משבר בשיחות: קרי ביטל בואו לאזור בעקבות פניית עבאס למוסדות בינלאומיים

הרשות ביקשה להצטרף לאמנות בינלאומיות ובהן אמנת ז'נבה, על רקע העיכוב בפעימה הרביעית ופרסום המכרז לבנייה בגילה. אבו מאזן: "לא נותרה ברירה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי הודיע הערב (שלישי) כי לא יבוא מחר לאזור עקב החלטת ההנהגה הפלסטינית לפנות באופן חד-צדדי לארגונים הבינלאומיים. מוקדם יותר חתם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) על בקשות הצטרפות ל-15 אמנות בינלאומיות, לדברי מקורות פלסטיניים עקב סירובה של ממשלת ישראל להתחייב ליישום הפעימה הרביעית ופרסום המכרז לבניית מאות יחידות דיור בשכונת גילה. פקידים ישראלים בכירים העריכו כי עבאס יזם את המשבר בניסיון לשפר את תנאי חידוש המשא ומתן מבחינת הפלסטינים.

במסיבת עיתונאים שכינס בבריסל ניסה קרי להפחית מעוצמת המשבר, וציין כי "יהיה לא רציני" להגיע למסקנות על סמך אירועי היום. "אנחנו קוראים לשני הצדדים להפגין איפוק", אמר. "הנשיא עבאס נתן לי את מילתו שימשיך במשא ומתן עד סוף אפריל", ציין והבהיר כי טרם הושג הסכם כלשהו בנושא האסירים, וכי ממשלת ישראל צריכה להצביע בעניין. הוא הוסיף שהמגעים עם ישראל והפלסטינים על הסכם להארכת המשא ומתן יימשכו, אולם הבהיר כי "זו אחריותם של שני הצדדים לקבל החלטות".

עבאס, אתמול ברמאללה

במקביל למאמצים להגיע להסכם להארכת המשא ומתן בין הצדדים, הודיע עבאס בנאום מפתיע בישיבת הוועד הפועל של אש"ף כי בכוונתו לחתום על 12 מסמכי פנייה למוסדות האו"ם מטעם הרשות הפלסטינית, ביקש מחברי ההנהגה להצביע על ההחלטה ולאחר שזו אושרה פה אחד חתם על המסמכים. עבאס עדכן את קרי מראש על כוונתו. פקיד פלסטיני בכיר אמר הערב ל"הארץ" כי עבאס חתם על בקשות הצטרפות לאמנת ז'נבה ולאמנות נוספות העוסקות בזכויות אדם ובהגנה על אזרחים. לדבריו, טרם הוגשה בקשה להצטרפות לבית הדין הבינלאומי בהאג.

"אנחנו לא רוצים להתנגש עם הממשל האמריקאי, אבל לא נותרה לנו ברירה", אמר היום עבאס. "קרי עשה מאמצים אדירים ונפגשתי איתו 39 פעמים מתחילת המשא ומתן, אנחנו לא פועלים נגד אף אחד, אבל לא נותרה לנו שום אופציה אחרת. זו זכותנו לפנות למוסדות האו"ם, דחינו את זה למשך תשעה חודשים ולא הסכמנו לוותר על הזכות הזו". לדברי אבו מאזן למרות ההחלטה הזו ההנהגה הפלסטינית עדיין רוצה להגיע להסדר באמצעות המשא ומתן וההתנגדות העממית.

בכיר פלסטיני הסביר כי בישיבת ההנהגה הפלסטינית אתמול הוחלט לתת למאמצים האמריקאיים ארכה של 24 שעות, והערב, בניגוד להבטחות, לא נמסרה הודעה על שחרור האסירים בפעימה הרביעית ובנוסף פורסם מכרז לבניית כ-700 יחידות דיור בשכונת גילה. דוברו של אבו מאזן, נביל אבו-רודיינה, אמר כי "מי שנושא באחריות לכישלון השיחות היא ישראל, שבמקום לעשות את המוטל עליה ולשחרר את האסירים הגיבה במכרז לבניית מאות יחידות דיור בגילה. ישראל רוצה להכשיל את מאמציו של קרי, ואת פתרון שתי המדינות".

בעוד פקידים ישראלים בכירים אמרו היום כי עסקה להארכת המשא ומתן "כמעט סגורה", בכיר ברשות אמר ל"הארץ" כי הפלסטינים ממתינים ראשית לביצוע הפעימה הרביעית במלואה, כולל אסירים ערבים-ישראלים. עוד דורשים ברשות "הקפאה מלאה של הבנייה בגדה, בלי התחכמות ובלי הוצאת ירושלים מהכלל", וכי עבאס יוכל לקבוע מי יהיו האסירים שישתחררו במסגרת העסקה. הפקיד הבהיר כי לנוכח תנאי העסקה המדווחים, "אין לאן להתקדם".

שלשום אמר מקור פלסטיני ל"הארץ" כי הפלסטינים מוכנים לפנות למוסדות האו"ם, וכי המסמכים הנחוצים כבר הונחו על שולחנו של עבאס וממתינים רק לחתימתו. עם זאת ציין המקור כי הנשיא הפלסטיני צפוי להמתין כמה ימים לפני שיקבל החלטה בעניין. מקורות בפתח אמרו כי אבו מאזן נמצא בעמדה שבה "אין לו מה להפסיד": "בחוגים סגורים כבר מדברים על מי יהיה היורש, ואבו מאזן יודע זאת. הוא לא יעזוב את הזירה בעמדה של מנהיג שוויתר על עקרונות לאומיים למען הישרדותו האישית", אמרו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ