ארה"ב: לא נשחרר את פולארד בתמורה לשחרור אסירים ערבים־ישראלים

בבית הלבן ובמשרד החוץ בוושינגטון הכחישו את הדיווחים שבכוונתם לשחרר את המרגל ג'ונתן פולארד כדי לקדם את המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

גם בבית הלבן וגם במשרד החוץ בוושינגטון הכחישו הבוקר (רביעי) כי הממשל האמריקאי מתכנן לשחרר את המרגל היהודי ג'ונתן פולארד בתמורה לשחרור אסירים ערבים־ישראלים על ידי ישראל.

דוברת המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן, ברנדט מיהאן, ודוברת משרד החוץ האמריקאי, ג'ניפר סאקי, פרסמו הודעה זהה לפיה "פולארד הורשע בריגול נגד ארה"ב שהוא פשע חמור ונשפט למאסר עולם". בהמשך ההודעה הודגש כי "אין כרגע תוכניות לשחרורו של פולארד".

ההכחשות האמריקאיות הגיעו בעקבות דיווח בגלי צה"ל הבוקר, לפיו שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, הציע מיוזמתו לראש הממשלה בנימין נתניהו לשחרר את המרגל היהודי בתמורה לביצוע הסבב הרביעי של שחרור האסירים הפלסטינים, ושבמסגרתו ישוחררו גם 14 אסירים ערבים־ישראלים. לפי הדיווח בגלי צה"ל, קרי הציע את שחרור פולארד כדי להביא להארכת המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים מעבר ל-29 באפריל.

הפגנה למען שחרור פולארד ב-2013. ארה"ב: "אין כרגע תוכניות לשחרורו"צילום: אורן נחשון

למרות הדיווח בגלי צה"ל, כלל לא ברור שהפלסטינים יסכימו להאריך את המשא ומתן גם אם נתניהו ישחרר את האסירים הערבים־ישראלים. נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), טוען כי קרי הבטיח לו בתחילת שיחות השלום, בסוף יולי 2013, שאסירים ערבים־ישראלים ישוחררו. ישראל מכחישה שניתנה הבטחה כזו.

כמו כן, הנשיא הפלסטיני התנה את הארכת המשא ומתן עם ישראל מעבר ל-29 באפריל בהקפאת הבנייה בהתנחלויות ובשחרור אסירים נוספים, מעבר לקבוצת האסירים הרביעית. לפיכך, גם אם העסקה שעליה דווח בגלי צה"ל היתה יוצאת לפועל, אין הכרח שהיא היתה גורמת לפלסטינים להמשיך בשיחות השלום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ