מזל"ט של צה"ל התרסק בדרום רצועת עזה בעקבות תקלה

באוגדת עזה החליטו לקרקע את המז"לטים מדגם "רוכב שמיים" עד תום התחקיר, אך השימוש בהם יימשך בגולן. פלסטינים דיווחו על איסוף חלקי המטוס

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

מזל"ט של צה"ל מדגם "רוכב שמיים" התרסק הבוקר (שלישי) בדרום רצועת עזה בעקבות תקלה. באוגדת עזה החליטו לקרקע את מערך המזל"טים מסוג "רוכב שמיים" עד לגמר התחקיר שיברר את נסיבות ההתרסקות. עם זאת, בגזרות פעילות אחרות שבהן משתמשים במזל"ט, נניח בגבול רמת הגולן, נמשך השימוש בכלי.

לאחר ההתרסקות החלו פלסטינים ברצועה לאסוף את שברי הכלי. הזרוע הצבאית של חמאס דיווחה כי תפסה את כלי הטיס הזעיר. בצה"ל אמרו כי "רוכב שמיים" הפסיק לשדר את תצלומיו בעת ההתרסקות, כך שלא ברור האם יש ערך ממשי לשברי הכלי. באוגדת עזה עורכים כעת תחקיר שנועד לוודא האם מדובר בכשל טכני שגרם להתרסקות הכלי או בטעות של אחד ממפעיליו.

חייל צה"ל אוחז במזל"ט "רוכב שמיים"צילום: דובר צה"ל

באוקטובר האחרון התרסק מזל"ט חיל התותחנים מדגם דומה ברצועת עזה. התרסקות כלי הטיס הזעיר, שנישא ומופעל ישירות על ידי הכוחות בשטח, נבעה מכשל טכני, שבעקבותיו הוא צלל אל הקרקע כקילומטר מגבול ישראל, מול נחל עוז. מצה"ל נמסר כי האירוע מתוחקר. גורמים פלסטיניים פרסמו תמונה של המזל"ט שהתרסק וטענו כי הם שאחראים להפלתו.

"רוכב שמיים", המיוצר על ידי "אלביט", מיועד לשימושם של מפקדי גדודים, ונועד לסייע באיסוף מודיעין. הוא שוקל שבעה קילוגרמים ומצויד במצלמות. אופן ההפעלה של הכלי שונה מיתר אמצעי הלחימה של צה"ל: צוותים מגדוד "רוכב שמיים" מצוותים לגדודי חי"ר ומפעילים עבור מפקד הגדוד את כלי הטיס הזעיר, בשיטת פעולה הדומה לזו שבה פועלת יחידת "עוקץ".

ביולי אשתקד הושמד באופן מבוקר כלי טיס בלתי מאויש (כטב"ם) מסוג הרמס 450 של חיל האוויר בתוך הים כשני קילומטר מערבית לחוף פלמחים. במהלך פעילות מבצעית בגבול מצרים גילו מפעילי כלי הטיס תקלה טכנית ולכן הוחלט להכווין אותו אל הקרקע בצד הישראלי של הגבול ולרסק אותו. כוחות הביטחון אספו את השברים. הרמס 450 נחשב למל"ט מתקדם ומהווה אחד הכלים המרכזיים של צה"ל בהעברת תצלומים אוויריים ואיסוף מודיעין.

במאי אשתקד כשל טכני הוביל להתרסקות מזל"ט בדרום רצועת עזה. לוחמים חיפשו אז את שברי כלי הטיס במשך 12 שעות ולבסוף, הוא נמצא בסמוך לגבול, בשטח ישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ