אבו מאזן: נוכל להמשיך לדון על הארכת השיחות גם בחודש הבא

הנשיא הפלסטיני הבהיר כי ניתן יהיה למצוא נוסחה להארכת המו"מ גם לאחר תאריך היעד ב-29 לאפריל. טען כי ישראל היא זו שמרוקנת את סמכויות הרשות מתוכן

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), הביע היום (שלישי) נכונות להמשיך לנסות למצוא נוסחה שתביא להארכת המשא ומתן גם אחרי ה–29 לאפריל - תאריך היעד שנקבע מראש. "אנחנו כל הזמן מדברים, ונמשיך לדבר ונקרא לזה שיחות הכנה להארכת השיחות", אמר היום עבאס בשיחה עם כתבים ישראליים במוקאטעה ברמאללה, "אבל מה שחשוב הוא שהכוונות של ישראל יהיו רציניות בכל הנוגע לתהליך המדיני ולפתרון שתי המדינות".

עבאס הבהיר כי הארכת השיחות חייבת להתבסס על שני עקרונות: ראשית, שחרור הפעימה הרביעית של האסירים - וזאת משום שמדובר בהתחייבות קודמת של ממשלת ישראל. הכוונה היא לשחרור 30 האסירים ובהם 14 ערבים-ישראלים, שישוחררו לבתיהם. לדברי עבאס, כל תנאי חדש כמו גירוש או הרחקה מישראל של המשוחררים, הוא הפרה של ההסכם. העקרון השני הוא שיחות מיידיות על סוגיית הגבולות, לתקופה של שלושה חודשים. בתקופה זו יתמקדו המגעים אך ורק בקביעת קו הגבול, ובמהלכה תהיה הקפאה מלאה של בנייה בהתנחלויות.

בשיחה, שנערכה ביוזמת "הוועד לקשר עם החברה הישראלית", דיבר עבאס בטון פייסני, אך הבהיר כי המצב הנוכחי לא יוכל להתקיים לעד. הוא הבהיר כי הרשות הפלסטינית פועלת כיום למעשה ללא שלטון או ריבונות, ובלי עצמאות מדינית וכלכלית. "פורמלית", אמר הנשיא הפלסטיני, "קצין ישראלי זוטר יכול להיכנס לכאן ולפזר את כל הישיבה הזו בכוח, כי אין לנו שלטון וסמכויות".

נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, היום במוקאטעה ברמאללה

ביום רביעי שעבר נפגש הנשיא עבאס עם משלחת של חברי כנסת ישראלים והבהיר להם כי אם הקיפאון המדיני יימשך, הוא יבקש מישראל "לקחת את המפתחות" ולשאת באחריות לנעשה בשטחי הרשות הפלסטינית. "אתם לא תצטרכו לשלוח טנקים או לפעול בכוח", אמר, "פשוט תשלחו קצין זוטר, סגן־משנה, ואנחנו ניתן לו את המפתחות".

אתמול הזהירה ארה"ב את עבאס מפני ביצוע מהלכים לפירוק הרשות הפלסטינית, בטענה שלמהלך כזה "יהיו השלכות חמורות על מערכת היחסים" בין ארה"ב לפלסטינים – כולל הסיוע הכלכלי האמריקאי.

בשיחה היום התייחס עבאס לסוגיית פירוק הרשות, והבהיר כי לא מדובר במהלך פלסטיני מכוון, אלא דווקא, לדבריו, בתוצר של מדיניות ישראל. "המדיניות של ישראל כלפינו מרוקנת את הרשות מכל סמכות, ולכן אם הרשות תפורק או לא זה לא יהיה רלוונטי", אמר. "אנו הצגנו את המתווה שלנו לחידוש השיחות, והרצון שלנו להמשך השיחות לתשעה חודשים נוספים, בתנאי שיתמקדו בסוגיות הליבה. אם ישראל תרצה, ונגיע להסכם ולסוף הסכסוך, אז היא תקבל שלום עם כל מדינות ערב לפי היוזמה הערבית. ואם לא - אז בבקשה, שייקחו את הרשות ויהיו אחראים להכל, החל מתשלום משכורת, דרך דאגה לעניינים האזרחיים ועד לביטחון".

עבאס לא נקב במועד שיהווה, מבחינתו, את קו הסיום של המגעים. לדבריו, את עמדתו זו הוא העביר לראש הממשלה, בנימין נתניהו, במכתב אישי כבר לפני כשלוש שנים, אך לא זכה למענה. עוד הוסיף הנשיא הפלסטיני כי למרות הקיפאון במגעים, מבחינתו התיאום הביטחוני עם ישראל יימשך כל עוד הוא נמצא בתפקידו. "מדובר בחובה, ולא בעניין של בחירה", אמר, "גם כשלא היה משא ומתן המשכנו בתיאום הביטחוני כדי למנוע שפיכות דמים ולמנוע כאוס. היחסים שלנו עם הדרג הצבאי והביטחוני טובים ואנחנו מעוניינים להמשיך בזה".

באותו הקשר גינה עבאס את הפיגוע בו נהרג סנ"צ ברוך מזרחי סמוך לחברון בערב ליל הסדר. עם זאת, הוא הוסיף כי "בשנה שעברה נהרגו 60 פלסטינים, ולא שמעתי גינוי אחד מצד ישראל" .

באשר לשיחות הפיוס בין פתח לחמאס, אבו מאזן תקף את ההתנהלות הישראלית מאז ההתנתקות מרצועת עזה. "כל מה שקורה עכשיו בעזה זה באחריותכם", האשים, "אתם מנהלים מגעים עם החמאס על רגיעה, והחמאס הגיע להסכם עם ישראל בחסות מורסי, והאמת היא שהחמאס עומד בהתחייבות שלו. מצדי החמאס הוא חלק מהעם הפלסטיני וכמו שיש לכם מפלגות ודעות שונות, כך גם אצלנו יש, אבל זה לא קשור לתהליך המדיני. מצדי, הכתובת שלי זה ראש הממשלה בנימין נתניהו ואני צריך להיות הכתובת שלו. אם כוונותיו אמתיתיות אני מוכן לפגוש אותו בכל עת".

אבו מאזן הדגיש שהשיחות בעניין הפיוס הפלסטיני, כולל המשלחת שהגיעה אתמול מרמאללה לעזה, יתמקדו בראש ובראשונה בקיום בחירות. "אנחנו צריכים בחירות כדי לקבל מנדט מחדש, ולהחזיר לעצמנו את הלגטימיות", אמר.

בפגישה הבהיר עבאס כי לא יכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית. הוא הציג צילום של מסמך אמריקאי הנוגע להכרה של ארה"ב במדינת ישראל. ניתן לראות כי במסמך, עליו חתום נשיא ארה"ב דאז הארי טרומן, נמחק הביטוי "המדינה היהודית", ונכתב במקומו "מדינת ישראל". "אתם תחליטו בעצמכם מה אופי המדינה שלכם", אמר אבו מאזן, "לא אני".

בשיחה הביע אבו מאזן התנגדות נחרצת לאלימות, גם אם השיחות ייכשלו: "אף פעם לא הייתי תומך נלהב של המאבק המזוין", אמר, "אנחנו בעד מאבק עממי והמשמעות היא הפגנות ללא אלימות בכלל, כאלו שמביעות את העמדה הפלסטינית. במקרה כזה הצבא צריך להגן על המפגינים ולא לירות לעברם גז מדמיע וכדורי גומי. אני רוצה התנגשות פוליטית - לא צבאית - כדי להגיע לסוף הסכסוך".

בהתייחס להתנחלויות בגדה אמר עבאס "אנחנו לא רוצים מתנחלים בשטחינו - אין להם מה לחפש כאן. שיהיו שכנים שלנו במדינת ישראל". את דבריו סיים בפנייה לציבור בישראל. הוא קרא לישראלים "לאמץ את קו השלום. אנחנו רוצים את השלום ומעוניינים בשלום - אבל אל תשפילו אותנו, כי בסופו של דבר הדברים עלולים לצאת משליטה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ