ברק רביד - צרובה
ברק רביד

המסרים החיוביים מכיוון טורקיה, בנוגע לפיוס עם ישראל, מתגברים ככל שמתקרבות הבחירות המקומיות במדינה - שייערכו בעוד שלושה ימים. שר החוץ הטורקי אחמט דבוטולו אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי "פערי הציפיות בין הצדדים הולכים ונסגרים" וכי "יש מומנטום חיובי והתהליך נע בכיוון חיובי".

שר החוץ אמר את הדברים בראיון שהעניק אתמול (רביעי) לכתב של סוכנות הידיעות הצרפתית בעיר קוניה שבמחוז הבחירה שלו. דבוטולו ציין כי טורקיה מעוניינת לסיים את משבר המאווי מרמרה, שנמשך מאז חודש מאי 2010 לסיומו. "השגנו התקדמות רבה", אמר דבוטולו. "אבל שני הצדדים צריכים להיפגש שוב כדי להגיע להסכם סופי... אנחנו מחכים לתשובה מהצד הישראלי. מה שחשוב הוא שנגיע להסכם".

דבריו של דבוטולו הם חלק משטף דיווחים בטורקיה בימים האחרונים בנוגע לפיוס קרוב עם ישראל. לפני כמה ימים התבטא סגן ראש ממשלת טורקיה בולנט ארינץ' כי הסכם הפיוס ייחתם ככל הנראה אחרי הבחירות המקומיות ויביא לנירמול היחסים ולהחזרת השגרירים.

שר החוץ הטורקי דבוטולו, החודש

במקביל, התפרסמו דיווחים רבים נוספים לגבי הסכם הפיוס בין המדינות. כך למשל, דיווח הבוקר העיתון הטורקי "דיילי סבאח" כי במסגרת הסכם הפיוס תשלם ישראל פיצויים של 21 מיליון דולר למשפחות ההרוגים והפצועים במשט. "הארץ" חשף לפני חודשיים כי ישראל תשלם פיצויים בסך 20–23 מיליון דולר.

ה"דיילי סבאח" דיווח עוד שכחלק מההסכם, ועל רקע דרישתה של טורקיה להסיר את המצור מעל רצועת עזה, תעניק ישראל לטורקיה מעמד מיוחד בכל הנוגע לסיוע ההומניטארי לרצועה. טורקיה תקבל אישור להכניס לרצועת עזה כל סוג של סיוע הומניטארי, והשגריר הטורקי החדש שימונה לשגרירות בתל אביב יהיה אחראי על תיאום הסיוע והעברתו.

הפגישה האחרונה בין צוותי המו"מ משני הצדדים התקיימה בחודש פברואר בירושלים. בסיום אותו סבב שיחות גובשה טיוטת הסכם פיוס, אולם ראש הממשלה בנימין נתניהו לא אימץ אותה ועיכב את תשובתו. ראש ממשלת טורקיה ארדואן המתין לתשובה, אך כאשר זו לא הגיעה החליט להציב תנאי פומבי נוסף בדמות התחייבות כתובה להסרת המצור מעל רצועת עזה. נשיא ארה"ב ברק אובמה שוחח עם ארדואן ונתניהו בעניין בשבועות האחרונים, אולם כל אחד מהמנהיגים האשים את השני במבוי הסתום.

האנייה מאווי מרמרה, ב-2010

פקיד ישראלי בכיר שמעורה במגעים ציין כי חרף שטף הדיווחים בתקשורת הטורקית, המגעים על הסכם הפיוס "נמצאים בהקפאה". נציגי שני הצדדים נמצאים בקשר טלפוני שוטף, אולם בשלב זה לא הבשילו התנאים בשני הצדדים לחתום על ההסכם.

בירושלים מעריכים ששטף ההתבטאויות בנושא מצד בכירי ממשלת טורקיה מגיע על רקע הבחירות המקומיות המתקרבות, ומיועד בעיקר לצרכים פוליטיים פנימיים. לדברי פקידים ישראלים בכירים, ארדואן נמצא בלחץ פוליטי וחושש מירידה דרמטית בכוחה של מפלגתו ולכן מנסה להבליט את ההתקדמות במגעים עם ישראל כדי להציג לבוחרים הישגים מצד אחד וחזות מדינית מתונה מצד שני.

כחלק משטף הפרסומים בתקשורת הטורקית דיווח העיתון הטורקי "זמאן" הבוקר כי בכיר המוסד לשעבר, דוד מידן, שטיפל במגעים לשחרור החייל החטוף גלעד שליט, ביקר ביום שני האחרון בטורקיה ונפגש עם ראש המודיעין הטורקי האקאן פידאן.

מידן מכיר את פידאן מזה כמה שנים, עוד מהתקופה בה שימש כראש האגף לקשרי חוץ של המוסד. במהלך המגעים על עסקת שליט ביקר מידן כמה פעמים בטורקיה וגיבש מול פידאן את ההסכם שבמסגרתו גורשו כעשרה מחבלים פלסטינים ששוחררו במסגרת העסקה לטורקיה.

בדיווח ב"זמאן" הבוקר נקשר ביקורו של מידן בטורקיה עם הסכם הפיוס בין המדינות ונטען בו כי הוא ופידאן סיכמו על "פתיחה מחדש של השגרירויות בשתי המדינות ועל ביקור אפשרי של ראש הממשלה ארדואן בישראל כחודש אחרי הבחירות המקומיות בטורקיה".

אמינות הדיווח ב"זמאן" מפוקפקת, בין השאר בשל העובדה ששגרירויות ישראל וטורקיה באנקרה ובתל אביב מעולם לא נסגרו, אולם דרג הייצוג הדיפלומטי בהן ירד - ולכן אין צורך בפתיחתן מחדש. בנוסף, הסבירות לביקור של ארדואן בישראל, גם לאחר הסכם, אינה גבוהה.

פקיד ישראלי בכיר שמעורה במגעים עם טורקיה אישר כי מידן ביקר באנקרה השבוע, אבל הדגיש שמדובר היה בביקור פרטי וכי מידן לא הגיע לאנקרה כשליחו של ראש הממשלה. מידן לא עוסק בהסכם הפיוס בין המדינות. מי שמרכז את הטיפול בנושא שיקום היחסים עם טורקיה הם היועץ לביטחון לאומי יוסי כהן, מנכ"ל משרד החוץ ניסים בן שטרית ושליחו של ראש הממשלה לנושא יוסף צ'חנובר.

רמז למטרת ביקורו של מידן באנקרה ניתן לקבל מהתואר שהוצמד לו בדיווח בעיתון הטורקי. לפי "זמאן" מידן הגיע לאנקרה כשליחו של ראש הממשלה בנימין נתניהו "לנושאי אנרגיה וביטחון". פקיד ישראלי בכיר ציין כי מידן מעורב באפשרות לשיתוף פעולה עם טורקיה בנושא תגליות הגז הטבעי בים התיכון.

פקיד ישראלי בכיר ציין כי טורקיה, שזקוקה לגז טבעי, מעוניינת לרכוש אותו מישראל, אולם עד שלא ייחתם הסכם פיוס לא תקדם ישראל כל מכירת גז לאנקרה. בנוסף, כמה חברות טורקיות הביעו התעניינות בהנחת צינור להעברת גז טבעי ממתקני הקידוח הישראלים לטורקיה. ישראל מהססת אם לקדם מכירת גז לטורקיה ושימוש בתשתיות טורקיות להפצת ושיווק הגז הטבעי בשל היחסים המתוחים, וכן מחשש שמתיחויות מדיניות עתידיות מול טורקיה יפגעו באספקת הגז.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים. דרעי היה ונשאר המורה הרוחני שלו

לא מת, לא גוסס, ולא בבית חולים: תיק 4000 חי ונושם

איור

יש ילדות שההתבגרות המינית שלהן מתחילה בגיל 6. אין הסבר לתופעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?