פרשת הרפז: וינר ובניהו נעצרו בחשד להדלפת חומר "סודי ביותר"

המשטרה האריכה את מעצרם עד מחר בערב, בעקבות גילוי חומרים חדשים שלא נחקרו עד כה. הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי צפוי להיחקר גם הוא

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

הרמטכ"ל לשעבר, רא"ל (מיל') גבי אשכנזי, צפוי להיחקר במשטרה בעקבות גילוי חומרים חדשים שלא נחקרו עד כה בפרשת הרפז. הבוקר (רביעי) תא"ל (מיל') אבי בניהו ואל"מ (מיל') ארז וינר נעצרו ונחקרו ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בחשד לשיבוש מהלכי משפט. מעצרם הוארך עד לשעה 20:00 מחר בערב. לאחר סיום חקירתם של השניים ושל מעורבים נוספים בפרשה במעגל הרחב יותר, יזומן אשכנזי לחקירה כדי לאמת את הדברים.

קרוב לשעה 7:00 בבוקר היום, הגיעו שוטרים מיחידת להב 433 לבתיה של וינר ובניהו, עיכבו אותם לחקירה וערכו חיפוש במחשבים ובמסמכים שברשותם. בין היתר, נמצא בביתו של בניהו מחשב שנשאר אצלו עוד מתקופת שירותו כדובר צה"ל, שהכיל חומרים רגישים.

בין החשדות המיוחסים לדובר צה"ל ולעוזר הרמטכ"ל לשעבר נמנים גם קשירת קשר לביצוע פשע, מרמה והפרת אמונים, השמדת ראיה, גניבה בידי מורשה וגילוי בהפרת חובה. נציג המשטרה בדיון בבית המשפט הדגיש כי החשודים נעצרו בעקבות גילוי חומרים חדשים, שטרם נחקרו – "לא בחקירת מבקר המדינה ולא בשום חקירה אחרת".

דובר צה"ל והרמטכ"ל לשעבר, אבי בניהו וגבי אשכנזי, ב-2010צילום: ניר קידר

בנוסף, בועז הרפז נעצר אתמול לחקירה בחשד לביצוע עבירות של שיבוש הליכי חקירה, זיוף, סיוע להפרת אמונים, פגיעה בפרטיות וקשירת קשר לביצוע פשע. לאחר שנחקר הורה בית משפט השלום בראשון לציון על שחרורו בתנאים מגבילים, והוא נשלח למעצר בית למשך עשרה ימים.

בתגובה להתפתחויות בפרשת הרפז, מסר הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי באמצעות יועץ התקשורת שלו כי "רא"ל (מיל') אשכנזי אינו מצוי בפרטי החקירה, אך ידוע לו היטב כי תא"ל בניהו ואל"מ וינר מילאו את תפקידיהם כקצינים מעולים, ישרים ושומרי חוק. לכן, רא"ל (מיל') אשכנזי משוכנע כי החקירה תסתיים בלא כלום".

כפי שנכתב בבקשה להארכת מעצרם, בניהו ווינר חשודים כי פעלו יחד עם אחרים לאיסוף והפצת חומר מכפיש על אנשי צבא ופוליטיקאים, וזאת תוך ביצוע שורה של עבירות, לרבות השמדת ראיות ושיבוש הליכי משפט. החשודים החזיקו שלא כדין חומרים מסווגים ברמת "סודי", "סודי ביותר" ואף מעבר לכך. בנוסף, העבירו לידיעת גורם בלתי מוסמך חומרים מסווגים ברמת "סודי ביותר".


לפרטים המלאים לחצו על הדמות הרצויה. נתונים: גילי כהן

נציג המשטרה בדיון שנערך היום בבית המשפט, רב-פקד דובי שרצר, אמר כי "להבנתנו, אין צל של ספק מהחומר שמונח בפני בית המשפט כי התגבשו ראיות מהותיות לביצוע העבירות. אני יכול לומר ברמת וודאות מוחלטת שהחשודים פעלו לשיבוש החקירה, להשמדת ראיות באופן אקטיבי ויזום, ולפיכך אין מקום לספק באשר לחובת המעצר".

סנגורו של תא"ל (מיל') בניהו, עו"ד אייל רוזובסקי, התייחס בבית המשפט לטענת המשטרה לפי במחשבים שנתפסו בביתם של החשודים נמצא חומר סודי, ואמר: "מי שיודע שיש חקירה נגדו לא היה מחזיק חומר חקירה ומחכה שיחקרו אותו".

לטענת סנגוריו של אל"מ (מיל') ארז וינר, עורכי הדין עודד סבוראי ודוד שוורצבאום, כל מסמך שמקורו בלשכת הרמטכ"ל מקבל אוטומטית את הסיווג הסודי ביותר, בין אם תוכנו סודי ובין אם לא, ולכן אין זה אומר שהמסמכים שהחזיק וינר הם אכן סודיים. "ארז וינר היה מעורב לדאבונו מן הרגע הראשון בחקירת פרשת הרפז, ומאז הוכנו הרבה מאוד מסמכים למבקר המדינה ולבג"ץ. כל החומרים שנתפסו אצל ארז קשורים לעיסוק המשפטי בפרשה", אמרו הסנגורים.

היום, בעת הדיון בעניינו בבית המשפט, אמר תא"ל (מיל') בניהו: "ניצב כאן אדם בן 54 שמתקשה לשמוע שהוא סכנה לביטחון הציבור. את רוב שנות חיי הבוגרים הקדשתי לביטחון הציבור. אני עומד כאן כחלק מפרשה שהייתי מעורב בה בעל כורחי. אני אדם שומר חוק. אני שמח על החקירה, אך מפנה את תשומת הלב לכך שהיא מתנהלת על חצי מגרש. הכל הושמד, כולל הגיבויים בצד השני, אין לי אלא להצר על כך".

עוזר הרמטכ"ל לשעבר, ארז וינר, בבית המשפט ב-2012

בניהו הוסיף כי היום הובא לעיונו מסמך ובו תמליל הקלטה של שיחה שהתקיימה בינו לבין מחליפו בתפקיד דובר צה"ל, אל"מ ליאור לוטן. "התקשרתי לברך אותו. השיחה הזאת נמסרה לעיוני, היא מסווגת 'סודי', היא שיחה מנהלית, אין שם סודי ולא בדל של סודי. אינני עבריין ולא בן עבריין", אמר בניהו.

בטיעוני המשטרה להארכת מעצרם של השניים כתב כי קיים יסוד סביר לחשש ששחרור החשודים יביא לשיבוש הליכי חקירה או משפט, להתחמקות מחקירה או להעלמת רכוש, להשפעה על עדים או לפגיעה בראיות בדרך אחרת. "החשודים במעשיהם הוכיחו כי הם מסוכנים לשלום הציבור", כך נכתב.

לפני כחודשיים סיים צוות החקירה בתיק "404" – פרשת יחסיהם של שר הביטחון הקודם אהוד ברק והרמטכ"ל הקודם גבי אשכנזי, המוכרת גם כפרשת הרפז, את מיון החומר שנמסר לו מצה"ל ודיווח לפרקליטות המדינה כי הוא עומד לעבור לשלב התשאול של המעורבים בפרשה.

לפי הודעות הפרקליטות לבג"ץ, בתשובה לעתירות שהוגשו בעניין החקירה, בין המתושאלים עשויים להימצא רבי-האלופים בדימוס ברק ואשכנזי ואל"מ (מיל') וינר, שהיה עוזר הרמטכ"ל וקיים בהוראת אשכנזי קשר עם בועז הרפז. בעקבות איסוף חומרי החקירה, מיונם וניתוחם - אפשר שיזומנו לתשאול אזרחים וקצינים נוספים, ביניהם מי ששיחות עמם או שאזכור שמותיהם עלו בהקלטות לשכת הרמטכ"ל.

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הורה למשטרה לפתוח בחקירה בפרשת הרפז ב-1 באוגוסט 2013, והביע אי־נחת מאיטיות התקדמותה עד לאותו שלב. בדיונים פנימיים הבהיר כי בדעתו להחליט על גורל התיק בתוך חודשים וכי לא יאפשר סחבת נוספת. כתב האישום נגד הרפז, החשוד בזיוף המסמך שהתיימר לתאר מזימה לפעול נגד אשכנזי ואלופים שהיו מועמדים לכהונת הרמטכ"ל אחריו, מוקפא זה שנים, מאז קיץ 2010.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ