, שבקשתה לצאת לגדה המערבית כדי לטפל באמה חולת הסרטן נדחתה. בדו"ח הרפואי המפרט את מצבה הקשה של האם, שצורף לבקשת האישור, נרשמה הכותרת "מדינת פלסטין".

בשיחת טלפון עם רכז התלונות של המוקד להגנת הפרט, עומרי מצר, אמר ראש מדור תיאום אזרחי במת"ק עזה, רס"ן טארק שנאן, כי הבקשה "סורבה לפי הקריטריונים, כי האם סובלת מכאבי גב בלבד". מצר הסביר לשנאן שכאבי הגב קשורים במחלת הסרטן של האם, אולם שנאן השיב לו שהמסמך הרפואי כלל לא נשלח למת"ק.

כמה ימים לאחר מכן שלח מצר שוב את המסמך הרפואי למת"ק. זמן קצר לאחר מכן, הודיע לו סג"מ ניר ירון, קצין פניות הציבור במת"ק, כי הבקשה אינה מטופלת משום שבראש המסמך הרפואי מופיעה הכותרת "מדינת פלסטין". ירון הוסיף כי לשם המשך הטיפול יש לשלוח מסמך עם כותרת "הרשות הפלסטינית".

מלשכת מתאם הפעולות בשטחים נמסר אז כי "הבקשה סורבה מאחר שלא עמדה בקריטריונים למתן היתר לביקור חולה. עם קבלת מסמכים נוספים הוחלט לבחון את הבקשה מחדש. לאחר שיושלם תהליך הבחינה, תועבר ההחלטה לפונה".

מארגון רופאים לזכויות אדם נמסר: "ההחלטה שלא לבחון מסמכים עליהם לוגו של מדינת פלסטין הינה פוגענית". במכתב ששלח הארגון למתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי; למנכ"ל משרד הביטחון, האלוף (במיל') דן הראל; ולשרת הבריאות, יעל גרמן, נכתב כי "מדובר בהחלטה חמורה הסותרת את הדין הישראלי והמשפט הבינלאומי, ואשר השלכותיה פוגעות בעשרות חולים כבר היום, ולבטח יפגעו במאות אחרי, באם לא תבוטל ההחלטה לאלתר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

איור

יש ילדות שההתבגרות המינית שלהן מתחילה בגיל 6. אין הסבר לתופעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?