האיחוד האירופי: הפיוס בין פתח לחמאס חשוב, אבל המשך המו"מ חשוב יותר

דובר שרת החוץ של האיחוד אמר כי הם מברכים על האפשרות לבחירות דמוקרטיות, אך הבהיר כי בראש סדר העדיפויות נמצאת הארכת המו"מ עם ישראל

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

"האיחוד האירופי סבור שהסכם הפיוס בין פתח לחמאס הוא צעד חשוב לכיוון של פיתרון שתי המדינות, אבל בראש סדר העדיפויות נמצא הצורך להמשיך את שיחות השלום בין ישראל לפלסטינים", כך אמר ל"הארץ" מייקל מן, הדובר של שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון.

לדבריו, האיחוד האירופי עוקב מקרוב אחרי ההתפתחויות ומעוניין לקבל פרטים נוספים על הסכם הפיוס ותהליך יישומו. הוא ציין כי שורת החלטות של מועצת שרי החוץ של האיחוד האירופי, במאי 2011 ובדצמבר 2012 קראו לפיוס פנים-פלסטיני ולהקמת ממשלת אחדות שמצעה יתבסס על נאומו של הנשיא עבאס ממאי 2011.

באותו נאום אמר עבאס שעל ממשלת אחדות להכיר בישראל, לפעול בדרכים לא אלימות ולכבד הסכמים קודמים. "האיחוד האירופי מברך על האפשרות לקיומן של בחירות דמוקרטיות לנשיאות ולפרלמנט של הרשות הפלסטינית", אמר מן. "אבל בראש סדר העדיפויות של האיחוד האירופי נמצאת הארכת המו"מ הנוכחי בין ישראל לפלסטינים מעבר ל-29 באפריל".

הסכם הפיוס ספג אתמול ביקורת חריפה מישראל וארה"ב. "במקום להתקדם לשלום עם ישראל אבו-מאזן מתקדם לשלום עם חמאס", אמר נתניהו בפגישה עם שר החוץ של אוסטריה סבסטיאן קורץ. "אי אפשר להשיג את שניהם".

החתימה על הסכם הפיוס בין חמאס לפתח, אתמול בעזה

דוברת משרד החוץ האמריקאי, ג'ן סאקי, אמרה אתמול כי "הסכם הפיוס בין פתח וחמאס מעלה דאגות ועלול לסבך את הנסיונות להאריך את שיחות השלום". לדבריה, "העיתוי של ההסכם מדאיג והתאכזבנו מההודעה הזו... מסר זה הועבר לפלסטינים ולישראלים כאחד".

דקות ספורות לאחר לאחר ההודעה על חתימת ההסכם, תקף צה"ל אופנוע באזור בית להיא שבצפון רצועת עזה בניסיון לפגוע בפעילים המעורבים בשיגור רקטות. הם לא נפגעו, אך שבעה בני אדם, ובהם ילדים, נפצעו באורח בינוני. בנוסף, ביטלה לשכת ראש הממשלה פגישה שהיתה אמורה להתקיים אמש בין צוותי המשא ומתן של ישראל והפלסטינים.

למרות הביקורת החריפה מגורמים שונים בממשלה, במשרד החוץ מעריכים כי סיכויי המימוש של ההסכם עדיין נמוכים. "מדובר בהסכם מסגרת כללי ביותר, מעורפל במכוון שרחוק ממימוש", קבע מסמך ההערכה של משרד החוץ, "ההבנות בין פתח לחמאס גובשו על רקע מפגש אינטרסים מסוים לנוכח חולשתם וקשייהם של שני הצדדים. ההסכם מזכיר הבנות קודמות שאליהן הגיעו הצדדים ולא מומשו בעבר. חרף מפגש האינטרסים והאופטימיות יש עדיין אווירת חשדנות ואי אמון בין פתח לחמאס. הצדדים רחוקים מלגשר על הפערים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ