עדכונים שוטפים |

אחרי לילה שקט: נורתה פצצת מרגמה לעבר הדרום

לא היו נפגעים או נזק מהירי. לפנות בוקר, תקף חיל האוויר שבע מטרות ברצועה. חשש בעזה מפגיעה באספקת החשמל עקב סגירת מעבר כרם שלום

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כתבי "הארץ"

יישובי הדרום נתונים בימים האחרונים תחת ירי רקטות מאסיבי מרצועת עזה. לפחות 70 רקטות נורו שלשום מעזה אל יישובי עוטף עזה, חמש מהן נפלו באזורים מאוכלסים. הג'יהאד האיסלאמי לקח אחריות על הירי. צה"ל תקף בתגובה למעלה מ-20 יעדי טרור שונים ברחבי הרצועה. כמו כן, אמש ירה כוח שריון פגזי טנקים לעבר שתי מטרות בעזה שהוגדרו "תשתיות טרור". אחרי חצות חיל האוויר תקף מטרות שונות ברצועה, ביישובי הדרום הלימודים מתקיימים כסדרם.

12:00: פצצת מרגמה נורתה לעבר ישראל ונחתה בשטח פתוח במועצה האזורית שער הנגב. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

10:03: כתבנו ג'קי חורי מעדכן כי כלי תקשורת של החמאס והג'יהאד האיסלאמי דיווחו כי בתקיפות חיל האוויר לפנות בוקר בדרום הרצועה, הופצץ אתר השייך לזרוע הצבאית של ועדות ההתנגדות העממית. כמו כן הותקפו מתחם של הזרוע הצבאית של חמאס וכן עמדה של הביטחון הלאומי הפלסטיני במזרח רפיח. עוד דווח כי חיל האוויר תקף שטחים חקלאיים בצפון הרצועה, שבהם הוצבו כנראה משגרי רקטות. בכל המקרים לא היו נפגעים.

בעזה חוששים שתחנת הכוח ברצועה תפסיק לפעול מחר, וזאת בשל סגירת מעבר כרם שלום שבעקבותיו לא הועבר סולר מישראל. בימים האחרונים העבירה קטאר לרשות הפלסטינית 10 מיליון דולר כדי לשלם עבור הסולר, אך סגן יו"ר רשות האנרגיה בעזה, פתחי שייח חליל, אמר כי הבעיה לא צפויה להיפתר בימים הקרובים שכן המעבר יישאר סגור בגלל חג פורים.

הפסקות חשמל של כמה שעות מתרחשות בקביעות ברצועה, בשל מחלוקת בין הרשות הפלסטינית וישראל וכן בגלל סגירת המעברים.

07:00: הלימודים ביישובי הדרום יתקיימו הבוקר כרגיל. בתום הערכת מצב שקיימו אתמול בפיקוד העורף הוחלט כי גם פעילויות לחג פורים ייערכו כמתוכנן, אלא אם תחול הרעה במצב הביטחוני.

לדברי שיר מסיקה, רכז נוער במועצה האזורית חוף אשקלון, "אנו מקווים שלא נצטרך לבטל את האירועים, אבל מודעים לאפשרות שתהיה הסלמה". לדבריו, "יש שתי מיגוניות בסמוך לאירוע, אך תהיה התקהלות גדולה ופיקוד העורף יכול לבטלו".

00:20: בתגובה לירי הרקטות אתמול (חמישי) בערב, צה"ל תקף שבע מטרות הלילה ברצועה. לפי הודעת דובר צה"ל, כלי טיס של חיל האוויר הפציצו שלוש מטרות טרור, כהגדרת צה"ל, בצפון הרצועה, ועוד ארבע מטרות בדרום הרצועה.

13.03.14

23:40: הרמטכ"ל בני גנץ שב היום ארצה, לאחר ששהה בארצות הברית בימים האחרונים והשתתף בערב ההתרמה של ארגון ידידי צה"ל בארצות הברית. גנץ קיים הערכת מצב לאור ההתפתחויות בדרום, ולאחר מכן המריא לאוגדת עזה, שם קיים הערכת מצב נוספת עם מפקד פיקוד הדרום, האלוף סמי תורג'מן, ראש אגף המבצעים, האלוף יואב הר אבן, ומפקד אוגדת עזה, תא"ל מיקי אדלשטיין. בתום הערכת המצב נפגש גנץ עם ראשי רשויות מיישובי עוטף עזה.

הורים מלווים את ילדיהם לבית ספר בשדרות, הבוקר

22:50: רקטה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול, לא היו נפגעים. לא נשמעה אזעקה בטרם אירע הפיצוץ.

21:40: צה"ל הודיע כי הציב הערב מערכת כיפת ברזל מחוץ לעיר אשדוד.

21:35: מערכת כיפת ברזל יירטה רקטה מעל העיר שדרות.

21:05: שתי אזעקות נשמעו בשדרות ואזעקה נוספת נשמעה במועצה האזורית שער הנגב.

כוחות הביטחון ליד מקום פגיעת רקטה בשדרות, אתמול

20:45: רקטה התפוצצה בשטח פתוח בשער הנגב. רקטה נוספת יורטה על ידי מערכת כיפת ברזל.

20:34: אזעקת צבע אדום נשמעה בשדות נגב ובחוף אשקלון.

20:00: שלוש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים. אין נפגעים.

19:48: אזעקת צבע אדום נשמעה במועצה האזורית שער הנגב

17:15: אזעקת צבע אדום נשמעה במועצה האזורית חוף אשקלון. רקטה אחת התפוצצה באזור פתוח בשטחי המועצה, לא היו נפגעים.

16:05: בצה״ל הגיבו בהכחשה על אמירות דוברי הג׳יהאד האסלאמי הפלסטיני כאילו הושג הסכם להפסקת-אש. "יש הודעה תקשורתית של הארגון, לא הסכם עם ישראל - שאינה צד להסכמים אתו - ועדיין לא מציאות שנבחנה בשטח לאורך זמן".

14:50: מקורות בג'יהאד האיסלאמי אישרו כי גורמים במודיעין המצרי מנהלים מגעים מול ראשי התנועה וממשלת חמאס מצד אחד, ומול ממשלת ישראל מהצד השני, במטרה לייצב את המצב ברצועה ולמנוע הסלמה. לפי מקור מצרי בכיר, הנוסחה שהמצרים מנסים לגבש היא חזרה להבנות של "עמוד ענן", שביסודן הפסקת ירי הרקטות לעבר יישובי הדרום.

בכירים בג'יהאד האיסלאמי הצהירו כי כבר הושגו הבנות על הפסקת הירי. הבכיר חאלד אל-בטש כתב בסטטוס בעמוד הפייסבוק שלו כי "בעקבות מאמצים מצריים אינטנסיביים, הסכם הרגיעה הושב על כנו בהתאם להבנות שהושגו בקהיר ב-2012", בהתייחס להפסקת האש שהושגה אחרי "עמוד ענן". הבכיר אחמד אל-מודלל אמר בריאיון לאתר המזוהה עם חמאס בעזה כי למרות ההבנות שהושגו, בג'יהאד האיסלאמי שומרים לעצמם את הזכות להגיב על כל הפרה ישראלית של ההסכם, להגדרתו.

גורם בכיר בממשלת חמאס אמר בשיחה עם "הארץ" כי למרות הניתוק המדיני לכאורה עם מצרים, בדרגי המודיעין ישנם עדיין ערוצים פתוחים וישירים בין עזה לקהיר, בנוסף לערוצים עקיפים שמנהלים מדינות ערב וגורמים אירופיים.

בנוסף, גורמים פלסטינים דיווחו בשעות הצהריים על שלושה פצועים קל עד בינוני בעקבות תקיפה ישראלית באזור רפיח. על פי הדיווחים, הפצועים נפגעו מרסיסים לאחר שחיל האוויר תקף מחסן צמוד לבית מגורים ופתח של מנהרה ברפיח.

14:00: צה"ל תקף בשעות הצהריים שבע מטרות ברצועת עזה, בתגובה לירי הגראדים מוקדם יותר לעבר אשקלון ואשדוד, ביניהן אתרי תשתיות טרור, מנהרה ומפקדה.

גדודי אל-קודס, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, פרסמו לפני זמן קצר סרטון דרך רשת היוטיוב, בו הם מציגים כן שיגור חדש. זהו משגר שיוצר ברצועה ומופעל בעודו טמון בקרקע. הסתרת משגרים בשטחים פתוחים או סמוך לבתי מגורים היא שיטת פעולה אופיינית לג'יהאד האיסלאמי ולחמאס. תעשיית הרקטות ברצועת עזה התפתחה בשנים האחרונות, ואף צברה תאוצה נוספת בעקבות סגירת מנהרות ההברחה ממצרים, דרכן העבירו ארגוני הטרור רקטות ומשגרים ממצרים לרצועה לאורך שנים. צפו בהצגת כן השיגור החדש של גדודי אל-קודס:

13:50: פרשננו אמיר אורן מוסר כי בעקבות ירי הרקטות מעזה אתמול והבוקר, הוחלט בדיון במטכ"ל לגייס בצווי חירום צוותי מילואים של סוללות הגנה אווירית. ההחלטה אושרה בידי שר הביטחון יעלון והובאה לידיעת הקבינט הביטחוני שהתכנס הבוקר בתל אביב, אך עדיין לא הועברה כנדרש לאישור ועדת החוץ והביטחון של הכנסת.

קצין בכיר בצה"ל אמר הבוקר כי גיוס המילואים הוא "בהיקף מוגבל". ועדת החוץ והביטחון מוסמכת לאשר הכרזת מלחמה וכל קריאה חריגה לשירות מילואים פעיל, אך הנוהג המקובל הוא לאפשר לצה"ל גיוס גם בטרם אישור הוועדה, ובלבד שבתוך 48 שעות יושג אישור כזה.

חברים בוועדת החוץ והביטחון האשימו את ראש הממשלה נתניהו, המסרב למנות יו"ר קבוע לוועדה, ואף אינו מצליח לסכם עם שר האוצר לפיד מי משני מועמדיהם לראשות הוועדה - ח"כ עפר שלח מיש עתיד או ח"כ צחי הנגבי מהליכוד, יכהן ראשון בתורנות בין השניים. חברים אחרים בוועדה חלקו על טענה זו ואמרו כי לפי הסיכום מ-6 בינואר, יכול יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לכנס את הוועדה ולמנות אחד מהשניים - או שלישי, כגון ח"כ שאול מופז מקדימה – ליו"ר זמני, כדי להעניק למערכת הביטחון את האישורים הנחוצים.

13:20: על רקע ירי הרקטות, כתבינו גילי כהן ועמוס הראל פרסמו הבוקר כי ארצות הברית הודיעה שתעביר 429 מיליון דולר נוספים לישראל למימון ייצור סוללות וטילים של מערכת יירוט הרקטות כיפת ברזל, זאת לאחר ששתי המדינות פתרו את עיקרי המחלוקת ביניהן בשאלת מכירת המערכת למדינות נוספות. אולם כעת עולה בעיה נוספת: צה"ל לא העמיד עדיין די כוח אדם לאיוש הסוללות הבאות, ופריסת סוללה שמינית עלולה להתעכב בחודשים אחדים כתוצאה מכך.

12:45: גורם פלסטיני רשמי אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי מצרים – אשר תיווכה בעבר בהפסקות אש בין ישראל לבין חמאס – פועלת להשגת רגיעה באיזור. "בכירים בקהיר יצרו קשר עם שני הצדדים", אמר.

11:55: הזרוע הצבאית של ארגון ועדות ההתנגדות העממית בעזה לקחה אחריות על ירי הרקטות לפני שעה קלה. בהודעה שנמסרה נאמר כי כל היחידות של הארגון נמצאות כעת בכוננות גבוהה לאורך גדר המערכת, וכי הם יגיבו בעוצמה על כל פעולה ישראלית בעזה. כלי תקשורת ברצועה מדווחים בהבלטה על התכנסות הקבינט הישראלי ובעזה נכנסו לכוננות ספיגה.

11:15: כתבנו המדיני ברק רביד מעדכן כי הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס הבוקר לדון במתיחות בדרום. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיב לירי הרקטות הבוקר בזמן ביקורו במפעל "טבע" יחד עם ראש ממשלת בריטניה, דייויד קמרון, ואמר כי "המדיניות שלנו בדרום ברורה - אנחנו מסכלים ופוגעים בכל מי שמנסה לפגוע בנו, ואנחנו מגיבים בעוצמה חזקה מאוד מול כל פגיעה. אני רוצה להבהיר כי מי שינסה לפגוע בשמחת חג פורים שלנו - אנחנו נפגע בו בעוצמה".

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, אמר בהערכת מצב הבוקר כי "כל מי שינסה לירות לעבר ישראל, או יהיה מעורב בירי לעבר ישראל, דמו בראשו, ולא נהסס לפגוע בו בכל עת". יעלון הוסיף כי תגובת צה"ל בעקבות הירי אתמול היא החריפה ביותר מאז מבצע "עמוד ענן", ולדבריו "המחיר ששילמו ארגוני הטרור ברצועה הוא כבד". יעלון ציין כי "אנו רואים בג'יהאד האיסלאמי ובחמאס אחראים לירי אתמול לעבר הדרום, וברשותנו מגוון אפשרויות שלא נהסס להשתמש בהן כדי להמשיך ולהגיב כלפיהם בעוצמה. חמאס הוא האחראי ברצועה, ואם לא יידע למנוע ירי משטחו נפעל נגדו ונגד אינטרסים רחבים שלו".

11:10: תלמידים באשדוד הלומדים במוסדות חינוך שאינם ממוגנים מפונים בשעה זו לבתיהם. התלמידים בבתי הספר היסודיים ובתיכונים בגן יבנה מפונים גם כן, תלמידי הכיתות הנמוכות חוזרים לביתם בליווי הוריהם. הפעילות בגנים בעיר נמשכת כרגיל.

בשלב זה לא יצאה הנחייה לשחרור תלמידים ממוסדות חינוך באשקלון והלימודים מתקיימים כסדרם. למרות זאת, ישנם הורים המוציאים את ילדיהם ממוסדות החינוך. בהערכות מצב שהתקיימו מוקדם יותר בכלל המועצות המקומיות הוחלט לקיים את הלימודים במוסדות החינוך כסדרם, ולא יצאה הנחייה לבטל את אירועי פורים בימים הקרובים.

10:50: לאחר לילה מתוח ביישובי הדרום, התחדש הבוקר הירי מרצועת עזה לעבר שטח ישראל. רקטה אחת נפלה צפונית לאשקלון ורקטה נוספת נפלה דרומית לאשדוד, שתיהן נפלו בשטחים פתוחים, לא דווח על נפגעים. בשלב זה לא אותרו זירות הנפילה. אזעקות נשמעו באזור אשקלון, אשדוד ובמועצה האזורית אשכול.

אתמול תקפו כלי טיס של חיל האוויר 29 יעדים ברצועת עזה בתגובה לירי עשרות הרקטות לעבר שטח ישראל. להערכת גורמים בפיקוד העורף, הארגונים ברצועה יכילו את התקיפות ולא צפויים להשיב בירי, אך לא נפסלת אפשרות שארגונים סוררים יבחרו להגיב. לצד זאת, בצה"ל הנחו את התושבים להמשיך ולשמור על עירנות עד להודעה חדשה, והחקלאים בעוטף עזה התבקשו שלא לעבוד בסמוך לגדר המערכת.

בעקבות הירי המאסיבי אמש, שהחל בשעה 17:00 ונמשך לכל אורך הערב, החליט מפקד המחוז הדרומי במשטרה, ניצב יורם לוי, על תגבור כוחות ברחבי הגזרה, כמו גם הכנסת היחידות המחוזיות לכוננות הקפצה. מוקדי מידע נפתחו כדי להשיב לפניות אזרחים.

"הילדים פחדו שפורים ייהרס בגלל הגשם, אבל עכשיו הם מפחדים שזה יקרה בגלל הקסאמים", סיפר תושב שדרות שילדיו לומדים בבתי הספר בעיר, "הילדים ישנו הלילה בממ"ד, אבל אנחנו מתורגלים ומקווים שהזעם יעבור מהר ונחזור לשגרה".

בתקיפות חיל האוויר ברצועת עזה אמש הופצצו מטרות שהוגדרו כיעדי טרור, בהם שטחי אימונים של הג'יהאד האיסלאמי וחמאס. הדי הפיצוצים נשמעו בכל אזור עוטף עזה, שתושביו הונחו לשהות במרחבים מוגנים.

מקורות פלסטיניים דיווחו כי מטוסי קרב תקפו אתר אימונים של הג'יהאד האיסלאמי בחאן יונס ואתרים נוספים ברפיח שבדרום הרצועה. כמו כן, דווח על תקיפה נוספת באזור בית חנון בצפון הרצועה. על פי ידיעות בסוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית "מען", מטוס ירה טיל יחיד לעבר קבוצה של אזרחים בשטח פתוח בצפון הרצועה בבית לאהיא.

בכל התקריות לא דווח על נפגעים או פצועים, אך נגרם נזק לרכוש.

השתתפו בהכנת הידיעה: שירלי סיידלר, גילי כהן, עמוס הראל, אמיר אורן, ג'קי חורי וברק רביד

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

א"ב יהושע בביתו בגבעתיים

"בסוף נחבק את מנסור עבאס וחבריו, אבל לא אזכה לראות את זה"

מדור טיסות 
וובה דיאצ'נקו
אירינה טיפוגרף
צילום: תומר אפלבאום 
נתב"ג
נמל התעופה בן גוריון
שדה תעופה

שכנה צברית הביאה לי עיתון ואמרה: "תסתכלי, דרושים". ככה התקבלתי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ