סגן ר"מ טורקיה: הסכם הפיוס עם ישראל ייחתם כנראה אחרי 30 במארס

בראיון לעיתון הטורקי הורייט אמר בולנט ארינץ' כי ממשלתו תבחן את טיוטת ההסכם שמסרה ישראל ותהפוך אותו לרשמי לאחר הבחירות המקומיות במדינה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

סגן ראש ממשלת טורקיה בולנט ארינץ' אמר לעיתון הטורקי "הורייט" כי הסכם הפיוס בין ישראל לטורקיה ייחתם ככל הנראה אחרי הבחירות המקומיות במדינה ב-30 במארס.

ארינץ' ציין כי הטיוטה הסופית של הסכם הפיוס, שכוללת את סכום הפיצויים שישראל תשלם, הועברה לטורקיה בחודש שעבר. לדבריו, ממשלת טורקיה תבחן את הנוסח הישראלי ותהפוך אותו להסכם רשמי שיאושר על ידי שתי המדינות אחרי הבחירות המקומיות בטורקיה.

עוד אמר ארינץ' כי אחרי חתימת ההסכם ינורמלו היחסים בין ישראל לטורקיה ושתי המדינות ימנו שגרירים. לדבריו, הסכם הפיוס עם ישראל יצטרך לעבור אישור של הפרלמנט הטורקי.

בחדש שעבר טען ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, כי האשם בעיכוב החתימה על הסכם הפיוס הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו. הדברים נאמרו בשיחת טלפון שקיים ארדואן עם נשיא ארה"ב ברק אובמה, שבה דנו בשורה של נושאים הקשורים למצב במזרח התיכון, ובהם הניסיון לסיים את המשבר בין ישראל לטורקיה בעקבות המשט לעזה במאי 2010.

סגן ר"מ טורקיה ארינץ'

לאחר השיחה פרסם הבית הלבן הודעה קצרה, שנאמר בה כי אובמה עודד את ארדואן להשלים את הסכם הפיוס ולנרמל את היחסים עם ישראל. עם זאת, מקורות ישראלים שעודכנו בפרטי שיחת הטלפון ציינו אז כי מאחורי ההודעה הקצרה יחסית עומדים דין ודברים ממושכים יותר בנושא בין שני המנהיגים. לדבריהם, אובמה אמר לארדואן כי עברה כמעט שנה מאז שיחת הטלפון שארגן בעת ביקורו בישראל ושבמהלכה התנצל נתניהו על הרג תשע האזרחים הטורקים על הספינה "מאווי מרמרה" בשנת 2010. אובמה הדגיש שציפה כי בעקבות שיחת הטלפון המשבר בין ישראל לטורקיה יגיע לסיומו בתוך חודשים ספורים, אך גם שנה לאחר מכן דבר לא קרה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ