ישראל - אחת המדינות היחידות המייצאות נשק לרואנדה

ב-2008 דיווחה ישראל כי מכרה חמישה משגרי רקטות למדינה האפריקאית, שאליה מועברים כעת מבקשי מקלט. גם טורקיה, סין ודרום אפריקה סחרו עמה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

הפעם האחרונה בה דווח על עסקת נשק בין ישראל לרואנדה היתה ב-2008. ישראל דיווחה אז למנגנון הדיווח השנתי הבינלאומי של האו"ם (הרג'יסטר), במסגרתו מדינות מסכימות באופן וולנטרי לדווח לאו"ם על ייצוא וייבוא של מערכות נשק קונבנציונלי, כי היא מכרה לרואנדה חמישה משגרי רקטות בקוטר 160 מ"מ. לפי מחקר מ-2011, שנערך על ידי Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI), מרכז מחקר המתמקד בנושאי ביטחון ומדווח, בין היתר, על ייצוא נשק, המשגרים שנמכרו לרואנדה ממוקמים על משאית מתוצרת תע"ש, ומיועדים לשיגור רקטות וטילים מסוג 160-LAR.

על פי דיווחים רשמיים ברג'יסטר, בעשור האחרון קיימו עסקאות נשק עם רואנדה שלוש מדינות נוספות: טורקיה, סין ודרום אפריקה. לפי דו"ח אמנסטי שיצא ב-2006, ישראל היא אחת מבין שש המדינות שמוכרות נשק לרואנדה, בהן גם בלגיה, גרמניה וצרפת.

ייצוא הנשק מישראל לרואנדה החל באופן רשמי כבר בתחילת שנות ה-90, באמצעות היתרים שניפק אז משרד הביטחון לסוחרי הנשק הישראלים. המשרד הפסיק את מתן ההיתרים כמה חודשים לפני תחילת רצח העם במדינה ב-1994. שנתיים מאוחר יותר, דווח במהדורה האמריקאית של ה"פייננשל טיימס" כי ישראל שימשה אחד מבסיסי העברת משלוחי נשק לממשלת רואנדה, בזמן שהטבח במדינה היה בעיצומו. הדיווח התבסס על מסמכי הממשלה הרואנדית, וקשר פקידים וחברות ממזרח אירופה, ממצרים, מבריטניה ומישראל, בין היתר, להעברת הנשק. בישראל הכחישו דיווחים אלו, וסביר להניח כי אלו נעשו באמצעות סוחרי נשק ישראלים ולא דרך מוסדות רשמיים.

הייצוא הביטחוני מישראל למדינות אפריקה עבר תנודות רבות בשנים האחרונות. לפי נתוני משרד הביטחון, ב-2012 עמד שווי עסקאות הנשק באפריקה על 107 מיליון דולר, כחמישית משווי העסקאות עם מדינות אמריקה הלטינית. זהו הנתון העדכני ביותר שנמסר ממשרד הביטחון עד כה, והוא מצביע על ירידה בתחום זה לעומת 2011, אז נמכר נשק למדינות אפריקאיות בשווי של 127 מיליון דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ