ארה"ב מזהירה את עבאס: לצעדים לפירוק הרשות יהיו השלכות חמורות על יחסינו

בכיר ישראלי: בניגוד לעבר, לא מזלזלים בהכרזות הפלסטיניות על החזרת המפתחות. לפי ההערכות קרי ישוב בקרוב לניסיון אחרון להציל את המו"מ

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ארה"ב הזהירה הערב (שני) את נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), מפני ביצוע מהלכים לפירוק הרשות הפלסטינית. דוברת משרד החוץ בוושינגטון, ג'ן סאקי, אמרה בתדרוך היומי לכתבים כי למהלך כזה "יהיו השלכות חמורות על מערכת היחסים" בין ארה"ב לפלסטינים - כולל הסיוע הכלכלי האמריקאי.

"בשנים האחרונות הושקע מאמץ רב בבניית המוסדות הפלסטינים, כולל באמצעות סיוע כספי אמריקאי. פירוק הרשות לא ישרת את האינטרס הפלסטיני... ויהיו לכך השלכות על מערכת היחסים שלנו עם הפלסטינים ועל הסיוע הכלכלי שאנחנו מעניקים להם", אמרה סאקי.

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב במהלך השתתפות בחגיגות המימונה באור-עקיבא לאיומים הפלסטינים לפרק את הרשות. "אתמול הפלסטינים דיברו על פירוק הרשות והיום מדברים על איחוד עם חמאס, אז שיחליטו אם הם רוצים פירוק או איחוד", אמר נתניהו. "כשהם ירצו בשלום שיודיעו לנו".

עבאס ועריקאת בתחילת החודש ברמאללה

ביום רביעי שעבר נפגש הנשיא עבאס עם משלחת של חברי כנסת ישראלים והבהיר להם כי אם הקיפאון המדיני יימשך, הוא יבקש מישראל "לקחת את המפתחות" ולשאת באחריות לנעשה בשטחי הרשות הפלסטינית. "אתם לא תצטרכו לשלוח טנקים או לפעול בכוח", אמר, "פשוט תשלחו קצין זוטר, סגן-משנה, ואנחנו ניתן לו את המפתחות".

יממה לאחר מכן, במהלך הפגישה המשולשת בין השליח האמריקאי, מרטין אינדיק, לצוותי המשא ומתן של ישראל והפלסטינים, חזר על הדברים ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, והבהיר כי עבאס נחוש לפרק את הרשות הפלסטינית ולהעביר את האחריות על תושביה לידי ישראל.

פקיד ישראלי בכיר שמעורה בתוכן הפגישה המשולשת, ציין כי בניגוד לעבר, המסר של עריקאת נתפס על ידי צוות המשא ומתן הישראלי כרציני וחמור. "הלך הרוח בצד הפלסטיני שלילי מאוד", אמר הבכיר הישראלי. "הם באמת חושבים על ביצוע צעדים קיצוניים. בניגוד לעבר, אנחנו כבר לא מזלזלים בהכרזות הפלסטיניות על החזרת המפתחות".

בכיר ישראלי שעודכן בפרטי הפגישה, ציין כי זו נמשכה חמש שעות אך לא הניבה כל פריצת דרך לגבי עסקה להארכת המשא ומתן. "הפערים בין הצדדים גדולים מאוד", אמר הבכיר הישראלי. "לא התקדמנו בכלל במהלך הפגישה, ואין עוד הרבה זמן להשיג עסקה".

לדבריו, הפלסטינים דורשים שישראל תבצע את "הפעימה הרביעית" של שחרור האסירים - במסגרתה ישוחררו גם 14 אסירים ערבים-ישראלים, תסכים לפתוח את המשא ומתן בדיון רציני של שלושה חודשים על גבולות המדינה הפלסטינית, ותקפיא בצורה מלאה את הבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים. ישראל אינה מסכימה כמעט לאף אחת מהדרישות הללו.

בשבת יכנס עבאס ברמאללה באופן חריג את המועצה המרכזית של אש"ף - הגוף השני בחשיבותו בכל הנוגע להחלטה על מדיניות. הפעם האחרונה בה התכנסה המועצה היתה ב-2009 כאשר כהונתו של עבאס כנשיא פגה והיה צורך להאריך אותה בהחלטה מיוחדת של אש"ף, לאור הפיצול בין עזה לגדה מאז ההפיכה שביצע חמאס ב-2007.

בכירים ישראלים ופלסטינים ציינו כי כינוס המועצה המרכזית של אש"ף צפוי לעסוק בשאלה אם להאריך את המשא ומתן עם ישראל, או לפרוש סופית משיחות השלום. אחת הסוגיות המרכזיות שיעלו לדיון היא האפשרות לפרק את הרשות הפלסטינית. אפשרות אחרת שבה תדון המועצה המרכזית היא חידוש המהלכים החד-צדדיים במוסדות האו"ם בכל הכוח.

בעוד כשבוע, ב-29 באפריל, יסתיים פרק הזמן של תשעת החודשים שהוקצב למשא ומתן בין הצדדים. הפגישות בין ישראל והפלסטינים בתיווך השליח האמריקאי אינדיק יימשכו גם מחר. בכירים ישראלים ופלסטינים העריכו כי שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, שלא הגיע לאזור מזה שבועות ארוכים, ישוב לישראל עוד לפני ה-29 באפריל בניסיון אחרון להציל את השיחות מפיצוץ.

דוברת משרד החוץ האמריקאי, סאקי, ציינה כי בשלב זה אין מועד לביקור של קרי באזור ואף הדגישה כי הדבר ייבחן מדי יום בהתאם להערכות סיכויו של קרי להשפיע על המגעים בין הצדדים. "אנחנו עדיין מחפשים נוסחה או מנגנון חדש כדי לנוע קדימה ולהאריך את השיחות", אמרה סאקי. "אנחנו מקווים שהצדדים יגיעו להסכם בהקדם האפשרי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ