הוועדה לפניות הציבור תדון בפגיעת מצ"ח בפרטיות החיילים

הדיון ייערך בעקבות הפרסום ב"הארץ", לפיו מצ"ח מבצעת חיפוש בטלפונים של חיילים ללא צו בית משפט. ח"כ קול: "צה"ל רומס זכות בסיסית של חייליו"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

ח"כ עדי קול (יש עתיד), העומדת בראש הוועדה לפניות הציבור, צפויה לכנס דיון מיוחד ביום רביעי הקרוב בעקבות הפרסום ב"הארץ", שיעסוק בפגיעת המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) בפרטיותם של חיילים נחקרים.

היום (שני) פורסם ב"הארץ" על כך שמצ"ח מבצעת חיפוש בטלפונים ניידים של חיילים בחקירה, ללא צו מבית המשפט. בסנגוריה הצבאית טוענים כי מדובר בחיפוש שאינו חוקי, בעוד שבתביעה הצבאית הסבירו כי החתימה של החייל על מסמך שמעיד על נכונותו לביצוע החיפוש, מהווה למעשה אישור לפגיעה בפרטיותו.

מבדיקה מדגמית שערכה הסנגוריה הצבאית התברר כי מתוך 30 תיקי חקירה בעבירות סמים, ב-25 מהם נערכו חיפושים בטלפונים הסלולאריים של הנחקרים. אנשי הסנגוריה הצבאית טוענים כי פעולת החקירה הזו פוגעת בפרטיותם של החיילים, וכי הם לא יכולים לסרב לה באופן מעשי. הסוגיה נידונה בתקופה האחרונה בבית הדין הצבאי ביפו, במסגרת אישום שהוגש נגד לוחם מפיקוד העורף, המייחס לו עבירות סמים, בעקבות חיפוש שנערך במכשיר הטלפון הסלולארי שלו.

בסיס צריפין ב-2012. למצולמים אין קשר לכתבה

ח"כ קול מסרה כי "חיפוש ובדיקה במכשירים סלולאריים ללא צו בית משפט הוא לא פחות מאשר רמיסה של הזכות הבסיסית ביותר - הזכות לפרטיות ולמשפט תקין. חיילי צה"ל, על אף מעמדם הייחודי, הם עדיין אזרחים בעלי זכויות, ככל בני האדם, ולא ניתן לקבל מצב בו צה"ל מתעלם לחלוטין מזכותם הבסיסית לפרטיות ומחפש ראיות בטלפונים ניידים ללא צו".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לפרסום המקורי ב"הארץ" כי "בדומה לחברה הישראלית, גם בצה"ל קיימים מקרים של שימוש בסמים. צה"ל נלחם במקרים אלו מלחמת חורמה ועוסק בפעולות אינטנסיביות, החל מהסברה וחינוך ביחידות, וכלה במאמצי חקירה ומודיעין של המשטרה הצבאית. מטבע הדברים, לא נוכל לפרט אודות מאמצים אלו. סוגיית החיפוש בטלפונים הסלולאריים היא סוגיה מורכבת, הנידונה כעת בבית הדין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ