שב"כ: החבלה בצנרות הגז בירושלים - ניסיון פיגוע בהשראת הפיצוץ בגילה

לדברי שירות הביטחון הכללי, תושב מזרח ירושלים הודה כי חיבל במערכות הגז בבניינים כדי לפוצץ אותם. בחקירתו סיפר גם כי ביצע פיגוע דקירה לפני כשנתיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שירות הביטחון הכללי הודיע היום (רביעי) כי החבלות שהתגלו לאחרונה במספר צנרות גז בירושלים היו למעשה נסיונות פיגוע. לפי הודעת השב"כ, עזיז עויסאת (49) - תושב שכונת ג'בל מוכבר בעל תעודת זהות ישראלית - הודה בנסיונות הפיגוע וכן בפיגוע דקירה ב־2012.

בחקירתו סיפר עויסאת כי לפני כחודשיים שמע על פיצוץ הגז בשכונת גילה בירושלים, בו נהרגו ארבעה בני אדם, והחליט לבצע פיגוע בהשראת התאונה הקטלנית. לדבריו, ב-23 בפברואר השנה הוא הגיע לרחוב אלכסנדר רובוביץ בשכונת ארמון הנציב בירושלים, וחיבל בצנרת הגז של אחד המבנים כדי לגרום לשריפת המבנה. בתחילת חודש מארס ניסה לעשות זאת פעם נוספת, הפעם בכמה מבנים בשכונות ארמון הנציב וגילה. לפי השב"כ, באחד המבנים אף הדליק עויסאת נר והשאירו בסמוך לארון הגז.

הבניין בו אירע הפיצוץ בשכונת גילה, בינואר

השב"כ מסר כי עויסאת גם הודה בחקירתו שבחודש אפריל 2012, ביצע פיגוע דקירה: הוא רכש גרזן ויצא לאזור רחבת שער שכם, בניסיון לארוב ליהודים החולפים במקום. לאחר זמן מה, הבחין עויסאת ביהודי חרדי שעבר ברחוב הנביאים, שלף את הגרזן והיכה את היהודי בראשו מספר פעמים. כתוצאה מכך נפצע היהודי באורח קל. מהשב"כ נמסר כי חקירתו של עויסאת נמשכת.

הפיצוץ בשכונת גילה אירע בחודש ינואר, וגבה את חייהם של אברהם וגלית טופאן, של בנם יוסף-חיים וכן של שכנה כבת 50. החשד הוא כי מקור הפיצוץ היה דליפת גז, לאחר ששכן פתח בשוגג ברז גז שלא היה מחובר לכיריים. הפיצוץ הרס לחלוטין שתי דירות בבניין, וגרם נזק חמור לעשר דירות אחרות לפחות.

מאוחר יותר התברר כי שעות לפני האסון הזמינו בני משפחת טופאן טכנאי לאחר שהבחינו בריח חריף של גז – אולם זה עזב את המקום מבלי שאיתר את מקור הדליפה. הטכנאי נחקר בחשד לרשלנות, ובית המשפט אף הטיל הגבלות על עבודתו עד לסיום החקירה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ