קצין בכיר בחיל הים: חיזבאללה ממשיך לחתור להשגת אמצעי לחימה מתקדמים

לדברי תא"ל אלי שרביט, האחראי על הזירה הימית בגבול הצפון, "אנחנו מניחים שמה שנמצא בסוריה, נמצא בחיזבאללה". בשנה החולפת: גידול בפעילות הצוללות

גילי כהן
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
ג'קי חורי

לאחר הדיווחים בתקשורת הלבנונית על תקיפה ישראלית אמש (שני) של משלוח נשק של חיזבאללה, קצין בכיר בחיל הים מתריע כי "השחקנים המרכזיים בזירה פעילים ורלוונטיים, חיזבאללה לא פוסק לרגע מלנסות ולשים את ידו על אמצעי לחימה מתקדמים".

תא"ל אלי שרביט, מפקד בסיס חיפה בחיל הים והאמון על הזירה הימית בגבול הצפון, התייחס לסוגיית העברות אמצעי הלחימה מסוריה לידי חיזבאללה ואמר בשיחה עם כתבים כי "אנחנו מניחים שמה שנמצא ברשותו של חיזבאללה נמצא בסוריה, ומה שנמצא בסוריה, נמצא בחיזבאללה. המאמצים של הארגונים, כולל חיזבאללה, לשים את ידיהם על אמצעי לחימה התקפי לא פוסקים, ואנחנו צריכים להתמודד עם הרצון שלהם".

תא"ל שרביט סירב להתייחס לפרסומים על התקיפה הישראלית אתמול, בכפר נבי שית' שבבקעה הלבנונית, אך הוסיף כי בחיל הים מעריכים כי "אמצעים מתקדמים, כולל היאחונט, נמצא בידם של חיזבאללה. אנחנו ערוכים לזה ואנחנו מתכוננים לזה". ככל הידוע, מדובר בהנחות יסוד עליהן מתבססים בחיל הים מבחינת דרכי הפעולה של הכלים הימיים, ולא במידע קונקרטי המתייחס להימצאותם של טילי החוף-ים המתקדמים מתוצרת רוסיה.

צוללת דולפין של חיל הים, הבוקר

בלבנון עצמה קיימים דיווחים סותרים על נפגעים בתקיפה אתמול, כמו גם על עצם התקיפה עצמה. בעוד בחיזבאללה הכחישו שהיתה תקיפה ישראלית בשטח לבנון, מקורות בארגון מסרו לערוץ אל-מיאדין שלא היו נפגעים באירוע. עם זאת, אתר חדשות לבנוני המזוהה עם מחנה ה-14 במארס, המתנגד לחיזבאללה, דיווח כי בתקיפה נהרג קצין שטח בכיר בארגון. לפי האתר, בעיירה א נאסר שבאזור א-נבטיה בדרום לבנון נערכים להלווייתו של חסן מנסור, המוכר בשם אבו עלי מיית׳ם. לפי הדיווח האיש הוא מאמן שטח בבסיס של החיזבאללה בבקעת הלבנון והיא נהרג בתקיפה הישראלית.

ראש הממשלה בנימין נתניהו סירב להתייחס היום לדיווחים על התקיפה, אולם ציין במסיבת עיתונאים עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל כי "המדיניות שלנו ברורה. נעשה מה שצריך כדי להגן על אזרחינו".

גידול משמעותי בפעילות צוללות חיל הים

בשנה החולפת ביצע חיל הים 54 מבצעים, כמות הדומה לזו של שנת 2012. בחיל הים ציינו כי כמעט מחצית מהמבצעים המכונים בצה"ל "מב"ם" - המערכה שבין המלחמות - כלומר פעולות שנועדו להתבצע מתחת לרדאר התקשורתי, בוצעו על ידי חיל הים.

בצה"ל חשפו היום חלק מפעולות שייטת 7, שייטת הצוללות של חיל הים. לפי נתוני הצבא, כמעט שליש מהפעולות המבצעיות של חיל הים מבוצעות בידי צוללות. בשנה האחרונה חל גידול משמעותי במספר שעות השיט המבצעיות שעשו הצוללות: במהלך השנה החולפת היוו שעות השיט המבצעיות 58 אחוזים מפעילות הצוללות, לעומת כ-36 בשלוש השנים הקודמות. אל"מ א', מפקד שייטת 7, אמר כי "במהלך השנה האחרונה שייטת הצוללות ביצעה אלפי שעות מבצעים, חלקם ייחודים", וכי הצוללות פועלות בזירות השונות, "חלקן בזירה הצפונית, כדי להביא ביטחון למדינת ישראל".

לקראת סוף השנה עתיד חיל הים לקבל לידו את צוללת הדולפין הרביעית, מדגם "aip", שמאפשרת זמן שהייה ארוך יותר מתחת למים, ללא גילוי. ראש פרויקט ה"דולפין" בגרמניה, אל"מ א', אמר בשיחה היום באמצעות תוכנת ה"סקייפ" מהעיר קיל כי צוללות אלו "מוסיפות יתרונות טכנולוגיים, המאפשרים לצוללת להיות חשאית לפרקי זמן ארוכים יותר". הצוללת הרביעית, "תנין", שצפויה להגיע לישראל בעוד כחצי שנה, עורכת כעת ניסויים ימיים רחבים, ולדברי אל"ם א' מספר שעות השיט שלה כבר שווה ערך לזו של צוללת מבצעית. מספר חודשים לאחר הגעתה של הצוללת הרביעית עתידה להגיע גם הצוללת החמישית לידי חיל הים, צוללת "רהב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ