הסתיים סבב שיחות הגרעין, הצדדים מקווים להגיע להסדר קבע תוך חצי שנה

אשטון: "זו היתה התחלה טובה, אך ההמשך יהיה קשה". בכיר אמריקאי על דרישת נתניהו להפסקת העשרה מוחלטת: "מכבדים אותו, אך לא תמיד נסכים"

ברק רביד
שליח "הארץ" לווינה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד
שליח "הארץ" לווינה

אחרי שני ימי דיונים הסתיים הבוקר (חמישי) הסבב הראשון של המו"מ בין איראן לשש המעצמות על הסדר הקבע בעניין תוכנית הגרעין. הצדדים גיבשו מסגרת להמשך השיחות וסיכמו כי הסבב הבא יתקיים בין ה-17 ל-20 במארס בווינה. "המשך המו"מ יהיה קשה, אבל היתה התחלה טובה", אמרה שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון. אשטון תגיע לטהראן ב-9-10 במארס.

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, אמר בתדרוך לכתבים מארצו כי "השיחות היו רציניות מאוד, ויותר חיוביות ממה שציפינו". לדבריו, הוא ביקש מנציגי המעצמות למתן את התבטאויותיהם הפומביות לגבי איראן, ואמר כי בחדרי הדיונים "הרטוריקה היא מכובדת". עוד אמר שר החוץ כי "בהתאם להסכם הביניים הוקצבה שנה לסיכום המו"מ על הסדר הקבע, אבל היינו רוצים לעשות זאת תוך חצי שנה".

זריף הוסיף כי בין המעצמות לאיראן יש הסכמה שהשיחות יעסקו אך ורק בנושא הגרעין, ולא בנושאים אחרים. "היכולות הצבאיות והמדעיות שלנו (תוכנית הטילים) לא קשורות לשיחות הגרעין", אמר, "לא דיברנו בסבב הזה על סגירת חלק ממתקני הגרעין". הצדדים הסכימו, כך לפי שר החוץ האיראני, כי "לא יפתיעו זה את זה בתביעות חדשות".

אשטון וזריף בפתיחת סבב השיחות בווינה, השבוע

בכיר אמריקאי אמר בתדריך לכתבים כי "מטרת השיחות היא להבטיח שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני. כולנו מרגישים שהשגנו התקדמות מסויימת, ושיש לנו כיוון להמשך המו"מ. קיימנו שיחות בונות על כל הנושאים שעליהם נדבר בהמשך". הבכיר הוסיף כי "לא תהיה מסגרת כתובה להמשך המו"מ, אך לכולנו ברור מה הנושאים שיהיו על השולחן". הבכיר האמריקאי נשאל האם השיחות על הסדר הקבע יעסקו גם בתוכנית הטילים של איראן, ואף בחשדות בדבר ניסיון איראני לייצר רכיבים לפצצה גרעינית. הוא סירב להשיב בצורה ישירה, אך אמר: "דיברנו על כל נושא שמדאיג אותנו, וכל הנושאים שהוזכרו בהסכם הביניים יעלו לדיון גם במסגרת הסדר הקבע".

גם הבכיר האמריקאי, כמו שר החוץ האיראני זריף, אמר כי הכוונה היא לסיים את השיחות תוך חצי שנה. לדבריו נקבעו לוחות זמנים לארבעת החודשים הקרובים, אולם לא לחודש האחרון - שאמור להיות אינטנסיבי יותר. באשר להורדת הטון בפומבי אמר האמריקאי כי "לכל המשתתפים בשיחות האלה יש קהל בבית, והם אומרים דברים שהצד השני לא אוהב. נשתדל להתחשב". הבכיר האמריקאי הוסיף כי בשני ימי השיחות בווינה החלו להסתמן אזורים שעליהם הצדדים מסכימים, ומופו סוגיות המחלוקת העיקריות. "זה יהיה תהליך מסובך, קשה וממושך ויש לנו הרבה עבודה לעשות", אמר הבכיר, "אבל כשמסתכלים אחורה, רואים שעברנו כברת דרך בזמן קצר יחסית".

הבכיר האמריקאי התייחס גם לדרישתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להביא את איראן למצב של הפסקת העשרה מוחלטת ואפס צנטריפוגות. "אני מכבד את עמדת נתניהו ואנחנו רוצים לשמוע מה יש לבנות בריתנו לומר", אמר, "אך לא תמיד נסכים". לדבריו, משלחת אמריקאית תצא מחר לישראל ולסעודיה כדי לעדכן לגבי השיחות. בראש המשלחת תעמוד ראש צוות המו"מ האמריקאי לשיחות בווינה, ונדי שרמן. שרמן וצוותה ייפגשו במוצאי שבת וביום ראשון עם השר לענייני מודיעין יובל שטייניץ ועם היועץ לביטחון לאומי יוסי כהן, עם ראש האגף האסטרטגי במשרד החוץ ג'רמי יששכרוף ועם בכירים ישראלים נוספים.

כחלק ממסגרת המו"מ החליטו הצדדים להיפגש בארבעת החודשים הקרובים פעם בחודש בווינה בדרג של מנכ"לים מדיניים (political directors), ובהשתתפות אשטון וזריף. בין סבב לסבב יתקיימו מפגשים אינטנסיביים של מומחים בקבוצות עבודה לגב כל אחד מהנושאים - העשרת האורניום, כור המיים הכבדים באראק, הסרת סנקציות וכו'. הבכיר האמריקאי ציין כי בשבועות הקרובים יעובה צוות המו"מ האמריקאי, ויצורפו אליו מומחים רבים לנושאי גרעין, סנקציות ועוד. "אנחנו בונים צוות לצורך השיחות המפורטות ביותר שעוד נכונו לנו".

נשיא אוסטריה, המדינה שמארחת את השיחות, הודיע לאחר שנפגש עם זריף כי בדומה לאשטון, גם הוא יערוך בקרוב ביקור רשמי באיראן - הביקור הראשון של ראש מדינה מערבית מאז הבחירות במדינה.

ברק רביד בעדכונים שוטפים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ