הפלסטינים על הפגישה הלילית: היה קרב מדיני קשה – לבני איימה בסנקציות

הצדדים נועדו במשך 9 שעות במה שהוגדר פגישת חירום. בכיר פלסטיני: נראה שהתהליך חזר יותר מעשר שנים לאחור. קרי: "אי אפשר להכריח סוס לשתות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מחריף המשבר בשיחות בין ישראל לפלסטינים. בכיר פלסטיני אמר היום ל"הארץ" כי נראה שתהליך השלום חזר לאחור יותר מעשר שנים. הבכיר אמר את הדברים בעקבות פגישת החירום הלילית שהוגדרה "קרב מדיני קשה". גורמים בכירים ברשות הפלסטינית אמרו כי נציגי הצוות הפלסטיני סירבו לדון בסוגיות טכניות ודרשו לעסוק בסוגיות מרכזיות על שולחן המשא ומתן - דרישה שהעלתה את רף המתיחות בין הצדדים: "לא באנו לדון בחבילות, באנו לדון בסוגיות הליבה", אמר בפגישה ראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת.

לפי אותם גורמים, שרת המשפטים ציפי לבני ושליחו של ראש הממשלה למו"מ, יצחק מולכו, הציעו לשחרר את הפעימה הרביעית ועוד הקלות תמורת הארכת המשא ומתן בעוד כשנה לפחות. אולם הנציגים הפלסטינים הבהירו כי הם לא הגיעו לדיון בפעימה הרביעית. "זה דבר שכבר סוכם עם האמריקאים. אתם הפרתם את הסיכום הזה,לא באנו לדון בסוגיה הזו". בתגובה, איימה לבני בסנקציות על הפלסטינים. עריקאת השיב לה: "אם תסלימו את המצב נגדנו, נרדוף אתכם כפושעי מלחמה בכל הפורומים הבינלאומיים".

לפי בכיר פלסטיני, תמונת המצב שהצטיירה היתה כאילו התהליך חזר לאחור. "הישראלים דיברו בטון של האדונים וכמי שרוצים להפוך את הכיבוש למנדט והרשות הפלסטינית היא הקבלן המבצע - הצד הפלסטיני אמר לזה לא. אנחנו באנו לנהל משא ומתן על גבולות 67 כולל ירושלים, הבקעה, הפליטים והמים". גורם פלסטיני המעורה בפרטים הגדיר את תמונות המצב בתהליך המדיני בשלב זה כחזרה לערב השיחות בקמפ דיויד. "שידברו על סוגיות הליבה מאחר וכל דיון אחר הוא טכני שמטרתו רק להאריך את התהליך למען התהליך לא למען השלום", אמר אותו גורם.

קרי, עריקאת ולבני אשתקד

בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" דווח היום כי הישיבה הלילית דמתה לקרב מדיני קשה וכי המתווך האמריקאי מרטין אינדיק לא הצליח לעצור את ההתנגשות בין הצדדים ולצנן את האווירה.

לפי הדיווח, עריקאת אמר לצד הישראלי כי "אנחנו באנו לקיים משא ומתן לא בתור רשות פלסטינית שישראל שולטת בכניסות וביציאות ממנה ואליה, אלא בשם מדינת פלסטין, שהאו"ם מכיר בה מבחינה חוקית, וזו מדינה שנמצאת תחת כיבוש".

פקידים ישראלים שעודכנו בתוכן הפגישה ציינו שציפי לבני שאלה את הפלסטינים בכעס למה פנו לאו"ם כאשר ידעו שתוך שעות ספורות תהיה ישיבת ממשלה שתאשר את העסקה ואת שחרור האסירים.

אחרי המסרים השקטים אתמול, הפנה שר החוץ של ארצות הברית, ג'ון קרי, מסר פומבי לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן), לפיו עליהם "לגלות מנהיגות" כדי להציל את תהליך השלום מקריסה.

במהלך ביקורו באלג'יריה אמר קרי כי על נתניהו ועבאס לפעול עכשיו. לדבריו, יש גבול למה שארה"ב יכולה לעשות כדי לדחוף את הצדדים להתקרב זה לזה. "אפשר להביא את הסוס לשוקת אבל אי אפשר להכריח אותו לשתות", אמר, "כעת הגיע הזמן שהמנהיגים ישתו". צפו בדברי שר החוץ האמריקאי קרי:

"אתה יכול לתווך, אתה יכול ללחוץ, אתה יכול לעודד, אבל הצדדים עצמם צריכים לקבל את ההחלטות והפשרות הבסיסיות", אמר קרי, "המנהיגים צריכים להוביל והם צריכים לזהות את הרגע לכך".

על רקע מה שנראה כקריסת המאמצים האמריקאים להביא להארכת המו"מ בין ישראל לפלסטינים שוחח קרי אתמול בטלפון עם נתניהו ועבאס וסיכם איתם שהמגעים יימשכו לפחות עד 29 באפריל - המועד שבו אמורות השיחות להסתיים.

אתמול בערב נועדו בירושלים אינדיק וצוותי המו"מ של ישראל והפלסטינים. הפגישה נמשכה כתשע שעות והסתיימה אחרי ארבע לפנות בוקר, אולם לא הביאה לפריצת דרך.

אמש הפנתה ארה"ב אצבע מאשימה לעברו של שר השיכון, אורי אריאל, בטענה שהוא ניסה לחבל בשיחות במכוון. בכיר אמריקאי ציין כי המכרז לבניית 700 יחידות דיור בשכונת גילה היה "מיחזור" של מכרז ישן והעריך כי אריאל שלט בתזמון של הוצאת ההודעה על הפרסום המחודש של המכרז. בכירים ישראלים שמעורבים במו"מ השמיעו טענות דומות כלפי השר אריאל. בנוסף, האמריקאים סבורים שאריאל ניסה לחבל בנסיונות להארכת המו"מ כאשר יצא בפומבי נגד העסקה לשחרורו של המרגל היהודי יונתן פולארד.

פקיד בכיר בממשל אמר כי המכרז שפורסם במפתיע ביום שלישי אחרי הצהריים כאשר המגעים בעיצומם, גרם נזק רב ודחף את הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס להודיע על הפנייה לאמנות הבינלאומיות להצטרפות.

במהלך היום כעסו בבית הלבן על ישראל ועל הפלסטינים על רקע מה שנראה כקריסה של המאמצים להאריך את שיחות השלום. בכירים בממשל האמריקאי העבירו מסרים חריפים ללשכת ראש הממשלה בירושלים ולמוקאטעה ברמאללה לפיהם מאמצי התיווך של ארה"ב הגיעו לידי מיצוי וכי האחריות לפתרון המשבר מוטלת כעת על הצדדים עצמם.

"קרי עבד בחודשים האחרונים הכי קשה שבן אדם יכול לעבוד אבל הוא הגיע הכי רחוק שניתן", אמר בכיר אמריקאי. "הישראלים והפלסטינים מצפים מאיתנו לפתור להם את הבעיות, אבל אנחנו לא יכולים לעשות את זה. הם יצטרכו לקבל החלטות קשות ולמצוא מוצא בעצמם".

קרי מגיע לאלג'יריה, אמש

בבית הלבן ובמשרד החוץ בוושינגטון רתחו לא רק על המהלך שעשו הפלסטינים בבקשה להצטרף ל-15 אמנות בינלאומיות, אלא גם ממהלכים שביצעה ישראל בימים האחרונים ושפגעו בנסיונות האמריקאים להאריך את המו"מ. "אנחנו מאוכזבים מהצעדים הבלתי מועילים האחרונים שעשו הצדדים", אמר סגן דובר הבית הלבן, ג'וש ארנסט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ