העסקה המתגבשת: שחרור פולארד והארכת המו"מ תמורת הקפאת בנייה ושחרור מאות אסירים

קרי נפגש עם נתניהו וצפוי להיפגש בבוקר עם אבו מאזן. העסקה תכלול גם את שחרורם של 14 אסירים ערבים-ישראלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי ניהל אמש (שני) משא ומתן עם ישראל והפלסטינים במאמץ של הרגע האחרון להציל את תהליך השלום מקריסה ולגבש נוסחה שתאפשר להאריך את השיחות עד סוף 2014. כחלק מהניסיונות למצוא נוסחה שתאפשר את המשך השיחות, שוקלת ארה"ב לשחרר את המרגל היהודי ג'ונתן פולארד בתמורה לשורה של ויתורים ישראלים משמעותיים עבור הפלסטינים.

קרי הגיע אתמול אחר הצהריים לביקור פתע בישראל, לאחר שבימים האחרונים שהה בפריז ועקב אחרי המגעים שמנהל השליח האמריקאי מרטין אינדיק עם שני הצדדים. אתמול בבוקר שוחח קרי עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס והגיע למסקנה כי להגעה מיידית שלו לאזור עשויה להיות השפעה מכרעת על השגת עסקה שתאפשר את הארכת המו"מ.

לפנות ערב הגיע קרי לפגישה עם נתניהו בלשכת ראש הממשלה בירושלים. בפגישה דנו הצדדים בעסקת חבילה, במסגרתה הפלסטינים יתחייבו להאריך את המו"מ עד סוף 2014 ולהימנע ממהלכים חד־צדדיים באו"ם. ישראל תשחרר כ–400 אסירים פלסטינים "קלים".

ג'ון קריצילום: רויטרס

בנוסף תבוצע הפעימה הרביעית במסגרתה ישוחררו 26 אסירים כבדים ובהם גם 14 אסירים ערבים־ישראלים. כמו כן ישראל תבצע "הקפאה שקטה" של הבנייה בכל ההתנחלויות מלבד בירושלים למשך כשמונה חודשים, עד סוף 2014. הממשלה לא תקבל החלטה רשמית על הקפאת בנייה ולא תפרסם צווים שאוסרים על הבנייה כפי שהיה בשנת 2009, אולם שר הביטחון, שהוא הריבון בגדה המערבית, יקפיא מכרזים ממשלתיים בהתנחלויות, שיווק קרקעות והליכי תכנון. הבנייה היחידה שתימשך היא בנייה כפרית ומצומצמת ביישובים קטנים שמחוץ לגושי ההתנחלויות. ארצות הברית מצדה תסכים לשחרר את המרגל היהודי ג'ונתן פולארד שכלוא כבר 29 שנה לאחר שהורשע בריגול למען ישראל. פקיד ישראלי בכיר שמעורה במגעים להארכת המשא ומתן עם הפלסטינים ציין כי "קיימת סבירות ששחרורו של פולארד יהיה חלק מהעסקה שעליה עובדים בשעות אלה, אך הדבר עדיין אינו ודאי". דובר הבית הלבן ג'יי קרני אמר בתדרוך היומי לכתבים אמש כי פולארד הוא מרגל מורשע וכי אין לו כל עדכון חדש לגבי מצבו.

בכיר בממשל האמריקאי אמר ל"הארץ" כי ארה"ב תסכים לשחרר את פולארד כחלק ממהלך רחב יותר שיכלול מהלכים ישראלים דרמטיים במו"מ עם הפלסטינים, ולא רק תמורת שחרור אסירים, אפילו יהיו בהם גם אסירים ערבים־ישראלים. "המפתח יהיה ויתור גדול אמריקאי עבור ויתור גדול ישראלי" (Big for Big), אמר הבכיר האמריקאי.

ג'ונתן פולארד

לאחר פגישה בת שלוש שעות עם נתניהו, חזר קרי למלונו בירושלים. בשל השעה המאוחרת, לא יצא קרי לפגישה עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס ברמאללה והוא צפוי להיפגש עמו בבוקר. אתמול לפנות ערב התכנסה ישיבה מכרעת של הוועד הפועל של אש"ף, שבה הציג עבאס לחברי ההנהגה הפלסטינית את ההצעה שקיבל מישראל וארה"ב להארכת השיחות.

כמה בכירים פלסטינים מסרו ל"הארץ" את עיקרי ההצעה הישראלית: ביצוע "הפעימה הרביעית" במסגרתה ישוחררו 26 אסירים פלסטינים שכלואים בישראל מהתקופה שלפני הסכמי אוסלו, ללא שחרור 14 האסירים הערבים־ישראלים, ושחרור 400 אסירים פלסטינים נוספים שישראל היא זו שתקבע את זהותם. לדברי הבכירים הפלסטינים ישראל סירבה בתוקף לשחרור בכיר הפתח בגדה מרואן ברגותי או מזכ"ל החזית העממית אחמד סעדאת, אך הביעה נכונות לשקול את שחרורו של איש המודיעין ובכיר הפתח, פואד שובכי, שעמד מאחורי נסיון הברחת הנשק בספינה קארין A. בנוסף הציעה ישראל להקפיא את הבנייה הממשלתית בהתנחלויות ולא לפרסם מכרזים חדשים, מלבד במזרח ירושלים, אך לא להקפיא את הבנייה הפרטית. משמעות הדבר היא הקפאת בנייה חלקית ביותר כיוון שאין כמעט בנייה ממשלתית בהתנחלויות. ההצעה הישראלית כוללת גם טיפול והסדרת מעמדם של 5,000 משפחות שהגישו בקשות לאיחוד משפחות בתוך הגדה המערבית ורצועת עזה, בנוסף להקלות במעבר אלנבי כמו פתיחת המעבר ל-24 שעות ביממה והקלות בכניסת הנוסעים.

בכירים פלסטינים ציינו כי הנשיא עבאס סירב לדון בהצעה הישראלית כל עוד ישראל לא התחייבה לבצע את "הפעימה הרביעית" ולכלול בה את 14 האסירים הערבים־ישראלים. התעקשותו של עבאס בנקודה זו הביאה ככל הנראה לדיון על אפשרות שחרורו של פולארד כדי "להמתיק" עבור ישראל את שחרור האסירים הערבים־ישראלים. בשבוע שעבר דווח בגלי צה"ל כי קרי הציע לישראל לשחרר את פולארד תמורת שחרור האסירים הערבים הישראלים. שעה קלה לאחר הדיווח הוא הוכחש על ידי הבית הלבן ועל ידי משרד החוץ האמריקאי, שטענו כי פולארד ביצע פשע חמור ו"אין כל תוכנית לשחררו בשלב זה".

הפלסטינים גם הסתייגו מכך שישראל היא זו שתבחר את שמות המשוחררים וטענו כי בצורה הזו תבחר ישראל לשחרר רק גנבי מכוניות או אסירים שנותרו להם שבועות או חודשים ספורים בבתי הכלא. הפלסטינים דורשים שרשימת 400 האסירים שישוחררו תכלול נשים, קטינים, אסירים חולים, עצירים מינהליים ואסירים בכירים.

אם הצדדים יתגברו על משבר שחרור האסירים ויאריכו את המשא ומתן, מעוניינים האמריקאים לשוב לדיונים על הסכם המסגרת שאותו ניסו לגבש בחודשים האחרונים. הסכם המסגרת צפוי לכלול עקרונות לפתרון סוגיות הליבה ולשמש בסיס למשא ומתן עבור שני הצדדים. למרות מגעים אינטנסיביים שהתקיימו בעניין בשלושת החודשים האחרונים בין ישראל לפלסטינים בתיווך אמריקאי, נותרו פערים גדולים בין שני הצדדים על תוכן המסמך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

מצעד הדגלים באזור שער שכם, בשנה שעברה. מה יחשבו אזרחי ישראל הערבים אם הממשלה תמנע מאזרחי היהודים לחולל ברחבת שער שכם תוך שירת "מוות לערבים", "שיישרף לכם הכפר" ועוד נעימות באותו הסגנון?

נילחם על זכותו של כל יהודי לקלל את האמ־אמא של כל ערבי

איור

יש ילדות שההתבגרות המינית שלהן מתחילה בגיל 6. אין הסבר לתופעה

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?