חיים לוינסון
חיים לוינסון

מספר התחלות הבנייה בשטחים עלה ב-123% בשנת 2013 לעומת השנה שקדמה לה. כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמו היום (שני), שעות ספורות לפני פגישתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא נשיא ארצות הברית, ברק אובמה.

בשנה האחרונה, מאז חילופי הממשלות וכניסת אורי אריאל (הבית היהודי) למשרד השיכון, ישנה האצה דרמטית בבנייה בשטחים. בגדה החלו להיבנות 2,534 יחידות דיור לעומת 1,133 יחידות דיור בשנה הקודמת.

מספר התחלות הבנייה בהתנחלויות הוא שיא של עשור. שנת השיא, מאז שהלמ"ס החלה לספור את התחלות הבנייה היא שנת 2000, בימי ממשלת ברק. אז נבנו 5,000 יחידות דיור בהתנחלויות.

מתוך יחידות הדיור, 1,710 הם בניינים המאפיינים התנחלויות גדולות כמו מעלה אדומים, בית"ר עילית ומודיעין עילית, ו-824 הם בתים צמודי קרקע, בהתנחלויות הקטנות יותר. מתוך כלל הדירות, 1,161 (46%) יחידות דיור נבנות בבנייה ציבורית. זהו אחוז גבוה משמעותית ממחוזות אחרים. הנתון מלמד על המאמצים הגדולים שעושה הממשלה לבנות בשטחים. במחוז הצפון למשל, הבנייה הציבורית עומדת על 20% מכלל היחידות הנבנות, ובמחוז הדרום 30%.

נתוני הלמ"ס מתייחסים לבנייה שנעשית עם היתרים, אך במאחזים נמשכת גם בנייה מסיבית ללא היתרים, לכל אורכה ורוחבה של הגדה. בין היתר, מתבצעת הבנייה בחוות יאיר, ברכס הגדעונים, במאחזים הסמוכים לשילה ובדרום הר חברון. בדצמבר האחרון הורה שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון למתאם פעולות הממשלה בשטחים להרוס מבנים בלתי-חוקיים חדשים באזור. אולם, ההוראה בינתיים אינה מתממשת כלל.

המגמה באה לידי ביטוי בכל חלקי הארץ. כך, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה דיווחה היום כי בשנת 2013 החלה בנייתן של כ-44,340 דירות חדשות במשק. זו עלייה של כ-3.4% במספר הדירות שהחלה בנייתן ביחס לשנת 2012, ולפי נתוני משרד השיכון, מדובר במספר התחלות הבנייה הגבוה ביותר מזה 16 שנה. מנתוני הלמ"ס, עולה כי המספר הגדול ביותר של דירות שהוחל בבנייתן בשנת 2013 נרשם במחוז המרכז, המהווה כ-28% מכלל הדירות. עם זאת, את העלייה החדשה ביותר במספר הדירות שנבנו רשם דווקא מחוז דרום, עם עלייה של 12% במספר ההתחלות ביחס ל-2012, ובמקום השני - עלייה של 8% במחוז חיפה. במחוז תל אביב, לעומת זאת, חלה ירידה של 195 במספר התחלות הבנייה.

ח"כ נחמן שי הגיב על נתוני הבנייה בשטחים ואמר כי "נראה שישראל בחרה לסטור פומבית על פניהן של ידידותיה". ח"כ שי הוסיף כי "ישראל מתעלמת מן הדברים החשובים, הכנים והידידותיים שמשמיעים באוזניה נשיא ארצות הברית, קנצלרית גרמניה ומנהיגים ידידותיים אחרים ובוחרת בהכרה מלאה בדרך של עימות עמם. זו טעות חמורה שרק תגביר את בידודה של ישראל ותגזור עלייה עיצומים של הקהילה הבינלאומית״.

גם מזכ"ל "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר, הגיב לגל הבנייה בשטחים ואמר כי "עכשיו זה רשמי, ממשלת נתניהו מחוייבת רק לדבר אחד: בנייה בהתנחלויות. לא תהליך מדיני ולא מצוקת דיור עושים רושם על ממשלת ישראל, המשאבים והבנייה הציבורית מופנים הרחק מעבר לקו הירוק. אם לא תוקפא הבנייה בהתנחלויות עד שיסתיים המשא ומתן לא יישאר מקום לשתי מדינות".

ח״כ איציק שמולי (העבודה) אמר כי ״שוב הוכח שהמתנחלים הם הלובי החזק ביותר, גם אצל שר האוצר. במדינה אחת יש מצוקת דיור נוראית ללא בנייה, ובמדינה שנייה הבניה חוגגת ומחלקים הטבות ומענקי בנייה. לאור הנתונים הללו, שיסתכל לנו בעיניים יו"ר קבינט הדיור, לפיד, וימשיך להגיד לנו שלא ניתן להוריד את המחירים בזמן קצר כל כך״.

השבוע פורסם ב"הארץ" כי גם כאשר נדרשה המדינה להרוס מבנים במאחזים לא חוקיים, היא התעכבה להוציא את הצווים לפועל. מהפירוט המלא של ההריסות שביצע המינהל האזרחי בשנים 2011-2012 עולה כי המדינה ביצעה הריסות רק ב-19 מאחזים מתוך כמאה. הנתונים מלמדים כי המינהל מקיים מדיניות של אכיפה מוגברת במאחזים שוליים, בעוד מאחזים רבים אחרים זוכים לחסינות מלאה מפני הריסה.

בשבועות האחרונים הודיע שר הביטחון משה יעלון ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין כי יפעל לאכיפה מהירה של האיסור על בנייה בלתי חוקית בקרקעות פלסטיניות. למרות זאת, הבנייה בהתנחלויות נמשכת באופן נרחב. במכתב ששלח לווינשטיין, כתב יעלון כי "המדיניות הברורה והחד־משמעית שלי ושל גופים הכפופים לי הינה אפס סובלנות לבנייה בלתי חוקית חדשה על קרקע בבעלות פלסטינית פרטית. בנייה כאמור זוכה לטיפול נחוש ומהיר ואנו מקדישים משאבים רבים לצורך כך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ