הרמטכ"ל הדיח את המפקדים המעורבים בירי שממנו נהרג קצין צה"ל

לפי ממצאי החקירה של התקרית, "נפלו כשלים בתכנון ובביצוע המשימה" והכוחות לא עברו תדריך משותף. גם החייל היורה הודח מתפקידו כלוחם

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

הרמטכ"ל בני גנץ החליט להדיח את מפקד פלוגת חיל ההנדסה בגבעתי, שחייליו היו מעורבים בתקרית הירי, בה נהרג סרן טל נחמן לפני כחודש וחצי, בגבול רצועת עזה.

צה"ל פרסם היום (חמישי) את המסקנות העיקריות שעלו מהתחקיר שנערך לאחר מותו של נחמן, קצין בחיל האיסוף הקרבי, מירי של חייל מפלוגת חיל ההנדסה בחטיבת גבעתי. מהתחקיר עלה כי הגורם הישיר לביצוע הירי היה טעות בזיהוי של החייל היורה, שראה דמות על גבי הנגמ"ש ששהה מאות מטרים מגבול רצועת עזה. החייל היורה הודח מתפקידו כלוחם, ולא יוכל לשמש בתפקידי לחימה גם בעתיד.

לפי ממצאי התחקיר, "תהליך הכנת הכוח למשימה לא בוצע כראוי", וכן ציינו בצבא כי "נפלו כשלים בתכנון ובביצוע המשימה". בתחקיר התברר כי כוח גבעתי וכוח האיסוף הקרבי שיצאו למשימת האיסוף לא עברו תדריך משותף, שכלל הנחיות לפתיחה באש. כוח גבעתי שהוצב בגזרה היה חדש יחסית, ושהה אז רק כשבועיים באזור, בעוד צוותי האיסוף הקרבי, הכפופים לפיקוד הדרום, מבצעים את פעילויותיהם רק בגזרה זו. עוד התברר כי מי שפיקד על כלל הכוח לא היה איש גבעתי, אלא קצין מחיל האיסוף הקרבי, בניגוד להנחיות. מי שפיקד על חיילי החי"ר היה דווקא סמל, ולא מפקד הצוות מפלוגת חיל ההנדסה שלקחה חלק במשימה

גנץ הודיע כי קיבל את החלטת מפקד פיקוד הדרום, האלוף סמי תורג'מן, באשר להדחתם של שורה של חיילים ומפקדים מגדוד הסיור של חטיבת גבעתי. מלבד החייל היורה, הודח סמל הצוות מגבעתי מתפקידו ומכל תפקיד פיקודי, אך נקבע כי הוא יוכל בהמשך לשמש בעתיד בתפקידי לחימה. כך גם הודח מפקד המחלקה בגדוד האיסוף הקרבי, ונקבע כי לא יוכל לשמש כמפקד - לא בשירות סדיר ולא בשירות מילואים. מפקד פלוגת חיל ההנדסה של גדוד הסיור בגבעתי הודח אף הוא מתפקידו, אך נקבע כי הדבר לא ימנע ממנו לשמש בתפקידים עתידיים בצבא.

בצבא אומרים כי הקצין הביע את רצונו לסיים את תפקידו עוד קודם להדחתו על ידי מפקד פיקוד הדרום. כל הדרג הפיקודי הבכיר בשני הגדודים - מפקד גדוד הסיור בחטיבת גבעתי ומפקד גדוד האיסוף הקרבי "נשר", ספגו הערה פיקודית בתיקם האישי. צעד דומה נעשה גם עבור סגני מפקדי הפלוגות - הן בגדוד גבעתי והן בגדוד האיסוף.

הרמטכ"ל גנץ מסר כי "מדובר באירוע מבצעי טרגי בו איבדנו אדם נפלא, קצין ולוחם איכותי", והדגיש כי ישנו "צורך מחייב" ללמוד מהאירוע הקשה. בצבא הוסיפו כי ממצאי התחקיר הוצגו לבני משפחת נחמן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ