בג"ץ דחה עתירת אצן מעזה לצאת למרתון בגדה: "שר הביטחון פעל לפי שיקול דעת"

השופטת דפנה ברק ארז קבעה כי מבחינה משפטית אין מקום להתערב בסוגיה. המדינה נימקה את הסירוב לבקשת אל מצרי ב"שיקול מדיני ויחסי חוץ"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

בג"ץ דחה היום (שלישי) את עתירתו של נאדר אל מצרי, אצן תושב רצועת עזה, נגד ההחלטה שלא לאפשר לו לצאת לגדה המערבית כדי להשתתף במרתון בבית לחם המתקיים ביום שישי הקרוב.

"בנסיבות שתוארו אין בידינו לקבל את העתירה", כתבה השופטת דפנה ברק ארז בפסק הדין, תוך שהיא מתייחסת לכך שמבחינה משפטית אין מקום להתערבות. "שר הביטחון פעל לכאורה בגדרו של שיקול הדעת המסור לו לפי מסמך המדיניות, וכידוע תחום התערבות בשיקול דעת זה הוא מצומצם ביותר". ברק ארז הוסיפה כי "יש לקוות, כמובן, כי בעתיד יחול שיפור במצב הביטחוני ויביא בתורו גם להקלה בתחום זה".

ברק-ארז התייחסה לעובדה שמסמך המדיניות כולל התייחסות לקטגוריה של כניסת כדורגלנים אך לא לענפי ספורט אחרים. "טוב יעשו המשיבים (המדינה) אם ישקלו האם ניתן להרחיב חריג זה גם לענפי ספורט נוספים באותה רוח, בהתייחס למקרים עתידיים מתאימים", נכתב.

נאדר אל מצרי (אתמול) בעזה

בתשובה לעתירת אל מצרי, שהגישה עמותת גישה בשמו, הסבירה המדינה כי דחתה את בקשתו משיקולים מדיניים. הפרקליטות אמרה בדיון שהתקיים אתמול (שני) כי "מדובר בשיקול מדיני ויחסי חוץ", וכי שר הביטחון עומד מאחורי הסירוב לבקשה.

בעתירה מפנה עמותת גישה לסעיף במסמך המדיניות של משרד הביטחון לתנועה בין עזה לישראל, שלפיו "מעת לעת, בכפוף לקבלת בקשה מפורטת מנציגי הרשות הפלסטינית באיו"ש, ובכפוף לאישור שר הביטחון, מותרת כניסתם של תושבי רצועת עזה לישראל לצורך השתתפות בכנסים או אירועים מיוחדים הנערכים בחסות הרשות הפלסטינית".

המדינה מתייחסת אמנם בתשובתה לסעיף במדיניות, אך מציינת שהוא "מגלם בתוכו שיקולים מדיניים ושיקולים של יחסי חוץ שבין מדינת ישראל והרשות הפלסטינית, ומעצם טיבו וטבעו כפוף הוא לבחינה פרטנית בכל בקשה לגופה והפעלה של שיקול דעת שנעוץ באינטרסים מדיניים שבו נתון למשיבים שיקול דעת רחב ביותר. משכך, אישור הבקשה תלוי במישור היחסים שבין הרשויות הישראליות לבין הרשות הפלסטינית ולא במישור היחסים בין הפרט המבקש לבין מדינת ישראל".

אל מצרי הוא ספורטאי בינלאומי בן 34, המשתתף בתחרויות בינלאומיות בחו"ל, ובין היתר השתתף באולימפיאדה ב–2008. הוא ביקש להשתתף השנה במרוץ הכלל פלסטיני השני, שיתקיים בבית לחם. עמותת גישה פנתה בשמו למנהלת התיאום והקישור (מת"ק) של רצועת עזה, וכשבוע לאחר מכן התקבלה תשובת המת"ק הדוחה את הבקשה "בשל אי עמידה במדיניות הקיימת". בעקבות זאת, הוגשה עתירה לבג"ץ. בקשתו להשתתף במרתון בשנה שעברה סורבה אף היא. עם זאת, שתי בקשות מ-2008 ו-2009 להשתתפות באליפות ריצה בחו"ל ובאולימפיאדה אושרו בעבר.

בתשובת המדינה לבג"ץ נכתב עוד כי ההחלטה התקבלה בהתאם למדיניות שלפיה כניסתם של תושבי רצועת עזה לגדה המערבית מוגבלת למקרים הומניטריים חריגים בלבד, בדגש על מקרים רפואיים דחופים. כמו כן, צוין בתגובת המדינה כי היו כמה שיקולים לדחיית הבקשה, ובראשם שימור מדיניות הבידול בין עזה לגדה המערבית. "אין בכוונת הרשויות לאשר כניסתם של תושבי עזה לכל אירוע ספורטיבי שהוא או לכל אירוע בכלל שבארגונו שותף במידה זו או אחרת גורם של הרשות", נכתב.

מארגון גישה נמסר בתגובה לפסק הדין כי "נאדר אל מצרי הוא קורבן נוסף של "מדיניות הבידול", אותה החלטה גורפת, שרירותית ועמומה שפוגעת מדי יום בעשרות אלפי פלסטינים, שכל שאיפתם היא חיים תקינים ומלאים. הדיון בבג"ץ חשף ליקויים עמוקים במדיניות זו, שיוצרת נתק בין חלקי הטריטוריה הפלסטינית, ועומדת בניגוד מוחלט למדיניות המוצהרת של ישראל לפיה היא מכירה בחשיבות מרקם חיים אזרחי תקין בשטחים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

א"ב יהושע בביתו בגבעתיים

"בסוף נחבק את מנסור עבאס וחבריו, אבל לא אזכה לראות את זה"

מדור טיסות 
וובה דיאצ'נקו
אירינה טיפוגרף
צילום: תומר אפלבאום 
נתב"ג
נמל התעופה בן גוריון
שדה תעופה

שכנה צברית הביאה לי עיתון ואמרה: "תסתכלי, דרושים". ככה התקבלתי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ