מטען הופעל הערב (שישי) לעבר כוח צה"ל בגבול לבנון ולא גרם לנפגעים. התקרית אירעה כששיירת כלי רכב משוריינים מסוג "דוד" נסעה באזור נחל שיאון שבגזרת הר דב. הכוח, בפיקוד סגן מפקד מחלקה מגדוד שריון, עלה על מטען וכתוצאה מכך נפגע הרכב הממוגן.

בעקבות התקרית פונו שלושה חיילים לבית החולים "זיו" בצפת, אולם קצין בצה"ל אמר כי הפינוי נועד לשלול פגיעות הדף, ובצה"ל מגדירים את התקרית ככזו שלא כללה נפגעים.

לאחר התקרית הגיב צה"ל בירי, בין היתר באמצעות טנקים המוצבים באזור, וכן בירי ארטילרי לעבר עמדת חיזבאללה המוצבת בסמוך לגבול, צפונית למטולה.

קצין בכיר ששוחח הערב עם כתבים אמר כי לא ידוע על נפגעים מקרב אנשי חיזבאללה, וציין כי הירי לכיוון עמדת הארגון "היה אוטומטי, כתוצאה מההבנה של האירוע". עוד הוסיף כי "בשלב הזה אנו רואים את חיזבאללה כמי שקשור לאירוע". בצה"ל לא יודעים לומר היכן בדיוק הונח המטען ומה היה הרכבו.

צבא לבנון דיווח כי תשעה פגזים נורו מכיוון ישראל לעבר שטחים פתוחים בכפרים שובא ומזרעת חלתא. לא היו נפגעים כתוצאה מהירי. צבא לבנון הכריז על כוננות בגבול, ועדי ראייה דיווחו על סיורים מוגברים של כוחות יוניפי"ל באזור.

גבול לבנון

התקרית אירעה ברקע משבר חריף בממשלת לבנון החדשה ראש הממשלה הנכנס תמאם סלאם איים להתפטר על רקע המחלוקת על קווי היסוד של הממשלה החדשה. סלע המחלוקת הוא תמיכת הממשלה בהתנגדות, שמשעה המשך התחמשות החיזבאללה. במחנה 14 במארס בראשות סעד חרירי מתנגדים לכך בתוקף וקוראים שנשק חיזבאללה יהיה באחריות המדינה, בעוד שמחנה 8 במארס בראשות החיזבאללה מתנגד לכך. יו"ר הפרלמנט הלבנוני נביה ברי איים כי אם עד יום שני לא יהיה ניסוח מוסכם הוא יפנה שוב לנשיא לבנון כדי שיתחיל בהתייעצויות לקראת הקמת ממשלה חדשה, מה שיעמיק עוד יותר את חוסר היציבות בלבנון.

לפני כעשרה ימים אירעה תקרית דומה בצפון רמת הגולן. כוח צה"ל זיהה מספר דמויות שלפי הצבא עמדו להניח מטען בסמוך לגדר הגבול עם סוריה. הכוח ירה לעבר הדמויות מספר פגזים, וכן ביצע ירי מנשק קל.

כוח צה"ל שהיה באזור דיווח כי זוהתה פגיעה באנשים. מדובר צה"ל נמסר בנוגע לתקרית זו כי אין נפגעים מקרב כוחות צה"ל. גורם צבאי שהתייחס לתקרית מסר כי מדובר בפעילות שהיא בהכוונת חיזבאללה.

לפני כשבועיים נשמעו פיצוצים עזים באזור החרמון ואותרו שרידי שתי רקטות. עם זאת, בצה"ל מעריכים כי לא היה זה ירי מכוון כי אם ירי תועה של פגזים במסגרת מלחמת האזרחים בסוריה. קצין בפיקוד הצפון ששוחח עם כתבים אמר כי זליגת מלחמת האזרחים הסורית מהווה את המקור של מרבית התקריות בגבול. עם זאת, הקצין ציין כי ידוע לצה"ל על שלוש תקריות שונות בהן היתה פעילות מכוונת של חיילים מצבא סוריה, בין היתר בהנחת המטען שפגע בג'יפ סיור צבאי בחודש דצמבר, ובירי קודם לאזור החרמון.

המתח בצפון מורגש מאז תקיפת יעד חיזבאללה בלבנון, המיוחסת לפי פרסומים זרים לחיל האוויר הישראלי. בחיזבאללה איימו כי בכוונתם להגיב לתקיפה, ומחשש לתגובה זו מורגשת דריכות בצפון. כך למשל הונחו חקלאים להתרחק מהגבול מחשש לירי צלפים, וכתות כוננות הונחו לשמור על דריכות.

מקורות ביטחונים לבנונים דיווחו לאחר התקיפה לעיתון א־נהאר כי "ישראל התייחסה ברצינות רבה לאיומים של חיזבאללה" ולאפשרות שהארגון יגיב לתקיפה נגד מטרותיו שיוחסה לישראל. על פי הדיווח, בנוסף להכרזה על כוננות בגבול הצפון, העבירה ישראל מסר באמצעות מפקדת יוניפי״ל לממשלת לבנון ולצבא לבנון לפיה כל שטח המדינה יהיה תחת אש אם החיזבאללה יוציא את איומיו לפועל.

בדצמבר האחרון נהרג רס"ר שלומי כהן מירי חייל לבנוני לעבר מכוניתו בכביש המערכת הקרוב‏ לגבול לבנון, כמה‏ עשרות‏ מטרים‏ מזרחית למוצב צה"ל בראש הנקרה‏.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

איור

יש ילדות שההתבגרות המינית שלהן מתחילה בגיל 6. אין הסבר לתופעה

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?